Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Подільський Лувр

Автор:

|

Лютий 21, 2013

|

Рубрика:

Подільський Лувр

Багато джерел указує на те, що місцевість, у якій розташоване містечко Муровані Курилівці, була здавна заселена людьми, – принаймні, із часів Трипільської культури. Деякі дослідники вказували на існування в Курилівцях стін «циклопічної кладки», але це твердження виявилося помилковим, оскільки натурні дослідження довели, що за таку приймали просто дуже суху кладку XVI- XVII століття.
Місцевість навколо дуже мальовнича: дорога спочатку круто спускається в долини річок, а далі піднімається справжнім гірським серпантином. Уперше в письмових джерелах місто згадується 1493 року як маленьке поселення під назвою Чурилівці. Таку назву воно, ймовірно, отримало від імені першого поселенця – козака Чурила. Саме він спорудив на лівому березі річки Жван перше житло. Із часом шляхом асиміляції назва «Чурилівці» переросла в «Курилівці».
“Кам’яними” Чурілівці (Курилівці) стали називатися в XVI столітті, коли їхні власники, представники давнього українського роду Чурилів (Курилів), побудували на схилі річки замок із місцевого вапняку. Цікаво, що будівельники не використовували розчину, а для кращого стикування каменів укладали їх виступом верхнього в заглиблення нижнього.
Залишки бастіонного замку збереглися й сьогодні. Краще зберігся до наших днів кам’яний ескарп XVI ст. із північного, східного та південного боків, що включає підземні склепінчасті каземати. Також із західного боку можна побачити фундаменти й руїни колишніх замкових стін.
Наприкінці XVIII століття Мурованими Курилівцями володіли польські магнати Косаковські. Господиня маєтку, землевласниця Катаріна Косаковська, уроджена Потоцька, була в опозиції до останнього короля Речі Посполитої Станіслава Августа Понятовського. Після поділу Польщі вона відмовилася присягнути на вірність російській імператриці Катерині II, за що маєток було конфісковано російським урядом.
1795 року імператриця подарувала садибу графу Станіславу Комару. У 1805-му у дворі старого замку граф звів новий палац – великий, оточений старим парком, іноді його називали “подільським Лувром”. Завдяки різкому перепаду висот із парадного боку він мав два поверхи, із боку парку – три.
До паркового фасаду будівлі знизу примикає оранжерея, у якій колись був зимовий сад. На склепіннях її перекриттів влаштована велика тераса.
Палац оточує величезний пейзажний парк, який був закладений ще у XVIII столітті й розташовувався на обох берегах річки Жван. У період будівництва палацу парк реконструював відомий паркобудівник Діонісій Міклер. Він уміло використовував ландшафт навколо палацу з великими природними скелями, у яких проклав алеї й створив кам’яні лави. Із паркової архітектури до нас дійшов кам’яний триарковий міст, створений 1805 року одночасно з будівництвом палацу. Міст досі експлуатується.
Після смерті Станіслава Комара в палаці мешкала його дочка Дельфіна – відома європейська красуня, яка була музою польського поета Зигмунда Красінського. Композитор Шопен присвячував їй свої найкращі музичні твори, а художник Делакруа втілив її образ у численних картинах.
Поруч із Мурованими Курилівцями є чудодійне джерело мінеральної води “Регіна”, назване так на честь дочки поміщика Собанського, який 1898 року приїхав сюди з Петербурга на відпочинок. Регіну вилікував джерельною водою місцевий пастух, а сам Собаньский заснував тут виробництво та розлив у пляшки мінеральної води, цілющі властивості якої підтвердили медики.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply