Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 24, 2020

Святодухівська церква

Автор:

|

Березень 22, 2012

|

Рубрика:

Святодухівська церква

Колочава — одне з найбільших сіл на Закарпатті (понад 6 тисяч населення), яке розташоване за 26 кілометрів від райцетру Міжгір’я в долині річки Теребля, оточеної мальовничими гірськими хребтами Стримби, Дарвайки, Пишконі, Красної й інших. Окрім значної кількості населення, Колочава може похвалитись ще й своїми розмірами — з одного кінця села в інший треба буде йти не одну годину. Але це все пояснюється тим, що на даний момент Колочава є об’єднанням великого числа присілків, таких як Брадолець, Сухар, Горб, Герсовець, Негровець, Лази.

Але Колочава — це не просто село, це ціла маленька країна, яка зависла десь у позачасовому просторі. Тут спокійно поєднуються реальна історія, леґенди, література й сучасне життя. Документальні джерела засвідчують, що 1801 року в Колочаві були дві дерев’яні церкви. Одна з них — церква Зішестя Святого Духа — збереглася до наших днів у присілку Горб. Святодухівська двозрубна тридільна церква нині є пам’яткою дерев’яної сакральної архітектури й належить до найвидатніших архітектурних досягнень Закарпаття.

Ужгородський краєзнавець Михайло Сирохман пише про церкву Св. Духа: «У Колочаві-Горбi біля головної дороги сперечається стрункістю зі смереками дерев’яна церква Св. Духа, що належить до найвищих архітектурних досягнень Закарпаття. Згідно з написом на одвірку, «Создан храм сей 1795 при парохові Іоані Попович при царі Францишкі ІІ майстрові Ференц Текка. Тоді був великий голод». У давні часи голод часто супроводжував верховинське життя й подібні нещастя часом фіксувалися у парохіальних книгах, а в Колочаві запис потрапив навіть на одвірок церкви. В 1801 році в документах єпископської візитації записано, що «Колочава має дві церкви деревяні: в матери р. 1797 поставлену 300 вірников вмістящу, другу же в филіалу для 300 вірников, добра, добрі сооружена».

Храм Святого Духа був побудований з ялинових брусів, складається з трьох частин. Дахи величної будівлі покриті дубовим лемешем, виконані в стилі бароко. Варто зазначити, що із західного боку до храму примикає прекрасна двоярусна каркасна галерея, яка у верхньому ярусі чудово декорована ажурною аркадою. Двох’ярусний високий дах з’єднується з більш низькою аркадою, створюючи при цьому незвичайну конструкцію. Над так званим бабинцем розташовується глуха, квадратна каркасна вежа з багатоярусною верхівкою, теж виконана в стилі бароко. А на гребені даху можна побачити невеликі башточки-ліхтарі, що прикрашають церковну споруду.

Раніше в Греко-католицькому храмі Святого Духа зберігалася велика кількість старовинних ікон, але в період радянської епохи фактично всі вони були передані Закарпатському музею народної архітектури й побуту. На жаль, деяку частину ікон вкрали. З 1953 року в даному храмі був Музей атеїзму, завдяки чому споруда добре збереглася. В 1969 —1970 рр. дерев’яна церква Святого Духа в Карпатах реставрувалася. На сьогоднішній день у храмі розташовується Краєзнавчий музей села Колочави, де зберігають пам’ять про відомого розбійника-опришка Миколу Шугая і знаменитого письменника Івана Ольбрахта.

Як культова споруда церква не діє.

 Віталій Стечишин

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply