Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 19, 2020

День матерів

Автор:

|

Червень 05, 2014

|

Рубрика:

День матерів

Святкування в Римі

Українці в Римі 14-й рік поспіль відзначили традиційне Свято матері біля собору святої Софії. У зв’язку з тривожними подіями на Батьківщині організатори відмовилися від танців і веселощів, а культурну програму присвятили матерям «Небесної сотні». Цей день став особливим ще й тому, що в храмі виставили реліквії новопроголошених святих Католицької церкви Івана Павла II й Івана XXIII.

Це було, певно, найсумніше Свято матері за весь час його відзначення українською громадою в Італії. Журливі погляди, невеселі розмови про долю Вітчизни… Хіба що діти в українських строях тішили око й дарували усмішки присутнім.
Після панахиди за загиблими новітніми Героями України 60-літня Ольга, мати двох синів, витирає сльози. Тремтливим голосом вона розповідає, що щороку приїздить на свято, але цього разу в неї інші почуття — жаль, тривога та великі переживання. «Молюся, щоби ми жили у вільній Україні, ми віримо, що Бог вислухає наші молитви, бо ми – грішні, але й терпіння в нас — велике. Якщо всі разом будемо молитися за тих, хто не молиться ще, то дочекаємося того дня, коли будемо жити в мирі та всі разом у соборній Україні», — сподівається п. Ольга, яка працює в Італії понад десять років.
Вона, як і решта присутніх земляків, молилася за мир і спокій у Батьківщині перед мощами святих пап Івана Павла II й Івана XXIII. Реліквії, виставлені в соборі Святої Софії, були саме ті, що й на церемонії канонізації святих. Ватикан хоч і з ваганнями, але таки надав винятковий дозвіл на виставлення мощів у найбільшому українському греко-католицькому храмі Італії.
«Позаяк наша громада в Римі є чисельною, ми маємо тут три парафії УГКЦ, а по всій Італії — понад 140 релігійних спільнот, то Ватикан, узявши це до уваги, позитивно відгукнувся на наше прохання», — розповів о. Теодосій-Роман Грень, редактор українського відділу «Радіо Ватикан».
Зазвичай у День матері подвір’я храму та прилегла галявина вщент заповнені людьми. Приїздять численні автобуси з різних міст Італії, а голоси львівських артистів чуються в сусідніх кварталах. Тієї неділі було не так людно: зібралися переважно римські українці, концерт відбувся без співаків із України, розважали публіку місцеві дитячі колективи.
Організатори кажуть, що й думки не було скасовувати свято цього року. Ба більше, його вирішили наповнити новим змістом. «Сьогодні на свято прийшло багато людей. Хоч і не були заплановані традиційні забави, танці. Але саме таким чином ми хотіли показати, що для нашого народу це — нагода очищення, сподівання на нове суспільство, коли кров убієнних людей може очистити нас від того всього зла», — розповів Діонісій Ляхович, апостольський візитатор для українців греко-католиків у Італії й Іспанії.
З ініціативи преосвященного владики цьогорічне свято присвятили матерям «Небесної сотні». О. Діонісій очолив панахиду за жертвами Майдану та згадав тих матерів, котрі втратили своїх дітей. Із думкою про цих жінок створила свою картину й Ольга Романишин, мисткиня зі Львівської області. Її колаж із природних матеріалів із посвятою «Небесній сотні» — одна з ключових картин на виставці, що розгорнулася в одному з приміщень українського культурно-релігійного осередку на вулиці Боччеа. «На картині я зобразила Матір Божу, яка плаче й закликає: «Діти мої, не стріляйте!» Я зобразила два прапори — український і російський, зобразила кордон, де кров і хрести, і підписала, що це — жалоба для наших матерів. Пелюстки квіток на картині — це душі загиблих хлопців», — розповіла п. Романишин.
Свої роботи, а їх уже – понад 40, жінка створює у вільний час, однак каже, що це для неї — не гобі, «а порив душі». «Я хотіла показати, що я — не та Оля, котра прибирає, що я — інша», — зазначає мисткиня, що сама є матір’ю трьох дітей і бабусею чотирьох онуків. Свої останні роботи й навіть поетичні твори вона присвячує кривавим подіям на Батьківщині. «Плаче-стогне в чужині спрацьована Мати, Москва хоче Україну на шматки порвати», — цитує жінка свій вірш «Плач матері».
Так українські матері в Італії висловлюють свою солідарність матерям «Небесної сотні». Й одні, й інші моляться та сподіваються, що наступний День матері — як у Італії, так і в Україні — дасть більше приводів для радощів.

Наталка Кудрик

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply