Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 8, 2020

Сага про родину Королишиних

Автор:

|

Грудень 18, 2014

|

Рубрика:

Сага про родину Королишиних
Стефанія Королишин

Стефанія Королишин

Багатьох українців вабила до себе свободолюбна Америка. Їхали вони туди тисячами. А 1904 року до Нью-Йорка прибула родина Королишиних із невеличкого села Богатківців Бережанського повіту. На пристані їх зустрічав найстарший із синів — Йосип. Він іще 1902-го виїхав за океан та оселився в Когусі (Нью-Йорк), де при українській церкві був дяко-вчителем і дириґентом церковного хору. А заробивши трохи грошей, викликав до себе родину.

То була сім’я, в якій все дихало Україною, а поезію Шевченка та Франка кожен із них читав, як молитву. Тож не дивно, що новоприбулі активно влилися в культурно-мистецьке життя української громади міста. Йосип взявся до створення аматорського драматичного гуртка, Євген допомагав братові в роботі з хором, до якого заохотив своїх співочих сестричок. А найкраще серед них співала Стефанія. Усі, хто чув її голос, казали, що буде з неї відома співачка. Так воно й сталося.
Стефанія Королишин народилася 12 липня 1894 року. «Дуже мало пам’ятаю рідний край, — розповідала співачка Лідії Бурачинській, яка у вересні 1954 року брала в неї інтерв’ю для журналу «Наше життя». — Ніби й зараз ввижається мені: оболоня, на якій паслися гуси, і маленький струмочок, що там протікав. Мати схилилася над коноплями, а я боса бігла до неї. Цей спогад все має для мене свій чар. Коли я – втомлена чи неспокійна, вистачає лише пригадати це, і на мене спливає такий спокій, що дає силу цю втому перебороти».
Першим, хто звернув увагу на обдарованість дівчини, був о. Йосип Чаплинський, котрий почав займатися з нею декламацією, а невдовзі заохотив до участі в театральних постановках, що їх ставили учні школи. Перший виступ Стефанії на сцені відбувся в день Різдва Христового 1909-го, коли після вистави «Ніч Вифлеємська» вона продекламувала вірш «В світ за очі» Богдана Лепкого. І прочитала так емоційно, що газета «Свобода» від 28 січня сповістила: «14-річна панна Стефанія Королишин віддекламувала вірш із таким почуттям і розумінням, що зворушила присутніх до сліз».
А вже через рік вона виконала партію Наталки з опери «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка. Ще краще пішли справи, коли 1910 року Королишини переїхали до Детройта, де Йосип отримав посаду інспектора соціальної опіки на заводі Форда, а це дало родині змогу придбати власне житло. Тоді й почалися науки. Приступає до обов’язків протоірея української православної церкви брат Євген. Захопився режисурою Іван. Зробила перші кроки в драматургії сестра Марія. Навчається гри на фортепіано Стефанія.
А тут ще й парох української православної церкви Св. Трійці о. Євген Бартош виявився палким шанувальником музики. З його ініціативи Євген організував при церкві кафедральний хор «Боян». Своє перше соло Стефанія виконала на концерті на честь прибулого до Детройта єпископа Стефана Сотера Ортинського, котрому так сподобався її спів, що він підкликав дівчину до себе, сказав кілька похвальних слів і благословив на високі здобутки в ім’я слави українського роду.
Знаменним для Королишиних став день 1 серпня 1915-го, коли зусиллями цієї родини та членів товариства «Української народної ради» за режисурою Євгена в Детройті було поставлено драму М. Старицького з музикою М. Лисенка «Ніч під Івана Купала». А вже наступного дня після вистави в англійському щоденнику The Detroit Journal музичний критик Д. Камерун опублікував прекрасну рецензію, де розповідав про Україну та її розсіяні світами таланти. Найбільшу похвалу отримали сестри Марія та Стефанія Королишин.
Родина взялася до постановки нової вистави, й уже 29 серпня 1915 року вони повним складом вперше поставили в Детройті оперу «Наталка Полтавка» М. Лисенка. Головні партії виконували Стефанія (Наталка), Марія (Терпелиха), Євген (Виборний), Іван (Возний) Королишини, і лише партію Петра – Дмитро Атаманець, земляк із с. Нижчих Луб’янок, що біля Збаража. Решта членів родини була задіяна в хорі та масових сценах. А вже наступного року Стефанія заспівала партію Оксани в опері «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського.
Так із піснею та музикою минали роки. Не спам’яталася дівчина, як стала дорослою. А тут і свати прийшли. Прислав їх Василь Цимбаліст, хлопець із Тернопільщини, котрий теж був учасником драматичного гуртка й давно вже був закоханий у Стефанію. 1916-го вони одружилися. А невдовзі в них народилася донька Галя.
1919 року Стефанія уже з подвійним прізвищем Королишин-Цимбаліст виступила на музичному тижні, влаштованому Американською асоціацією музики, а через три роки Цимбалісти перебралася до Чикаґо. І вже за два тижні по переїзді Дмитро Атаманець запросив Стефанію взяти участь у постановці драми «Жидівка-вихрестка» П. Тогобочного, яку ставило товариство ім. М. Лисенка.
1922 року голос співачки прозвучав на радіо WW Daily News. Це була перша українська пісня, що в період розвитку радіо пролунала в ефірі. Тоді Стефанія саме навчалася співу в Чиказькій консерваторії.
