Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 24, 2020

В Україні збереглися місця, овіяні романтикою сивої давнини

Автор:

|

Лютий 14, 2013

|

Рубрика:

В Україні збереглися місця, овіяні романтикою сивої давнини

Чомусь для багатьох українців особливо принадним є відзначити День святого Валентина 14 лютого в Парижі чи Венеції. Між тим, провести свято закоханих по-справжньому казково й незабутньо можна, відвідавши один зі старовинних замків чи палаців України. Пропонуємо до уваги читачів добірку найбільш романтичних замків і палаців України, із якими пов’язані красиві й водночас сумні історії кохання.

Твердиня Святого Миколая
Цей середньовічний замок у селищі Чинадієвому на Закарпатті був споруджений у XV ст. як романська феодальна резиденція. Він належав багатому роду баронів Перені й охороняв карпатський перевал «Руські ворота». Зовні «Сент-Міклош» (Святий Миколай) схожий на неприступну середньовічну фортецю: це – міцна двоповерхова будівля прямокутної форми з двома триярусними кутовими баштами.
Попри таку сувору зовнішність «Сент-Міклош» називають іще «замком закоханих» або «замком любові», адже з ним пов’язана романтична й одночасно трагічна історія. За легендою, саме в стінах Чинадіївського замку ще в XVІІ ст. зародилося палке кохання між власницею фортеці графинею Ілоною Зріні й угорським вояком Імре Текелі, який боровся проти Австрійської імперії. Невдовзі після їхнього весілля Імре Текелі ув’язнили, а графиня через свою віддану любов утратила багатство та всі титули. Дітей нещасної пари забрали в монастир.
Старожили кажуть, що тепер привид графині бродить замком і допомагає самотнім знайти пару, а закоханим – одружитися. Не дивно, що це місце притягує безліч закоханих паломників із різних куточків України та світу. А десятки пар побажали навіть узяти тут шлюб.

Палац-замок «Ластівчине гніздо»
Цей унікальний архітектурний об’єкт розташовується на прямовисній 40-метровій Аврориній скелі в кримському селищі Гаспрі. Зовні палац нагадує середньовічний лицарський замок. Він був споруджений 1878 року після російсько-турецької війни для одного відставного генерала й спочатку був не вельми непоказним – проста дерев’яну споруду, яку, утім називали «Генераліфе» або «Замком любові».
Свого нинішнього вигляду «Ластівчине гніздо» набуло завдяки нафтовому промисловцеві баронові Штейнгелю. Після землетрусу 1927 року будівля кілька десятиліть простояла в аварійному стані. Потім її відреставрували й знову відкрили там ресторан. 2011-го палац став виставковим центром. Ті, хто хоч раз побував у палаці, відзначають, що тут панує незвичайна атмосфера, наповнена романтикою й благодаттю.
Бо ж який «Замок любові» обійдеться без історії кохання? Тутешні екскурсоводи розповідають красиву легенду: колись у цих місцях любила зустрічати світанкову зорю богиня Аврора. Своєю красою вона зачарувала бога морів Посейдона, який вирішив завоювати її. Але дівчина відкинула його кохання. Розлютившись, Посейдон почав нищити сильними штормами один корабель за одним, доки не згадав про чудесну діадему, яка зможе заворожити богиню Аврору. Посейдон підмовив повелителя вітрів Еола затягнути вранішнє небо свинцевими хмарами, і, коли Аврора задрімала в очікуванні сходу сонця, повелитель морів підкрався до дівчини. Але діадема вислизнула з рук Посейдона й упала в прірву. Один з алмазних осколків застряг у щілині між скель і перетворився на прекрасний замок, що став символом нерозділеного кохання.

Свірзький замок
«Свірж», побудований ще 1482 року, є одним із найдавніших замків і входить до топ-100 чудес України. Він розташований у однойменному селі неподалік Львова. Для його будівництва було вибрано вельми мальовниче місце – пагорб на березі тихоплинної річки Свірж. Незважаючи на досить вигідне оборонне розташування за свою багатовікову історію замок пережив безліч жорстоких облог, грабежів.
Однак йому вдалося встояти. Сьогодні він є одним із найпривабливіших туристичних центрів Львівщини. Тут свого часу знімалися деякі сцени з фільму «Д’Артаньян і три мушкетери».
На вході в замок можна побачити барельєф грифона, який є частиною зруйнованого гербу роду Свірзьких. Усередині самої фортеці збереглися старовинний камін, бійниці, а також величезна криниця, із якої мешканці брали воду під час облоги. Неподалік розташовується костел, датований ХV ст., а також руїни середньовічної сторожової вежі.
Свірзький замок оповитий безліччю таємниць і легенд, пов’язаних із коханням. Одна з них свідчить, що колись у власника фортеці працювала дівчина, яка «закрутила роман» з одним із солдатів ворожого війська. Якось під час облоги красуня відчинила коханому замкову браму й таким чином допомогла ворогам захопити твердиню. Та на подяку завойовники скинули зрадницю в глибокий колодязь, який зберігся до наших днів. За іншою версією, дівчину ув’язнили в підвалі, а її привид досі там поневіряється.

Палац Потоцьких
Поринути в епоху Ренесансу з його пишними палацами й замками можна, відвідавши один із найрозкішніших архітектурних об’єктів Львівщини – палац Потоцьких. Він був зведений 1880 року на місці невеликої садиби, яка належала знатному польському роду Потоцьких. Це – вишукана триповерхова будівля, виконана в стилі французького класицизму.
На відміну від Свірзького замку, львівський палац Потоцьких має менш трагічну історію. Він служив переважно місцем для всіляких бенкетів, важливих урочистих прийомів і зустрічей. Незважаючи на те, що пам’ятці вже більш ніж 130 років, вона – у прекрасному стані, а всі внутрішні інтер’єри збережені. Завдяки розкішному оздобленню та вишуканому інтер’єру палац є гарним об’єктом для проведення весіль і весільних фотосесій. Та й ще якихось півтора десятка років тому він називався Палацом урочистих подій і саме тут більшість львів’ян стала на рушничок щастя.
А зараз приміщення займає Музей європейського мистецтва, де експонуються роботи живописців XIV-XVIII ст. У дворі палацу Потоцьких відкрито парк мініатюрних замків. У палаці Потоцьких панує особлива атмосфера, тому багато турисів обирає це місце для проведення романтичного вікенду.

Олеський замок
Ця фортеця є визначною пам’яткою історії й архітектури України XІІІ-XVІІІ ст.ст. і гордістю Львівщини. Вона має досить незвичайну округлу форму й стоїть осібно на горі, тому її можна побачити здалеку.
Замок пережив чимало потрясінь, переходив від однієї держави до іншої. Спочатку ця споруда служила галицько-волинським князям, потім перейшла до литовців, опісля – поляків.
Нині Олеський замок вважається найбагатшою за кількістю оригінальних музейних експонатів твердинею України. Зокрема, тут представлена ??найчисленніша замкова колекція дерев’яних скульптур у всій Європі, а також багатюще зібрання середньовічних ікон і портретів.
Крім унікальних експонатів, Олеський замок багатий і на легенди, пов’язані з його колишніми мешканцями. Приміром, зберігся переказ про трагічне кохання, яке народилося тут ще в XVІІ ст. Власник фортеці Іван Данилович мав дочку-красуню, у яку закохався син гетьмана Речі Посполитої, що мав досить скромний достаток. Молодик благав дівчину вийти за нього заміж, але батько хотів видати її за багатого нареченого й не дав згоди на весілля.
У підсумку, за однією з версій, бідний наречений повісився на другому поверсі замку, за іншою – устромив собі в серце ножа. Його тіло кинули в болото, так як самогубців не прийнято ховати на кладовищі. Відтоді привид нещасного бродить околицями Олеська в пошуках коханої. Дочка Івана Даниловича теж наклала на себе руки. Охоронці замку розповідають, що не раз бачили невиразну жіночу постать, що блукає вночі з свічкою в руці.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply