Підземелля Зеленого театру.Є в Києві місцина, де перетинаються історичні реалії та містичні вигадки
Багато хто знає, що на Дніпрових схилах біля станції метро «Арсенальна» стоїть київський Зелений театр, що розмістився в залишках фортечної споруди середини XIX століття. Дехто приписує цьому місцю навіть певні містичні властивості: розповідають про таємниці похмурих підземель із порталами в інші світи, викривленням часу, таємничою присутністю Господаря Зеленого театру й іншими дурницями, які передаються з уст в уста. Насправді це — просто дуже цікаве з архітектурної й історичної точки зору місце, одна з найулюбленіших пам’яток киян.
Фортифікаційна споруда невійсько-вого значення
У середині XIX століття, під час зміцнення Печерської фортеці, Провалля (так у давнину називали місцевість, на якій розташовані руїни Зеленого театру) було вирішено перекрити двома підпірними стінами, стилізованими під фортечні споруди. По суті, саме це будівництво й стало народженням «Зеленки» в такому вигляді, у якому ми можемо бачити її сьогодні.
Верхня підпірна стіна не мала військового значення, хоча й була збудована добротно, за найкращими традиціями фортифікаційної інженерної науки. Нижня стіна — близнюк верхньої. У плані військовому, вона закривала проходи до Ланцюгового мосту й охороняла Подільські Нікольські ворота. Обидві стіни пронизував підземний хід, що з’єднував арсенальські майстерні та водокачку на березі Дніпра. У цих підземеллях було прокладено чавунні водопровідні труби.
У першій половині XX століття не було зроблено жодних спроб раціонально використовувати ці гігантські інженерні споруди. У повоєнні роки галерею водопостачання використовували київські злочинці, приховуючи в ній трупи пограбованих і вбитих ними довірливих гостей столиці. Швидше за все, тоді це місце й почало набувати поганої слави.
Ориґінальний кінозал 1949 року місцева влада зробила спробу змінити ситуацію на краще. Цей рік став переломним в історії Провалля й першим у літочисленні Зеленого театру. Побудований тут німецькими військовополоненими театр став місцем, де старше покоління переглянуло майже всі трофейні кінофільми.
Найбільш освічені кияни любили цей ориґінальний кінозал ще й за можливість дивитися фільми безкоштовно, проникаючи на сеанси через підземелля (стару каналізацію та дренажну систему). У травні сюди почали приводити піонерів на концерти камерної музики. Можливо, під впливом творів Шопена, піднімаючись у темряві порослим деревами та чагарником схилом, діти й вигадували більшість леґенд? На жаль, 20 років потому театр згорів. Пожежа трапилася вночі від удару блискавки за дуже дивних обставин…
Зелений театр, який пережив пожежу й знову був відновлений в 1978—1980 роках, так і не повернув собі колишньої слави. Театр поступово розграбували, він розвалювався й щораз більше скидався на декорацію до фільму. До речі, детективну стрічку «Тупик» режисер Кохан дійсно зняв у Зеленому театрі.
2000 року почалася ще одна реконструкція Зеленого театру. Цього разу тут вирішили збудувати майданчик для літніх дискотек. Він і досі функціонує, справно приносячи своїм творцям дохід, але… Чи виправдає тепер свою «славу» зловісне Провалля? Поживемо — побачимо.
Ходи зі скарбами й порталами
Усе вищевикладене — просто історичні факти. Але будь-яка історія обростає безліччю леґенд і міфів, які творять іншу історію, паралельну. І саме ця паралельна історія Зеленого театру приваблює до себе всіх тих «туристів», котрі приходять сюди знову й знову.
Києвом ширяться чутки про таємниці й леґенди «Зеленки». Джерелом їх були найчастіше всілякі молодіжні неформальні об’єднання (сатаністів і хіпі, діґерів і металістів), які збиралися тут і за допомогою нехитрих психотропних засобів входили в стан, коли можна побачити все що завгодно — від літаючих тарілок до єгипетських пірамід. Чимало леґенд, що народилося впродовж двох останніх десятиліть, розповідає про підземні ходи, що починаються в районі «Зеленки» й ведуть до Чернігова, про заховані там незліченні скарби або про таємничі портали в інший вимір, де безслідно зникають люди й звідки періодично з’являються примари.
Крім того, екстрасенси та біоенерґетики стверджують: під Зеленим театром є катакомби, що сягають углиб землі на 9 підземних «поверхів», які були закладені ще 1161 року. За їхніми словами, ці ходи, поряд із Києво-Печерською лаврою, були й залишаються центром підземних комунікацій від часів заснування Києва й донині. Судячи з усього, підставою для цих леґенд стала система дренажних шахтових систем, входів до яких в околицях «Зеленки» є безліч.
Відгомін старих часів
Також побутує думка, що на Зелений театр накладено «закляття вогню», через яке немає сенсу відбудовувати його руїни — усе одно згорять. Крім того, уважається, що під сценою театру, у глибокому проваллі, зачаївся містичний Господар — дух у стилі гоголівського Вія. Старожили Зеленого театру настійно рекомендують, заходячи на територію «Зеленки», подумки з ним привітатися. Багато постійних відвідувачів Провалля стверджує, що бачили Господаря, а декому навіть удалося з ним поспілкуватися.
А ще подейкують, що руїни Зеленого театру вміють «говорити»: опівночі з підземель чути дивний гул і виразно спливає багаторазово повторений вигук, щось на кшталт «Гурра!». Подібне явище має назву «Родоське диво» й справді існує та навіть вивчається вченими. Київські дослідники припускають, що вигуки — це законсервоване в підземеллях відлуння битв, що проходили під Києвом у XV—XVII століттях.
Має це місце й невигадані, але так і не з’ясовані до кінця трагічні історії. Приміром, досі не знайдено жодного документального свідчення, яке могло би пояснити наявність на невеликій ділянці стіни численних старих кульових отворів, притому що фортеця, частиною якої й були дві перші стіни театру, так і не брала участі в боях. Може, це пов’язано з якимись людськими трагедіями, про які ще не знають історики?..
Дарина Галицька
Як допомогти собі та своєму ближньому
Дякую, що приділяєте увагу цій дуже важливій темі. Нажаль, більшість уУкраїнці рятували світ, зокрема, і 1920 року на Віслі
Річ Посполита була ліквідована 1795 року. Тому: Сто років тому 15 серпСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Мій коментар видалено. Я це так розумію що моя присутність на цьому саСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Вважаю дії української делегації у ПАРЄ правильними по суті але не спо