Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 29, 2020

Коледж у палацових шатах

Автор:

|

Лютий 16, 2012

|

Рубрика:

Коледж  у палацових шатах

Уже з побіжного погляду на 1-й корпус Чернятинського коледжу Вінницького державного аґрарного технікуму стає зрозуміло, що то — справжнісінький палац. Це зараз тут містяться кабінети директора, адміністрації та кілька аудиторій. У всіх туристичних довідниках цей об’єкт фігурує під назвою «палац Львових-Вітославських». Спорідненості ніякої ці родини не мали. Палац цей збудував у 1830 році коронний обозний Речі Посполитої Вітославський як свою резиденцію. В 1865 році його збідніла родина продала Чернятин разом із маєтком графині Марії Львовій, яка не надто втручалася в архітектурну композицію ансамблю, а лише перенесла головний вхід до палацу на північний бік.

Повертаючись до історії створення, можна припустити, що ансамбль будувався не одразу, а поетапно. Мальтієць Генріх Іттар (хоча й нема стовідсоткової впевненості, що це був саме він) розробив проект романтичного палацу переважно в неоготичному стилі. Старі путівники, захоплено описуючи цей палац, зазначали, що південне його крило було оздоблене декоративною романтичною баштою, прикрашеною короною із зубцями, на вершині якої майорів вимпел із гербом власника. За допомогою аркової галереї південне крило сполучалося з другим корпусом, декорованим у стилі неоготики.

Багато що з внутрішнього й зовнішнього декору споруди було втрачено в радянські часи. Особливо нищились такі речі, як герби власників й інші символи, що могли ненароком натякнути на колишню приналежність споруди. Утім, незважаючи на варварські ремонти, чимало й збереглося. Так, старий вхід досі охороняють два трилапих леви (по одній лапі їм ампутували за те, що вони спирались на родинний герб Віто­славських). На першому та другому поверхах стоять оздоблені старовинними кахлями голландські печі. Можна помилуватися ліпними склепіннями першого поверху та фризами багатьох приміщень. Частково вціліли підлоги: кам’яні ще мають більш-менш пристойний вигляд, а от дерев’яні потребують цілковитого відновлення.

Навколо палацу від самого початку був закладений ландшафтний парк з озером, який нині є одним із найстарших і, водночас, найбільш занедбаних на Вінниччині. Та й попри це рука майстра у створенні парку, а то був не хто інший, як Діонізій Мак-Клер, ірландський ботанік і фахівець садово-паркового мистецтва, відчувається й нині.

Свого часу частину приміщень віддали під палацовий музей, та, окрім учнів, його, мабуть, ніхто й не бачив… Отож він і зачинений.

 Олексій Гай

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply