Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Підземна Атлантида

Автор:

|

Грудень 27, 2012

|

Рубрика:

Підземна Атлантида

Ідеться про печеру «Атлантида», яка є геологічним пам’ятником природи загальнодержавного значення. І, незважаючи на те, що вона не входить до числа найбільш відомих туристичних об’єктів, печера є унікальною за своєю красою та враженням, яке справляє на туристів. Вона розташована на території національного природного парку «Подільські Товтри».
Легенда розповідає, що у верхній частині схилу, над печерою, колись стояла церква. Якогось нещасливого дня вона повністю обвалилася під землю в карстовий провал, після чого село й було назване Заваллям. Про печеру тоді ще ніхто не знав, але тоді вже люди розуміли, що подібні явища пов’язані з порожнечами під землею.
Для того, щоби похід до печери був комфортним, краще приготувати дуже зручне взуття та одяг (які не шкода сильно забруднити). Деякі ділянки печери туристи долають поповзом на животі. Без інструктора в печеру забиратися небезпечно, у групі обов’язково повинен бути досвідчений спелеолог, який прекрасно знає печеру. Вхід до печери міститься на висоті семи метрів над поверхнею землі, на крутому лівому березі річки Збруч. Підніматися до нього потрібно за допомогою мотузки або мотузяної драбини. У печері – висока вологість.
Інструктори люблять пожартувати над недосвідченими спелеологами. На одному з форумів можна прочитати розповідь про те, як інструктор змусив туристів взяти зі собою п’ятилітрову каністру з водою. Пояснив він це дуже просто: у печері є кристал-квітка, який необхідно поливати, щоби він красиво виглядав. Виявилося, що вода потрібна була зовсім не для кам’яної квітки. Перед аматорами-спелеологами цю водичку вилили на крутий глиняний підйом. І вони півгодини безпорадно борсалися на слизькій мокрій глині – на радість веселому інструкторові.
Печера була відкрита наприкінці 1960-х років. У 1950-х у схилі долини був закладений кар’єр із видобутку гіпсу. Довго він не проіснував, так як у 18-метровій товщі гіпсу виявилося безліч великих і малих порожнеч. У стіні кар’єра залишалося кілька печерних отворів, що тривалий час не привертали нічиєї уваги.
Аж улітку 1968-го юні київські спелеологи обстежили ці отвори. За одним із них виявилася невелика печера, яка закінчувалася замитими глиною тупиками. Щоби розкопати хід, який видався спелеологам перспективним, знадобилося кілька експедицій. І нарешті влітку 1969-го багатометровий розкоп привів до великого залу, яким починалася велика печерна система. Уже перше побіжне обстеження засвідчило її незвичайність. Чіткі скульптурні форми ходів і залів, розташованих трьома ярусами, величезна кількість прекрасних гіпсових кристалів різноманітних форм і забарвлень – ці та інші особливості ставлять цей своєрідний палац в один ряд із найбільш оригінальними гіпсовими печерами України. Будова ходів і залів фактично не було порушено процесами руйнування. Безліч прекрасних залів слідують один за одним, між ними – невеликі переходи. Назви залів: Храм Богів, Зоряна Ніч, Снігова Королева, Золота Осінь і багато інших – говорять самі за себе. Печера вражає красою своїх залів, захоплює фантазією матінки природи, яка створила це диво.
Протяжність печери «Атлантида» становить 2,5 кілометра, площа – 4 440 кв. метрів. Ходи й зали розміщені на трьох ярусах-поверхах, вони з’єднані між собою чіткими переходами. Печера «Атлантида» славиться різноманітними формами вторинної мінералізації гіпсу, завдяки цьому її поверхня вкрита найдивовижнішими наростами кристалів – від витончених ниток до величних кристалів завдовжки півтора метра.
Дослідження показали, що печера почала утворюватися в ті часи, коли річки Збруч ще не було, а долина Дністра перебувала в зародковому стані. Оскільки в Придністров’ї є дуже багато величезних карстових гіпсових печер, вивчення печери «Атлантида» дало вченим дуже багато знань про ці природні об’єкти. А відчайдушні туристи мають можливість насолодитися красою, яка надійно захована природою від людського ока.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...