Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 30, 2020

Душпастиря засудили за сепаратизм

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

Душпастиря засудили за сепаратизм

Олексій Грек

В Одеській області засуджено священика Української православної церкви Московського патріархату (УНЦ МП) Олексія Грека, котрий закликав прихожан до протистояння, збройної боротьби з «хунтою та сектантами». Цей вирок став свого роду сенсацією. Покарання батюшці було обрано у вигляді чотирьох років позбавлення волі, з іспитовим терміном. Тобто, умовно.

За даними слідства, протоієрей храму Святих Петра і Павла в селі Очеретянка Ізмаїльського району поширював газету «Одкровення». У цьому виданні публікувалися недвозначні заклики, в основному, до боротьби проти державної влади — зважаючи на «наступ антихриста на Святу Русь», «війну хунти з Христом».
У газеті розміщувалися статті, де «передвіщалося відродження єдиної Русі», керівники України називалися «сектантами», що супроводжувалося нічим не підтвердженими міркуваннями. Крім того, там було розміщено звернення настоятеля храму Покрови Пресвятої Богородиці Дмитра Шишкіна до вищого духовенства від 14 березня 2014-го. Цей ієрей просив «допомогти стражденним» жителям південного сходу України приєднатися до Російської Федерації (РФ).
Як встановило слідство, із церковного амвону і сторінок храмової газети парафіян схиляли до збройного повстання, тоді як на сході України вже набирала обертів так звана російська весна. За словами правоохоронців, у травні 2014-го дії о. Олексія засудила єпархіальна рада Одеської й Ізмаїльської єпархії. Однак «бешкетувати» той припинив тільки після притягнення до карної відповідальності.
В Одеській області ще не забули про скандал, який вибухнув через настоятеля храму Святої Тетяни при Національному університеті «Одеська юридична академія» Олега Мокряка. Так, 1 квітня минулого року працівники правоохоронних органів, згідно з рішенням Шевченківського районного суду Києва, провели низку обшуків у помешканнях проросійських активістів. У їх числі опинився й о. Мокряк, котрий був відсутній під час проведення процесуальних дій у будинку. Вже наступного дня Одеська єпархія УПЦ (МП) опублікувала відкрите звернення до Олександра Турчинова, тодішнього спікера Верховної Ради України, з вимогою припинити «антиконституційні дії» щодо о. Мокряка. В єпархії констатували, що о. Олега необґрунтовано звинуватили в діях, спрямованих проти національної безпеки України. Церковні служителі говорили про «терор проти населення південного сходу», про те, що обшук «в домі беззбройного та беззахисного священика нагадує обставини арешту фарисеями і первосвящениками Господа нашого Ісуса Христа».
Утім, церковники визнали: настоятель перебував в Одесі, на Куликовому полі, де молився «за упокій убієнних під час подій на київському Майдані, зокрема загиблих співробітників Міністерства внутрішніх справ». Участь о. Мокряка у молебні пояснили проханням прихожан — активістів одеського Антимайдану. «Дії, вжиті стосовно о. Олега, є непродуманою спробою піднести гніт до порохової бочки та підірвати країну не тільки в політичній і культурно-мовній, а й у релігійній сфері», — йшлося у зверненні церковників. Але ця історія так і не мала продовження.
Зазначимо, що в поле зору правоохоронців у 2014-2015 рр. не раз потрапляли священики, запідозрені в сепаратистській діяльності. Дехто з них поспішив ретируватися на територію північного сусіда, інші – продовжують служити. То чи варто дивуватися участі в аж ніяк не патріотичних мітинґах чоловіків і жінок з іконами та хрестами в руках? Тим більше що і деякі політики у своїх відозвах до електорату цілеспрямовано тиснуть на релігійні «кнопки», роблячи акцент на православ’ї. і при цьому «випадково» забуваючи, що Україна — держава світська, де Церква відокремлена від держави. А це означає, що церковні служителі (не залежно від рангу і конфесій) повинні не плутати грішне з праведним, а підкорятися чинному законодавству країни, у т.ч. нести відповідальність за агітки про зміну територіального устрою.
Не завадить батюшкам і поглибити знання історії. Так, приміром, 8 жовтня 1919-го святитель Тихон (патріарх Московський) звернувся до духовенства з посланням, в якому закликав кліриків не долучатися до політичної боротьби. Він нагадав про канонічні правила, які, зокрема, забороняють «служителям втручатися в політичне життя країни, належати до будь-яких політичних партій, а тим більше робити богослужбові обряди та священнодійства знаряддям політичних демонстрацій». Зрозуміло, що це висловлювання стосується представників усіх без винятку релігійних конфесій. Тим більше що духовне здоров’я пастви, про яке так дбають святі отці, є невіддільним від здоров’я фізичного. Тому священикам не зайве буде пам’ятати вислів Гіппократа: Noli nocere! (Не нашкодь!)

Лариса Козова, УНІАН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply