Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 16, 2019

День народження Софії

Автор:

|

Листопад 08, 2012

|

Рубрика:

День народження Софії

Питання про час будівництва собору – попри численні відкриття українських археологів останніх років – так і залишається нез’ясованим. Донедавна вважалося, що храм збудував князь Ярослав Мудрий у 1017-1037 рр. Учені Національного заповідника «Софія Київська» на чолі з професором Надією Нікітенко надали докази більш раннього терміну закладення собору батьком Ярослава – Володимиром 1011 року. А ось про день і місяць освячення собору – 4 листопада – із літописів відомо достеменно.

«Ультрараннє» датування
Досі при визначенні року зведення храму вчені спиралися на літописи: у «Повісті минулих літ» розповідається про початок будівельних робіт 1037 року, в інших літописах – Новгородськоїму першому, Новгородському четвертому, Никонівському, Львівському й інших – 1017-го. Та не варто забувати, що часом вони були написані тенденційно й відображали прагнення книжників приурочити великі події до часу правління певного князя.
Так, для Ярослава, стверджує Надія Нікітенко, було важливо заявити про себе як про легітимного правителя, найбільш гідного спадкоємця Володимира, померлого в 1015-му. У Києві він з’явився 1016 року й став самодержцем через 20 років після смерті брата Мстислава Чернігівського й ув’язнення іншого брата – Судислава Псковського. Літописні дати будівництва Софії (1017-1037) штучно прив’язані до цього періоду, щоб увічнити князя як творця головної давньоруської святині.
Але найдавніші нелітопісні джерела – «Слово» Іларіона (1022) і хроніка єпископа Титмара Мерзебурзького (1018) – свідчать про виникнення Софії в другому десятиріччі XI століття. Уже тоді тевтонські лицарі, повернувшись із Києва, описували неземну красу храму. Митрополит Іларіон, сучасник будівництва собору, пише про те, що Ярослав завершив починання Володимирове, як Соломон, добудувавши Єрусалимський собор, – Давидове.

Усі «за» – за 1011-й!
Записки іноземців Мартіна Груневега й Еріха Ляссоти, що відвідали Софію наприкінці XVI ст., свідчать, що традиція пов’язувати її створення з діяльністю Володимира, якого вони називають «будівельником Софії», побутувала в Києві кілька століть. В опублікованому 1595 року латинському документі з папського архіву також стверджується, що саме Володимир заснував і обдарував митрополичу резиденцію в Києві.
1011 рік як час заснування собору фігурував у двох його головних написах: титульному (над входом), який з’явився при кінці XVI – на початку XVII ст., і ктиторський (на арках центрального куполу), зроблений 1640 року на замовлення митрополита Петра Могили, що володів матеріалами соборного архіву, котрий згорів 1697 р.
Фото, зроблене реставраторами в середині ХХ ст., ктиторського напису Могили з датою «1011» кілька років тому виявили в архіві заповідника. Навіть у XVIII ст. цей рік офіційно визнавався часом заснування Софії, про що свідчать опубліковані статистичні «Опису Київського намісництва» 70-80-х рр. XVIII ст. Той же 1011-й указується кафедральним писарем Яковом у складеному ним близько 1770 року рукопису, що зберігається в Центральному державному історичному архіві Києва.

Сама собі свідок?
Але головним свідком народження шедевру є сама Софія Київська. Виявлені на фресках у різних місцях написи-графіті (1018-1021, 1022, 1028, 1033 і 1036 рр.), спростовують 1037 рік як час заснування чи завершення будівництва. Перекреслюють вони й 1017-й, адже виходить, що в 1018-1021 рр. він уже стояв і був розписаний. Порівнявши із цим часом дні освячення Софії, її закладку науковці датували неділею 4 листопада 1011 року, а інавгурацію – 11 травня 1018-го. Саме на ці дати випадали Господні дні, коли вона могла бути освячена. Отож і виходить, що собор був закладений і майже збудований Володимиром.
Підтверджує це й прославляння князівської пари – Володимира та Анни на фресках і мозаїках, переконаний В’ячеслав Корнієнко, провідний науковий працівник «Софії Київської». Раніше вважалося, що це – сім’я Ярослава, що ніяк не узгоджується з графіті: його діти народилися в 1020-1032 роках, а на портретах вони вже дорослі.
Ще одним свідченням на користь цього твердження є лабораторні аналізи фрескової штукатурки й поливних плит із підлоги Софії Київської й Десятинної церкви, що довели їх цілковиту ідентичність. Це доводить хронологічну близькість обох храмів, побудованих «майстрами з Грек», покликаних Володимиром наприкінці X ст. для зведення Десятинної церкви.

Останнє слово – від ЮНЕСКО
Утім, чимало науковців воліє дотримуватися старого датування. Так, директор Інституту археології НАНУ Петро Толочко назвав роботу Надії Нікітенко науково-популярною, а «ультраранні» дати закладення собору – виплодом фантазії автора й навіть безвідповідальним епатажем. На думку академіка, сперечатися можна тільки про 1017-1037 рр. Причому сам він схиляється до 1017 р., що й обґрунтував у низці робіт. Головний контраргумент – «Повість минулих літ».
«Згадана Титмаром Мерзебурзьким церква святої Софії була дерев’яною й пізніше згоріла. Її не можна ототожнювати зі спорудою, яку заклав і збудував Ярослав», – стверджує й син академіка – Олексій Толочко, член-кореспондент НАНУ, завідувач Центру досліджень історії Київської Русі Інституту історії України.
Та попри такі контраргументи 23 жовтня 2009 року 35-та сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО все ж внесла до Календаря пам’ятних дат 1000-літній ювілей Софії Київської, який відзначили 2011-го. Тож доводи Надії Нікітенко таки переважили!
До слова, з 1 по 4 листопада в Києві перебуває делегація експертів ЮНЕСКО, які оцінюють стан об’єктів спадщини ЮНЕСКО – Софії Київської та Києво-Печерської Лаври. Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО стривожила ситуація навколо цих архітектурних пам’яток. Зокрема, питання забудови їхніх буферних зон, де зараз зводяться багатоповерхівки. Якщо комісію не влаштує нинішній стан справ, то на 37-й сесії 2013 року буде розглянуто питання про перенесення Софії Київської зі списку об’єктів всесвітньої спадщини до списку об’єктів, що перебувають під загрозою. А це – не вельми приємно ля нас, українців.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...