Мистецькі здобутки співачки множилися. У Чикаґо Стефанія після концерту Українського національного хору мала нагоду познайомитися з Олександром Кошицем, котрий запросив її до свого колективу. На жаль, сімейні обставини цього не дозволили. А невдовзі співачка познайомилася з професійними оперними співаками Миколою Карлашем, Марією Машір, Марією Гребінецькою, Іваном Дніпровим та іншими.
Першого ж дня знайомства з Миколою Карлашем вона отримала пропозицію щодо спільного виступу в опері «Запорожець за Дунаєм» і тут же погодилася, бо добре знала партію Оксани. І виявилося, що співак запрошував її на виконання якраз цієї партії.
Оперу було з великим успіхом поставлено 3 квітня 1924-го у великій залі Glickmans Palace Theatre. «Уявляєте собі, як я хвилювалася, — розповідала співачка в уже згаданому інтерв’ю, — коли мені вперше довелося виступити з цим оперним співаком. Карлаш співав партію Карася, а я — Одарки в «Запорожці за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського. Сподівалася почути якусь зневагу, а почула лише похвалу». А вже наступного дня в американській пресі зазначалося, що «місіс Стефанія Цимбаліст у партії Одарки заслужила на найвищу похвалу: вона настільки талановита, що могла б прикрасити оперну сцену будь-якої країни світу».
8 травня того ж року в тій же залі було поставлено оперу «Наталка Полтавка», де Стефанія виконувала партію Наталки, Карлаш — Виборного, а Дмитро Атаманець — Возного. Наступного разу співачка виступила в партії Марусі з опери «Чорноморці» М. Лисенка.
Пам’ятною для Стефанії була зустріч із Соломією Крушельницькою. Це сталося 2 травня 1928 року в залі готелю «Бісмарк». Саме там українське жіноцтво Чикаґо влаштувало славетній співачці урочистий прийом. Із трепетом у серці Стефанія виконувала пісню «Ой, у полі садок» та арію Наталки із «Наталки Полтавки», за що почула схвальні слова від видатної подолянки.
1933-го Стефанія виступила з окремою сольною програмою на Всесвітній виставці українського мистецтва в Чикаґо, де виконувала твори Гулака-Артемовського, Лисенка, Лопатинського. Там же виступала й як солістка хору Юрія Бенецького.
1934 року Королишини повернулися до Детройта. Цьому зраділа не тільки родина, але й уся українська громада. І знову — концертні виступи, вистави, громадська діяльність членкині Союзу українок Америки, де протягом десяти років була головою 16-го відділу.
Не було в місті жодної імпрези, до участі в якій не було б запрошено Стефанію Королишин-Цимбаліст. Частенько доводилося виступати й у Бостоні, Клівленді, Рочестері та Баффало. Від кожної з поїздок у неї залишалися приємні враження та спогади, а з ними — і те, про що вона казала: «Усе, що мені доводилося творити, я намагалася зрозуміти й передати правдиво. Здається, що всю долю й недолю української жінки я відтворила досконало й бездоганно».
Окрім опер Стефанія виконувала головні ролі у виставах «Вій» за драмою Миколи Гоголя, «Назар Стодоля» і «Катерина» Тараса Шевченка, «Ой, не ходи, Грицю», «Циганка Аза» та «Маруся Богуславка» Михайла Старицького, «Жидівка-вихристка» Івана Тогобочного тощо.
У Детройті голос співачки часто звучав у радіопрограмі, яку вели колишній тернополянин Микола Шустакевич і відома артистка, співачка, режисер, письменниця та громадська діячка, теребовлянка Юлія Малевич-Шустакевич.
Керував хором «Боян» і писав духовну музику брат співчаки Євген. 1950-го в Бостоні вийшла у світ його «Служба Божа» для мішаного хору. Згодом він закінчив богословську академію й отримав парафію в Провіденсі (штат Род-Айленд). Брат Іван став відомим режисером і фольклористом. Сестра Марія — тривалий час була учасницею театральною гуртка. Сестра Анастасія кілька років завідувала в Детройті 16-м відділом Союзу українок Америки. Донька Галя стала відомою в місті та його околицях піаністкою. Саме в її фортепіанному супроводі 1939 року Стефанія записала й видала платівку з піснями «Віють вітри» та «Чого вода каламутна» з опери «Наталка Полтавка» М. Лисенка, «Ой, казала мені мати» С. Гулака-Артемовського», «Плавай, плавай, лебедоньку» К. Стеценка, «Горить моє серце» Я. Лопатинського, «На крилах пісні» Ф. Мендельсона, «Баркарола» Ф. Шуберта, народні пісні «У перетику ходила», «Якби мені, мамо, намисто» й інші.
Востаннє на оперній сцені Стефанія Королишин-Цимбаліст виступила 4 грудня 1949-го в Бостоні, де на запрошення учасників хору української православної церкви Пресвятої Трійці виконала партію Одарки в опері «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського. Це сталося в залі «Паблік Латін Гай Скул». Свої виступи на концертній естраді вона завершила участю в Шевченківському концерті, що відбувся 9 березня 1952 року в Детройті, в залі «Чедзей Гайскул» перед півторатисячною аудиторією. Там нею було виконано «Ой, крикнули сірі гуси» Шевченка — Лисенка, «Ой гляну я, подивлюся» Шевченка — Волошина та її улюблену «Полюбила козака».
Померла співачка 1 липня 1983-го, на 89-му році життя. Її тлінні останки спочивають на кладовищі околиці Royal Oak, на північ від Детройта (штат Мічиґан).
Радіє душа від того, скільки добрих справ на американській вільній землі зробила родина Королишиних. І жаль бере від того, що всі вони не могли так жити та множити слави України.

Анатолій Житкевич

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply