Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

У Хмельницькій області є місце, яке називають українським «Версалем»

Автор:

|

Грудень 06, 2012

|

Рубрика:

У Хмельницькій області є місце, яке називають українським «Версалем»

Палацово-парковий ансамбль «Маєток Самчики» з’явився в однойменному селі понад два століття тому, але будівлі збереглися до нині майже без змін.

Невеликий одноповерховий білокам’яний палац, прикрашений химерними спорудами й китайським павільйоном, гармонійно вписується в ландшафт величезного парку. За задумом архітектора, при в’їзді в маєток гостей зустрічає скульптура всміхненого лева, а при виїзді – сумного.
Не так уже й багато знайдеться зараз в Україні палацово-паркових комплексів, що майже без втрат пережили пожежі революцій, зміни влади й битви обох світових воєн. Маєток побудовано за проектом архітектора Якуба Кубіцького, автора Бельведерського палацу та перебудови королівського замку у Варшаві. Попередні власники села Хоєцькі 1725 року вже звели тут скромний палац, але його наступному господарю ому – Петру Чечелю – цього здалося мало.
Палац з обох боків прикрасили білокам’яні колони: портик із боку озера доповнили алегоричним гербом із лицарськими обладунками та зброєю, а його побратима з боку парку увінчали великими барельєфами богинь: Помони – покровительки садів, і Церери – патронеси врожаю. Внутрішнє оздоблення палацу складали просторі, але разом із тим затишні зали. Великий (Червоний) виконував функції їдальні. Його забезпечили піччю й каміном із темного мармуру.
Римський зал поділили тосканськими колонами, що підтримують балку, вкриту ліпниною із зображенням давньоримського зброї. Круглий (Блакитний) зал накрили куполом із ліпними орлами, ніби готуються злетіти. На фризі Зеленого залу були поміщені голови міфічних красунь, а міжвіконний простір заповнили розписами за мотивами легенди про ріг достатку.
Неподалік палацу звели не бачений у тутешніх місцях Китайський павільйон, у якому поєднуються готичний стиль і архітектурні традиції Сходу. Майже сто років потому «родзинкою» палацу став Японський кабінет, виконаний у самурайському стилі Едо. Деякі фахівці стверджують, що яскраві хризантеми, дракони, що б’ються, і співаючі птахи належать пензлю Михайла Врубеля.
Найдивовижніше – те, що майже все це збереглося до наших днів. Хіба що цінний паркет із залів і меблі було розграбовано ще в 20-х роках минулого століття. Зате майже неушкодженим залишився грандіозний парк авторства видатного пейзажного архітектора Діонісія Міклера. На величезній території Самчицького парку (16,6 га) сьогодні росте 160 видів кущів і дерев, багато з яких – реліктові й екзотичні. Парк нині – це комбінація регулярного англійського та «класицистичного» французького стилів.
У Самчиках є й кам’яна церква Параскеви П’ятниці з дзвіницею, збудована 1772-го. У ній так само, як і в палацових залах, збереглися розписи, але, звичайно, набагато скромніші за творіння придворних скульпторів і класиків живопису.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...