Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 23, 2020

Ратуша була не тільки центром державної влади, тут ще проводилися врочисті заходи – весілля, бенкети знатних городян

Автор:

|

Червень 13, 2013

|

Рубрика:

Ратуша була не тільки центром державної влади, тут ще проводилися врочисті заходи – весілля, бенкети знатних городян

Якщо ви не були на площі Ринок – значить, не були у Львові. І, природно – неможливо обійти увагою Ратушу. Щоправда, не завжди й не всі піднімаються на сам верх, щоби помилуватися панорамою старого міста, але не помітити її просто неможливо. 
Одним із перших серед міст нинішньої України й тодішньої Польщі 1356 року (певно, до своєї сотої річниці) Львів отримав Магдебурзьке право. А перша ратуша, за переказом, з’явилася десь у 1370-х роках з ініціативи тогочасного господаря Львова князя Владислава Опольчика. Перша ж згадка в міських актах про ратушу датується 1381-м. Сама будівля її, можливо, була мурованою, а от вежа – дерев’яною. Через те й горіла кілька разів. Так, після пожежі 1527 року було зведено вже нову споруду, яка зруйнувалась 1825 року точнісінько в той момент, коли магістрат обговорював її частковий косметичний ремонт.
Разом із вежею ратуші загинув і останній трубач Львова, що незмінно був його символом протягом десятиліть. Нова споруда була закладена 1827 року й завершена в 1830-1835 рр. за проектом Ю. Маркля, Ф.Трешера й А.Вондрашека. Та вже 1848-го Львів був обстріляний австрійською артилерією, унаслідок чого вежа ратуші завалилася. І тільки починаючи з 1851-1852 рр. ратуша постала такою, якою знаємо її ми: вежу, об’єднану з ратушею, ще раніше зробили квадратною в плані й обладнали годинником, а на сторожі посадили двох левів із гербами міста.
Попри традицію остання вежа ратуші заввишки 65 м не стала найвищою спорудою міста. Вона обігнала свою попередницю на 9 метрів, проте й досі поступається вежі Корнякта на 80 см (вежа Корнякта розташована нижче за рельєфом, тому й візуально видається нижчою). Цікаво, кажуть, що свого часу єзуїти планували звести дзвіницю костьолу заввишки 100 м.! Міська влада їм того не дозволила.
Незважаючи на те, що спершу ратуша львів’янам геть не сподобалась (вони її називали трубою), згодом вона стала невід’ємним символом старого міста. Не враховуючи пізніших перепланувань, ратуша мала 156 кімнат і 9 багато прикрашених зал. На її вежі влаштовано оглядовий майданчик, до якого веде понад 350 сходинок. Подолавши їх, ви отримаєте все місто на долоні.

Степан Коник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply