Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 25, 2020

Заклята скеля

Автор:

|

Липень 25, 2013

|

Рубрика:

Заклята скеля

Cело Усть-Путила, що в Путильському районі Чернівецької області, розташоване при впадінні річки Путилки в Черемош. Відоме з XVIII століття, як Межибрідки, а пізніше, як Устє-Путилів. Село в першу чергу відоме завдяки пам’ятці природи – скелі «Закам’яніла багачка». Скеля, що стоїть ліворуч від дороги, є геологічним утворенням пірамідальної форми заввишки 30 метрів, завширшки в основі 12 метрів і справді нагадує постать людини, а точніше – суворої жінки. Скеля має дуже мальовничий вигляд на тлі зелених схилів, що її оточують.
Закам’яніла Багачка – рідкісний випадок форми вивітрювання, утворилася вона внаслідок вітрової ерозії пісковиків палеогенового віку (45 млн р.), проте серед місцевих мешканців її поява овіяна легендами. Одна з них розповідає, що володіла колись усіма багатствами цього краю жорстока поміщиця-скнара. Одного разу попросила в неї голодна вдова шматок хліба. Люта багачка жбурнула їй… каменюку. «А бодай би ти сама скам’яніла!» — гнівно відповіла їй вдова. I сталося диво: на очах у людей багачка вмить перетворилася на камінь і застигла біля дороги на березі річки Путилки.
За іншою легендою, у давні часи жила на цьому місці зла й заможна жінка. І дізналася вона про те, що у сліпої старої бабусі є юна донька неземної краси, і вирішила взяти її за невільницю. Якось пришла голодна бабуся до багачки та каже їй: «Верни мені дитятко моє, щоби хлібом мене догодувало до смерті. Я ж бо темна, стара, нездужаю». Багачка засміялася, підняла з-під ніг великий, як бухань хліба, камінь, і простягнула старій жінці. Узяла жінка камінь та й каже до багачки: «Аби ти сама стала каменем!», і багачка відразу перетворилася на скелю. Так і стоїть кам’яна багачка скелею над Черемошом, нагадуючи про наслідки людської жадібності та знущання з бідних.
Трохи схожу легенду авторства Степана Петращука можна прочитати біля самої скелі.
Цікаво, що австрійські колоністи називали скелю «Єпископ». Її вершина нагадувала їм єпископську митру.
До архітектурних пам’яток Усть-Путили належать також дерев’яна церква Святої Параскеви й дзвіниця, розташовані при дорозі в центрі села. Побудована 1881 року, церква ввібрала в себе всі атрибути типового для Буковини галицького храму: гранчасті наву й вівтарну частину, прямокутний бабинець, майже однакові за висотою восьмигранні шатрові верхи, невелике опасання навколо стін. Приємним є те, що церква виглядає по-справжньому дерев’яною: під бляху заховано лише шатра верхів.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply