Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 26, 2020

Місто з особливим духом

Автор:

|

Листопад 29, 2012

|

Рубрика:

Місто з особливим духом

Мукачеве зуміло зберегти в собі таємничість середньовіччя й пам’ять про минулі століття
В усьому тут відчувається дух Габсбургів: і в кам’яному настилі доріг, і в старовинній архітектурі будівель, споруджених у стилі витонченої готики з елементами грайливого бароко. Здається, що переносишся в машині часу в період Австро-Угорщини.

Завжди – повна чаша
Мукачеве розкинулося за 42 км від центру Закарпатської області Ужгорода, між відрогів Закарпатської низовини та Карпат. Територія міста щільно забудована й тягнеться вздовж берега річки Латориці.
Свій статус міста Мукачеве отримало раніше за всі населені пункти в Закарпатті. Про це свідчить документ, підписаний королевою Угорщини та Польщі Єлизаветою, що походила з династії Анжу. Місто на підставі грамоти, отриманої від королеви Єлизавети 22 травня 1376 року, мало право користуватися печаткою, на якій був зображений Святий Мартін, для скріплення всіляких документів.
Як і за часів Єлизавети, так і сьогодні Мукачево – це бізнес-центр Закарпаття. Благополуччям місто могло похвалитися завжди, навіть у 20-30-ті роки ХХ сторіччя. Тут вирувало життя, у шерегах яток, що стояли по краях тротуарів, було повно кокосів, ананасів.
До знаменитого ресторану «Венеція» продукти та свіжу заморську рибу підвозили річкою Латорицею. Майже 50 % населення тут складали євреї, і було дуже багато циган, що свідчить про достаток і благополуччя.

Правителі: хоробрі й кровожерливі
А ще Мукачеве багате на визначні пам’ятки. Перлиною міста вважається середньовічний замок із красивою назвою «Паланок». Овіяний легендами й славою, він не може не вражати уяву своєю величчю та красою. Величезна твердиня, що займає площу 13 390 кв. м, побудована на горі вулканічного походження. Перш за все, вона відома своїми хоробрими правителями й чарівними правительками.
Особливо знамениті – Софія Баторі й Ілона Зріні. Софія Баторі ввійшла в історію як найжорстокіша жінка. Кажуть, вона пила людську кров і купалася в людській крові задля омолодження. Причому кров була взята в тринадцятирічних дівчаток.
Ілона Зріні знана як Жанна Д’Арк Угорщини. Вона понад два з половиною роки захищала замок від австрійців і стала для жителів Європи втіленням жіночого героїзму. За подвиг, учинений нею, турецький султан Мехмед IV нагородив Ілону Зріні спеціальною грамотою, аналогічної до якої не отримала більше жодна жінка у світі.

Куранти – у європейській п’ятірці
Перше, що відвідувач бачить, входячи в замок, – це відлита з бронзи статуя знаменитого господаря Федора Корятовича. Чоловіки до ніг статуї, за давно усталеною традицією, кладуть паперові гроші, потім беруть за вказівний палець і загадують бажання, щоби стати багатими. Жінки просять кохання від чоловіка, а ось дівчата – багатих наречених. За багато років руку господаря відшліфовано до блиску – вона сяє на сонці, як золото.
Головну будівлю твердині прикрашають куранти, зроблені за проектом архітектора з Будапешта Януша Бабули-молодшого. В архіві міста зберігся документ, датований січнем 1904 року. Це – кошторис на виготовлення майстром Йосипом Шовінським годинника. За його проектом сам годинниковий механізм мав бути сконструйований із сталі, а підшипники – із бронзи.
І ось наприкінці 1904 року жителі міста почули перший дзвін курантів, які ввійшли до першої п’ятірки найкращих годинників у Європі на той момент. У невеликій за розмірами овальній н кімнаті старовинної вежі розміщено головний механізм годинника.
Система шестерень і важелів з’єднана линвами із дзвонами під дахом башти. Через кожні чверть години подає свій голос маленький дзвін, а через кожну годину – великий.

Головне – усередині!
У місті є католицький костел. Його не так давно відбудували, тож його надто новий вигляд не викличе великого інтересу. Але найцікавіше й варте уваги розміщене всередині. Там є готична каплиця Святого Мартіна, одна з найдавніших пам’яток храмового церковного зодчества в Закарпатті, побудована в XIV столітті. Це – зразок середньовічної готики.
Колись це була вівтарна частина костелу, який був на місці старого, розібраного 1904 року через старість.
Справжнім середньовіччям віє від кам’яного різьблення, готичних вікон, могутніх стін, що зберігають холод у найбільшу спеку. На стінах каплиці збереглися фрескові розписи, датовані XIV століттям. Каплиця була реставрована 1967 року, а розписи – 1978-го.
Про існування в ХІІІ сторіччі старої церкви свідчать записи в папських документах, датованих 1333 роком. 1337-го Єлизавета, правляча королева Угорщини й Польщі дала офіційний дозвіл зобразити на міській печатці Мартіна, який був святим покровителем Мукачівського костелу.

Жіноча обитель
Не менш цікавими будуть відвідини Мукачівського жіночого Свято-Миколаївського монастиря на Чернечій горі, де зберігаються чудотворні ікони. Історія цієї обителі бере свій початок з ХІ століття від Анастасії – дочки Ярослава Мудрого та її чоловіка Андрія Першого, короля Угорщини. Цей найдавніший монастир є великим центром православ’я в Закарпатті.
За давнім переказом, обитель була заснована ченцями Києво-Печерського монастиря, які приїхали з центру Києва з королем Андрієм Першим. Пізніше, 1339 року, намісником Мукачева були споруджені нові стіни та передано у власність монастиря багато земель.
За версією іншої легенди, монастир був споруджений на честь порятунку від диких звірів під час полювання князем Федором Корятовичем. Правитель потрапив в оточення диких тварин і заволав про порятунок до Бога. І сталося диво: хижаки пішли, а Федір Корятович збудував на знак удячності.

Чудотворні реліквії
Будівля монастиря багаторазово перебудовувалася. До слова, спочатку обитель була чоловічою, а потім стала жіночою, але це не завадило йому бути постійно центром культури й духовності краю.
Це – понині діючий монастир, щороку він збирає величезну кількість паломників, число яких подвоюється в день свята Успіння Пречистої Діви Марії, яка є покровителькою міста.
Досі в бібліотеці монастиря, що існує з XVIII століття, збереглися книги й рідкісні пам’ятки писемності.
У Свято-Миколаївському жіночому монастирі на Чернечій горі зберігаються чудотворні святині: Іверська ікона Божої Матері, яка була привезена зі священної гори Афон; Скоропослушниця, яку називали так за швидку допомогу в зціленні; ікона Божої Матері, а також частина мощів преподобного отця Угрина Мойсея.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply