Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 25, 2020

Гіркий запах хризантем ботсаду-ювіляра

Автор:

|

Листопад 16, 2012

|

Рубрика:

Гіркий запах хризантем ботсаду-ювіляра

Колектив славнозвісного Нікітського ботанічного саду (НБС), якому виповнилося 200 літ, приймає поздоровлення й на державному рівні відзначає ювілей. Із цієї нагоди своє привітання йому надіслав Віктор Янукович. Але, на відміну від часів колишньої Російської імперії, коли царі особисто приїздили на свята до цього саду, ні сам президент України, ні прем’єр-міністр Микола Азаров не брали участі в урочистостях. А тим часом ботанічний сад, сподіваючись на візит перших осіб держави, навіть на три дні обмежив відвідини території туристами й усі свої найцікавіші об’єкти відвів для прийому vip-персон. Незалежні мас-медіа тут же звинуватили ювілярів у бажанні вислужитися перед владою, зауваживши, що глава держави влаштує у НБС vip-пиятику.

Тим часом, найпочеснішим гостем працівників саду став Микола Присяжнюк, міністр аґропромислового комплексу України, який прибув не з порожніми руками, а з нагородами для них. Йому ж випала честь відкрити пам’ятник богині Флорі, яка віднині стане небесною покровителькою цього диво-саду. Скульптуру виготовив у вигляді чарівної діви в сучасній сукні, прикрашеній квітами, москвич Олег Медвєдєв. Як на мене, Флору встановили на надто високому гранітному постаменті, який напередодні звільнили від погруддя «вождя світового пролетаріату» Леніна, тим відірвавши богиню від буйноцвіття опікуваної нею землі. Знизу навіть не можна роздивитися, чи то яблуко чи якийсь інший плід тримає скульптура у своїй правиці.
За програмою святкувань, ювілейне дерево — виведений ботаніками саду атласький кедр під назвою «Обеліск», який мав посадити п. Янукович, – довелося вкопувати п. Присяжнюку. А ще в ці дні відбулося погашення ювілейної поштової марки та презентація ювілейних монет номіналом 5 і 50 грн. Українські та зарубіжні вчені взяли активну участь у науковій конференції «Роль ботанічних садів і дендропарків у забезпеченні екологічного благополуччя й розвитку аграрного виробництва». Її учасники належно оцінили досягнення Нікітського ботанічного саду, заснованого 1812 року Кристіаном Стевеном. Тепер НБС — один із найвідоміших у світі ботанічних закладів із багатющою колекцією генофонду цінних рослин.
Та свято – святом, а від щоденних клопотів і турбот колективу бот саду не втекти. Про них вів мову під час робочої зустрічі й Микола Присяжнюк. Він зазначив, що виділені урядом 20 млн грн ювілярам необхідно використати на реконструкцію лабораторних корпусів і оранжерей, ремонт інженерних систем, придбання необхідного обладнання. Є й ціла низка інших проблем, які потрібно вирішувати. Зокрема, слід виробити стратегію розвитку саду з урахування ринкових умов. Однак не шляхом будівництва житла чи баз відпочинку на його території, а завдяки створенню зон, де буде зібрано екзотичні й унікальні сорти рослин, дерев, розвиватиметься парникове господарство. На думку міністра, треба прискорити динаміку оновлення саду, як це було раніше.
Із тим, що криється за обмовкою урядовця про будівництво житла та баз відпочинку на території саду, добре обізнані ялтинські засоби масової інформації (ЗМІ). Окрім відкритої для екскурсій території НБС має парки «Приморський» і «Монтедор», де зараз повним ходом ведеться забудова. На місці закладеного ще в царські часи розарію вже виросли кам’яні нетрі, там зведено розкішні маєтки, а землю нові власники збираються приватизувати. Розарій забудувала фірма «Консоль», заснована найвпливовішою людиною Криму — Володимиром Константиновим, що наразі є спікером кримського парламенту. Виправдовуючись перед ЗМІ, Олександр Лієв, міністр курортів і туризму Криму, заявив, що контракти з відчуження земель укладалися п’ять-десять років тому, а тепер адміністрація заповідника прагне повернути роздані ділянки у свою власність. До речі, за розкрадання заповідних земель у Криму досі нікого не покарано.
І все ще залишається без відповіді запит народного депутата Леоніда Грача до Генеральної прокуратури України (ГПУ) із проханням поінформувати про розслідування щодо відчуження земель НБС. Він зауважив, що сад не має правовстановлюючих документів на землю, із чого користають місцеві чиновники, розтягуючи її по шматках. Карна справа, порушена проти них ГПУ 2004 року, ще досі не завершена. А за підрахунками п. Грача, ділянка біля моря, безпідставно виключена з відведеної саду території, становить 8,53 га.
Та не гоже завершувати розповідь про ювілярів на мінорній ноті. Тож із приємністю повідомлю, що незабаром у Нікітському ботанічному саду відкриється щорічний квітковий «Бал хризантем». Там цього разу буде представлено 350 сортів як вітчизняної, так і зарубіжної селекції. Відвідувачі матимуть змогу обрати «королеву балу» — найкращий сорт крупноцвітної хризантеми, а охочі прикрасити власний садок зможуть придбати тут облюбовані саджанці. А запах у всіх хризантем світу – справді гіркуватий…

Сергій Горицвіт

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply