Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 16, 2019

На чім тримається Ластівчине гніздечко?

Автор:

|

Листопад 16, 2012

|

Рубрика:

На чім тримається Ластівчине гніздечко?

Цьогорічний напрочуд сонячний курортний сезон у Ялті минув під знаком сторіччя Ластівчиного гнізда. Ця унікальна пам’ятка архітектури й історії розташована на 40-метровій Аврориній скелі Ай-Тодорського мису в селищі Гаспра. Вона нагадує середньовічний лицарський замок і є своєрідною емблемою Південного берегу Криму. Свого нинішнього вигляду Ластівчине гніздо набуло завдяки нафтовому промисловцю барону Штейнгелю, на замовлення якого інженер і скульптор Леонід Шервуд і спорудив на майданчику розміром 10 х 20 м цей романтичний замок.

Невдовзі потужний землетрус ледь не зруйнував споруди. Частина скелі обвалилася, і пам’ятка зависла над морем. 40 літ будівля простояла закритою, і лише в 1960-х рр. замок зміцнили та відремонтували. Для цього крайній блок замку помістили на консольну залізобетонну плиту, закріпивши її під головною спорудою, а саму її зміцнили антисейсмічними поясами. Головну башту добудували та прикрасили чотирма шпилями.
Із нагоди ювілею Ластівчиного гнізда в Ялті впродовж усього сезону відбулося безліч цікавих заходів. Було влаштовано етнофестиваль «Крим — світ у мініатюрі», фестиваль народних промислів і ремесел, регату вітрильників «Кубок Ластівки», Всекримський конкурс дитячого малюнка «Ластівчине гніздо — територія щастя», виставки «Шедеври пейзажистів», «Римляни й тавро-скіфи в Криму», «Підводні історичні знахідки — скарби Чорного моря». Кримська художниця Наталя Муравська присвятила ювілею свою персональну виставку «Політ над морем». На території палацу-музею двічі на тиждень влаштовували експериментальні театралізовані вистави для дітей і дорослих. Зокрема, театр-студія «Ми» зі Сімферополя показав тут свої роботи «Очі блакитного собаки» та «Хто образив тіточку Фаю». «Укрпошта» з нагоди ювілею випустила художній маркований конверт.
А в жовтні на оглядовому майданчику санаторію «Вітрило» відбулися головні святкові заходи. Тут репрезентували документальний фільм і новий модерний фірмовий стиль палацу, відзначили нагородами численних партнерів Ластівчиного гнізда. Учасників свята порадували своїм концертом дует «Ганна-Марія» й музикант Тимофій Вінковський.
За словами Лариси Опанасюк, голови комітету з охорони культурної спадщини Автономної Республіки Крим (АРК), ці врочистості було вирішено проводити поза межами унікального замку, бо там півтора місяця тому було виявлено тріщину, тож кількість його відвідувачів тепер доводиться обмежувати. Оперативно відреагувало на це місцеве керівництво, 17 липня ц. р. Рада міністрів АРК створила робочу групу для підготовки пропозицій, а за кілька днів на позачерговій сесії Верховна Рада АРК асигнувала 770 тис. грн на проектно-дослідні роботи зі зміцнення скелі й конструкцій Ластівчиного гнізда. Тепер спеціалісти досліджують стан фундаменту.
Але найбільше всіх непокоїть те, чи надійною залишається скеля, на якій тримається замок. Під час реконструкції в 70-х рр. минулого століття в скельні отвори було залито понад 150 т рідкого скла. Дехто тоді пропонував усю скелю «одягнути в залізобетонну спідницю», але від цього задуму відмовилися через неестетичність такого проекту. Зараз щораз гучніше лунають пропозиції розібрати палац і відновити його в первісному вигляді на міцному фундаменті подалі від обриву. Адже тріщини між каменями все збільшуються, а це загрожує втратою пам’ятки архітектури. То, може, справді вже годі «латати дірки», а слід забезпечити надійне й довговічне існування символу Криму. Зараз Ластівчине гніздечко тримається на палкій любові до нього кримчан і чесному слові місцевої влади, що вона зробить усе потрібне, аби зберегти його для прийдешніх поколінь.

Сергій Горицвіт

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...