Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 20, 2019

Тмутараканське диво. Церква Іоанна Предтечі в Керчі — один із перших християнських храмів на території України

Автор:

|

Вересень 06, 2012

|

Рубрика:

Тмутараканське диво. Церква Іоанна Предтечі в Керчі — один із перших християнських храмів на території України

У центрі міста, поблизу площі Таврійської, розташована чи не єдина сакральна будівля, що збереглася ще із часів розквіту Тмутараканського князівства (X—XI ст.) і вважається одним із найдавніших храмів на пост­радянських теренах.

У візантійському стилі

Церква Іоанна Предтечі — унікальна пам’ятка візантійської архітектури, класифікується як хрестово-купольний храм, виконаний у традиціях східнохристиянської архітектурної школи. Найбільш близькі до нього аналоги існували в азійських реґіонах Візантійської імперії та в її столиці Константинополі.

Церква Іоанна Предтечі є чотиристопною спорудою, увінчаною плоскою банею, що спирається на хрестоподібні склепіння, котрі, своєю чергою, підтримуються чотирма хрестоподібними стовпами. Усю конструкцію тримають на собі чотири мармурові колони з візантійсько-коринфськими капітелями, узятими з більш раннього храму.

Стародавня (східна) частина церкви складена з рядів білого каменю та плоскої червоної цегли (плінфи), що чергуються між собою, створюючи притаманну візантійським будівлям смугасту біло-рожеву кладку. Такий будівельний прийом, крім своєї художньої привабливості, має ще й конструктивне призначення — антисейсмічне.

Свідок сивої давнини

Припускають, що церква була збудована у VIII—IX століттях. Підтвердженням цього слугує грецький напис на одній із колон, що підтримують склепіння церкви: «Тут спочиває раб Божий, син Ґеорґія. Переставився місяця мумія 3 (дня) години 10 в літі від Адама 6260 (від Р. X. 752)».

У кладці храму виявлено також амфори VIII—IX століть. Про церкву Іоанна Предтечі говориться в написі так званого Тмутараканського каменя, що зберігається в петербурзькому Ермітажі в Росії: «У літо 1576, бениндикта 6 Гліб князь міряв море по льоду від Тмутаракані до К’рчев сажнів 10000 і 4000»

У ті далекі часи церква стояла біля самого берега моря. Будівельники надали їй незвичайного й тому незабутнього вигляду. Храм був освячений на честь святого Іоанна Предтечі.

На честь Хрестителя Христового

Іоанн Предтеча народився від благочестивих батьків — священика Захарії та Єлизавети. Його поява на світ була передбачена архангелом Гавриїлом. Невдовзі після народження Христа цар Ірод, боячись прийдешнього Месії, наказав знищити всіх немовлят у Віфлеємі. Щоби врятувати сина, свята Єлизавета зникла з ним у пустелі, а праведний Захарія відмовився відкрити посланцям царя місце їх перебування й був убитий.

Іоанн Предтеча в дикій пустелі готувався до великого служіння суворим життям, постом, молитвою та співчуттям до долі народу Божого. Якогось дня святий Іоанн почув голос Божий і пішов до людей проповідувати, підготовляючи їх до зустрічі зі Спасителем: «Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне». На річці Йордан він хрестив тих, хто приходив до нього, хрещенням покаяння. За те, що від нього прийняв хрещення Ісус Христос, Іоанна стали називати Хрестителем Господнім. У дворі стародавньої церкви збереглася кам’яна плита із заглибленням, що нагадує людський слід. Переказ стверджує, що це — слід самого Іоанна Предтечі.

Церковні скарби

Загалом храм Іоанна Предтечі складається з двох частин: стародавньої церкви та прибудови, зведеної вже в ХІХ столітті. У путівнику Григорія Москвича по Криму, виданому 1913 року, церква Іоанна Предтечі описана так: «Церква збудована нижче від рівня землі, і тому для входу в неї влаштовано сходи на вісім щаблів. Усередині стародавнього храму важке склепіння підтримується чотирма темно-сірими колонами з красивими капітелями коринфського стилю. Ікони Спасителя й Богоматері чудові своєю древністю й вельми давнім живописом, але найбільшою старовиною відрізняється храмова ікона святого Іоанна Предтечі, поставлена в особливому кіоті з правого боку. Із давніх предметів варті уваги — дерев’яна чаша, що датується VI століттям, із ледь помітними зображеннями Спасителя, Богоматері, святого Іоанна Предтечі та Розп’яття, дві срібні чаші — одна XVI століття, а інша — кінця XVIII століття».

У церковній бібліотеці зберігалися два манускрипти, написані грецькою мовою: Євангеліє XI століття й Апостол, який датували XII—XIII століттями.

Перетворення на мечеть

Під час існування Кримського ханства (XV—XVIII століття) багато християнських храмів було перетворено на мечеті. Ця доля не оминула й церкви Іоанна Предтечі.

1774 року Керч увійшла до складу Російської імперії, і сакральна споруда знову стала християнським храмом. У документах того часу вона йменується «грецькою церквою» без посвяти святому. На початку ХІХ століття храм отримав свою нинішню назву — церква Усікновення глави Іоанна Предтечі.

Стародавній храм був невеликим, тому 1834 року розібрали нартекс і західну стіну та прибудували тринефний притвор, зведений у псевдовізантійському стилі. 1845-го впритул до церкви спорудили ще двоярусну дзвіницю, а пізніше — північний притвор. Під час реконструкції церкви Іоанна Предтечі в 30 роках ХІХ століття під куполом було виявлено фрески зі зображеннями двох святих. Академік І. Грабар припустив, що їх було написано учнями відомого художника Середньовіччя Феофана Грека.

На початку 30 років XX століття церкву Іоанна Предтечі закрили «за відсутністю приходу».

Повернення до життя

Знову згадали про храм 1957 року. Він привернув увагу дослідників як пам’ятка візантійської архітектури. В 1960-х навколо нього виник рибний ринок. Запах свіжої риби, крики продавців, що розхвалюють свій товар — чорноморську кільку, жирних бичків, ніжну барабульку й осетрів, і над усім цим — храм. Із вибитими шибами, із чагарником, що виріс на стінах і даху, — це було сумне видовище.

1963 року церкві був присвоєний статус пам’ятки архітектури республіканського значення. Нарешті в 1970-х роках храм Іоанна Предтечі вирішили реставрувати. Відновлення давньої будівлі виявилося справою нелегкою й тривалою. Спочатку відреставрували стіни прибудов і дзвіниці. А 1972-го почали відроджувати сам древній храм. Художники намагалися зберегти всі старовинні деталі, замінюючи лише ті, які зовсім зруйнувалися. Не обійшлося без труднощів: реставраторам довелося вивчати давні зразки черепиці, плінфи (цегли) і виготовляти такі ж. Підібрали такий самий камінь-вапняк, із якого 12 століть тому була побудована церква Іоанна Предтечі.

Після реставрації в церкві відкрили невеликий музей. Зараз вона діє як православний храм, у якому відбуваються богослужіння.

 Дарина Галицька

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...