Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 25, 2018

Перлини Карпат

Автор:

|

Січень 21, 2016

|

Рубрика:

Перлини Карпат

Уночі в Карпатах часом не здогадаєшся, де закінчується чорне небо з розкиданими по ньому зірками, а де починаються темні гори з жаринками вікон сільських хат.

Село Кваси

Кваси
Кваси розташовані за 14 км від Рахова і за 26 км від географічного центру Європи. Незвична назва села походить від слова «квасна вода». Дехто з місцевих каже, що в селі є не менше 200 мінеральних джерел, але про те, що їх понад 80, відомо точно. З них 22 — великі.
Перша історична згадка про Кваси датується 1684 роком. У XVIII ст. село було руським поселенням, населення якого здебільшого займалося лісорозробками. До 1944-го село називалося Боркут, Тисаборкут, бо мінеральна вода «буркоче».
Лікувальні властивості місцевої води почали використовувати ще в часи Австро-Угорщини. В середині ХІХ ст. тут було збудовано водолікарню та купелі «Буркут». Зараз у Квасах працює санаторій «Гірська Тиса», який називають одним із найкращих в Україні, що спеціалізуються на лікуванні захворювань опорно-рухового апарату та периферичної нервової системи. Для того, щоб скуштувати місцевої мінеральної води, не обов’язково купувати путівку в санаторій. Достатньо взяти з собою горнятко та розпитати селян про тутешні джерела.
Село Кваси називають ще й столицею ліжникарства. Саме тут виготовляють ліжники — теплі різнобарвні гуцульські ковдри, які є невід’ємним елементом гуцульської культури.
Уранці село тоне в густій імлі, що більше схожа на молоко. З нагрітої вдень землі випаровується вода у прохолодне й без того вологе повітря. Перші тумани з’являються надвечір, а до ранку вони вкривають усе село. Проте варто зійти над горами першим променям сонця, як серпанок тане, відкриваючи вид на неймовірні краєвиди. Єдине, що нагадуватиме про туман — густа роса під ногами.
Кваси можуть стати як початковою, так і кінцевою точкою туристичного маршруту Карпатами. По-перше, з них можна виходити на Свидовецький та Чорногірський хребти, тобто йти на гори Близниці, та двотисячники Петрос і Говерлу. Квасами проходить одна з основних карпатських трас Мукачево-Львів, а ще — залізнична колія, якою щоденно курсують потяги у напрямку Рахів-Львів.

Водоспад Пробій

Пробій
Водоспад Пробій шумить у каньйонах річки Прут. Тут, у довгій ущелині посеред скель, на дні тече річка Прут. Пробій чи не найповноводніший каскадний водоспад в Українських Карпатах. Він розташований у місті Яремче Івано-Франківської області. Раніше висота водоспаду сягала майже 25 м. Однак понад століття тому, коли русло ріки готували до сплаву лісу, це місце кілька разів підривали. Русло річки поглибилось, а от водоспад — зіщулився. Зараз його висота сягає близько 8 м.
Тепер річкою вже не сплавляють ліс. Проте її глибоке русло стало чудовою забавою для туристів-екстремалів. Зараз Пробій слугує кінцевою точкою рафтингового маршруту Яремчанським каньйоном. За умови достатнього рівня води у Пруті, екстремали сплавляються від Ворохти до Яремче. Протяжність такого сплаву — близько 40 км.
Трохи нижче водоспаду є розлога та глибока улоговина зі спокійнішою течією. А вгору від Пробія веде промаркований туристичний маршрут на хребет гори Явірник. Перед водоспадом і за ним містяться два сувенірних ринки Яремча. Над водоспадом розташований знаменитий ресторан «Гуцульщина».
Більшість карпатських водоспадів можна роздивитися лише з річкових долин, а Пробій — із усіх можливих ракурсів. Наприклад, можна спуститися до самого водоспаду з боку ярмарку в Яремче. Крім того, над водоспадом височіє 20-метровий пішохідний міст, тож подивитися водограй можна і з висоти. За гроші з цього мосту стрибають найсміливіші.
Подейкують, що до водоспаду приїжджають екстрасенси, щоб набратися життєвої енергії та підзарядити свої біологічні «батарейки». Гуцули впевнені, що місця біля гірських водоспадів мають потужну енергетику. Біля Пробію її відчуває кожен. На Пруті, який має норовистий характер, чимало маленьких водоспадів — біля них легко дихається, а згодом відчуваєш, як усі проблеми та неспокій немов водою змиває.

Водоспад Шипіт

Шипіт
Каскадний 14-метровий водоспад Шипіт розташований у селі Пилипець Міжгірського району Закарпатської області. Він розташований на північних схилах гірського масиву Боржавських полонин, біля підніжжя гори Гимба. Тут розпочинаються пішохідні маршрути на гори Гимба та Великий Верх.
Упродовж більше 20 років неподалік водоспаду на початку липня проходить щорічний фестиваль неформалів, на який приїжджають гіпі та представники різних субкультур. Кульмінацією фестивалю є свято Івана Купала, в ніч на 7 липня, з місцевими традиціями та колоритом. Ці події на Шипоті стали головним мотивом книги «Трохи пітьми» українського письменника Любка Дереша.
Липень — єдиний місяць у році, коли довкола водоспаду відбуваються гучні гуляння. Решту часу довкола нього царить спокійна та релаксуюча атмосфера. Від села до водоспаду веде звивистими шляхами добре протоптана стежина. Вона веде повз ліс із високими хвойними та листяними деревами. Такими високими, що деякі промені сонця ледь пробиваються крізь густі крони дерев. Від цього створюється ефект казковості.
Милуватися каскадами водоспаду можна будь-якого сезону: взимку річка не замерзає повністю, тому є можливість побачити, як кришталевий потік зривається зі скель. Підійти до водоспаду можна як згори, так і знизу — пейзаж буде однаково привабливим. Навесні на схилах гори Гимби тануть сніги, а потік водоспаду стає повноводнішим. Водоспад також дуже чарівний восени, коли дерева жовтіють, червоніють і багряніють, а деякі хвойні деревця залишаються незворушно зеленими. Тоді складається враження, що у якогось художника розлилась палітра і всі кольори з його гами милують око туристів.
Зараз підходи до водоспаду — окультурені, тут побудовані дерев’яні місточки для переходу між схилами, є смітники та навіть столики для пейзажного пікніку. До слова, пікнік у цій невеличкій гірській ущелині з виглядом на водоспад принесе безліч задоволень. На початку підйому до водоспаду місцеві жителі продають власне варення, сушеню, чаї, наливки та вино. Тож можна не тільки відпочити та перекусити, а й посмакувати місцевими смаколиками.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...