Новини для українців всього свту

Monday, Dec. 9, 2019

«Пластунам, що не зламали своїх присяг». Таку назву має єдиний в Україні пам’ятник

Автор:

|

Квітень 26, 2012

|

Рубрика:

«Пластунам, що не зламали своїх присяг». Таку назву має єдиний в Україні пам’ятник

В Україні є пам’ят­ники визначним пластунам, які про­явили свою зви­тягу, — Степанові Бандері, Роману Шухевичу, Дмитру Вітовському, іншим видатним діячам української історії, та не було такого, який би увічнив усіх пластунів.

Саме такий монумент відкрили й освятили в місті Івано-Франківську 12 квітня 2012 року. Це — пам’ятник кожному пластунові, без огляду на місце чи час проживання. Такий собі еталон: долати труднощі, «всі злидні й недолю» й «зрадливі яри», щоб «до щастя Вкраїну свою повести» (слова з «Пластового Обіту»).

За словами керівника Івано-Франківської станиці «Пласту» Тереса Зеня, усе почалося з того, що він знайшов цікавий фраґмент з інтерв’ю онука й тезки Cтепана Бандери — теж пластуна, яке 2008 року опублікував «Галицький кореспондент»:

«— А яким би ви хотіли бачити пам’ятник своєму дідові?

— Є така знаменита фотографія, де Бандера, член «Пласту», в курені. Там десять хлопців, таких кремезних, з рюкзаками, а в самому кінці — маленький Степан. Він зростом був метр п’ятдесят з чимось. Я вже казав, що гарно було б зробити пам’ятник на базі цього. Це було б цікаво з кількох причин. По-перше, люди, які знають історію, знали б, хто з них Бандера. По-друге, це був би пам’ятник «Пласту». І, по-третє, це був би пам’ятник цілому поколінню. Бо Бандера як Бандера, але він був скромною людиною і, думаю, й сам би не хотів, щоби йому пам’ятники робили».

Ця амбітна ідея захопила місцевих пластунів. Щоправда, спершу її зустрів шквал критики. Із часом, попри скептицизм багатьох, з’являлося все більше і більше переконаних у потрібності цієї справи людей. Акція набувала розголосу. Кошти збиралися. Скульптор виготовив перший макет.

А коли пластуни власними силами зібрали близько 70 зі 120 тисяч грн, стало зрозуміло — суть не у відсутності коштів чи нав’язливих питаннях: «А навіщо?». Сенс — у тому, що є сила духу. І віра в те, що справді добре зроблене діло залишиться назавжди.

Чотириметровий па­м’ят­ник установлено в центрі міста. Його автором є український скульптор Володимир Довбенюк, уродженець селища Делятина Івано-Франківської області. Він є творцем численних сакральних монументів, а також пам’ятників Т. Шевченку, І. Франку, С. Бандері, діячам ЗУНР, страченим членам ОУН.

Пам’ятник зображає юнака у пластовому однострої зразка 1925 року з мандрівним наплічником. Саме це покоління пластунів найактивніше брало участь у національно-визвольній боротьбі за українську державність. Пластун переходить прірву по колоді від однієї скелі до іншої. Із руки хлопець випускає орла. Птах символізує гасло СКОБ — «сильно, красно, обережно, бистро». У лівій руці юнак міцно стискає палицю, яка була незмінним атрибутом під час таборів і мандрівок. Це — ідеальний пластун. Погляд юнака спрямований у бік головних будівель Івано-Франківська — ратуші та Кафедрального собору.

Протягом своєї історії «Пласт» переживав заборони, фізичне знищення, переслідування, арешти та висилки членів організації. Доля кидала багатьох від Сибіру до Арґентини (за їх життям можна знімати безліч цілком голівудських блокбастерів). Але кожен із них — пластунів — завжди дотримувався слів присяги: «Бути вірним Богові та Україні».

 Віталій Стечишин

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply