Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 15, 2019

Депутати хочуть передати Києво-Печерську лавру Церкві

Автор:

|

Січень 26, 2012

|

Рубрика:

Депутати хочуть передати Києво-Печерську лавру Церкві

Міністерство культури України звільнило Марину Громову, генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, у зв’язку з порушеннями, виявленими під час перевірки його роботи. Її звільнення збіглося з появою у Верховній Раді України (ВРУ) законопроектів, пов’язаних із передачею Києво-Печерської лаври релігійним організаціям. Утім, екс-директор заповідника заперечує існування зв’язку між своїм звільненням і законодавчими ініціативами.

Наказ про усунення з посади Марини Громової міністр культури Михайло Кулиняк підписав 20 січня. Напередодні у відомстві проходило засідання комісії, на якому керівники державних заповідників доповідали про виконану роботу та фінансові показники за минулий рік. «Причиною звільнення пані Громової послужила низка порушень, виявлених у роботі заповідника. У наказі написано: дочасне розірвання контракту», — розповів Андрій Вінграновський, директор департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури, не уточнивши, про які саме порушення йдеться. Пані Громова була призначена генеральним директором заповідника у квітні 2010 року.

Історико-культурним державним заповідником Києво-Печерська лавра стала 1926 року, згідно з постановою Ради Народних Комісарів УРСР. Національний статус заповідника їй присвоїв президент Леонід Кучма1996-го. На території заповідника розташовані Успенський собор, Трапезна церква, Велика лаврська дзвіниця, Хрестовоздвиженська церква й кілька інших монастирських об’єктів. Частину території, так звану Нижню лавру, передано в безстрокове користування Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП).

Марина Громова заявила, що не бачить «логічних пояснень» свого звільнення. «Нас нещодавно перевіряло Контрольно-ревізійне управління й не виявило жодних фінансових порушень. Не розумію, які до мене можуть бути претензії, контракт зі мною був підписаний на п’ять років, — сказала колишній директор. — За неофіційною інформацією, моє місце дуже хоче посісти колишній заступник міністра культури Вікторія Ліснича. Кажуть, саме її будуть просувати на цю посаду».

У міністерстві припущення пані Громової не підтвердили. «Кандидатури на цю посаду будуть розглядати найближчим часом. Ще не відомо, хто це буде. Заповідник продовжить функціонувати без змін, зараз у ньому працює близько 400 осіб», — запевнив пан Вінграновський. Пані Ліснича ж була недоступна для коментарів.

Тим часом звільнення Марини Громової збіглося в часі із внесенням до ВРУ законопроектів, що стосуються Києво-Печерської лаври й інших історичних пам’яток. 12 січня представники парламентської більшості зареєстрували законопроект про виключення зі списку об’єктів, що не підлягають приватизації, Києво-Печерської лаври, Почаївської лаври та Кременецького монастиря (зараз вони є власністю держави). При цьому Кабінет Міністрів пропонує включити їх до переліку організацій, які можуть установлювати майнові права на подібні об’єкти (зараз це право належить місцевій владі).

Як пояснив один з авторів документа Василь Горбаль, із прийняттям законопроекту буде «відновлено право релігійних громад на майно, яке ними використовувалося раніше». «При підготовці документа ми враховували думки представників Кременецького монастиря, Києво-Печерської та Почаївської лавр. Із їхнього боку немає жодних заперечень. Ми узаконимо де-юре те, що й так має місце де-факто. Церква розпоряджається цими об’єктами вже багато років», — зазначив пан Горбаль.

Проти цієї ініціативи виступають у парламентському комітеті з питань культури й духовності. 19 січня Володимир Яворівський, голова комітету, зареєстрував у ВРУ законопроект, що забороняє відчужувати об’єкти культурної спадщини на користь релігійних організацій. «Якщо уряд буде встановлювати право власності на Києво-Печерську лавру, очевидно, що заповідник перейде у власність Московського патріархату! Такий реверанс у бік УПЦ МП перед виборами свідчить про те, що правляча партія має намір заручитися на виборах підтримкою їхніх прихожан», — заявив Павло Мовчан, голова підкомітету з питань творчої діяльності, мистецтва, культурно-просвітницької та мовної політики.

Юстина Зарваниця

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...