Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 28, 2021

Найстаріша церква Сум Святовоскресенський собор — свідок багатьох історичних подій

Автор:

|

Липень 19, 2012

|

Рубрика:

Найстаріша церква Сум Святовоскресенський собор — свідок багатьох історичних подій

Колись тут був присутній на службі російський цар Пет­ро І. У грудні 1708 року, після кривавої розправи над мазепинцями в Лебедині, він приїхав у Суми й перед святкуванням Нового року відвідав службу у Воскресенській церкві та, за свідченнями істориків, «сам читав за літургією Апостол». Після літургії цар прийняв на площі перед церквою військовий парад і влаштував гучні гуляння з «потешными огнями».

Автентичний вигляд Воскресенської церкви не зберігся, і сучасного вигляду храм набув у результаті численних перебудов і реставрацій: остання знач­на — за СРСР в 70-ті роки XX століття, у теперішній час також здійснюються окремі відновлювальні роботи. Воскресенську церкву звели наприкінці XVII — на початку XVIII століть коштом першого сумського полковника Герасима Кондратьєва.

З історією Свято-Воскресенського собору пов’язано багато леґенд. За однією з них, засновник міста Герасим Кондратьєв мав сестру Марію, що була задерикуватої вдачі. У ті часи Суми потерпали від злодіянь ватаги розбишак, що грабували жителів міста та його околиць. Зрештою розбійників схопили, але от отаманом ватаги виявилась Марія, сестра Герасима Кондратьєва. На сімейній нараді владоможний брат прийняв нелегке, але справедливе рішення — замурувати лиху сестру в стінах тодішньої церкви живцем.

І, насправді, під час пізніших обстежень храмових мурів і підземель, були знайдені ходи, що вели до річки Псел, а також виявлені рештки жіночого тіла.

В архітектурі церкви поєдналася художня майстерність із прагматичністю, схожа на ту, за якою будувалися на Слобожанщині дерев’яні церкви. Статус прикордонного міста вимагав обережності, тому храм має товсті стіни (до 1,5 м) і вузькі вікна. За потреби, церква могла би витримати тривалу облогу. Є дані, що під церквою раніше був підземний храм, підвал та потаємний вихід до Псла.

Закінчувати будівництво церкви довелося синові полковника Андрієві, який наслідував свого батька не лише у полковництві, але й у його прагненні розбудовувати місто.

Освячення храму відбулося 1702 року — дата традиційно вважається роком зведення церкви. Тоді під склепінням нового храму вперше пролунали християнські співи, а на цій визначній події були присутні чи не всі жителі міста. Але факт освячення храму не свідчив про завершення будівництва — роботи тривали ще кілька років, зокрема, після закінчення нижнього, теплого, храму його освятили на честь святого апостола Андрія Первозванного, ангела-хранителя сумського полковника. Верхній храм був освячений на честь Воскресіння Христа.

За радянських часів церкву використовували під склади. Згодом у її приміщенні тривалий час містився відділ декоративно-ужиткового мистецтва Сумського художнього музею. Значні реставраційні роботи у Воскресенській церкві були здійснені в 1970-х роках, унаслідок чого храм набув свого сучасного вигляду.

Після здобуття Україною незалежності Воскресенська церква, що знаходилась тоді в аварійному стані, була єдиним храмом, переданим у відання релігійної громади УПЦ КП, решта храмів є новобудовами. Воскресенська церква стала Свято-Воскресенським кафедральним собором Сумської єпархії УПЦ Київського патріархату.

Віталій Стечишин

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply