Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 19, 2019

Дім із легендою

Автор:

|

Листопад 29, 2012

|

Рубрика:

Дім із легендою

У Львові можна в найнесподіваніших місцях знайти чимало палаців і плациків. Один із них – палац Семенських-Левицьких — пам’ятка архітектури, що на вулиці Пекарській. Велика садиба була тут іще у XVIII сторіччі. Її можна побачити на плані Львова й околиць 1766 року французького топографа Жана Дефі. Посол Галицьких штатів граф Костянтин Семенський, дідич містечка Магерова, замовив проект палацу в архітектора Фридерика Баумана, що походив із Пруссії. Палац на Пекарській було збудовано до 1849 року.

Палац на Пекарській було збудовано до 1849 року. Син графа Костянтина, Вільгельм-Станіслав Семенський (1827-1901), котрий дослужився до звання таємного радника цісарського двору і був членом австрійської Палати панів та кавалером Мальтійського ордену, перебудував палац 1877 року. Проект розробив архітектор А. Вагнер у стилі французького бароко. Архітектори Іван Левинський та Ян Кудельський у 1891-1894 роках реконструювали палац, який зберіг донині свій зовнішній вигляд.
Палац схожий на давню резиденцію, має бічні флігелі та просторе подвір’я. На схід від головної брами розміщений в’їзд до стаєнь і манежу, оздоблений двома головами коней, виготовленими з керамічної маси. Адже Вільгельм-Станіслав Семенський був президентом Галицької комісії з вирощування коней та великим шанувальником цих тварин. 1856 року Вільгельм Станіслав одружився зі Софією Левицькою, і їхній спадкоємець – Станіслав-Костянтин-Марія-Фелікс (1864-1918) писався вже Семенським-Левицьким. Відтоді на фасаді палацу зберігся вензель S.L. Нащадки цього роду живуть зараз у Канаді, а їхній палац у Львові чекає на серйозну реставрацію.
Міська історія зберегла похмуру легенду, пов’язану із цим місцем. За кілька століть до появи нового палацу на цьому місці мешкали брати-розбійники. Вони без жалю грабували та вбивали одиноких беззахисних подорожніх. Злочини братів переповнили чашу Божого терпіння, і їх було покарано: під час бурі в їхній будинок влучила блискавка, і він вигорів дощенту разом зі своїми власниками-душогубами.
Палац Семенських-Левицьких  розташований на великій, оточеній муром ділянці. Вхід до нього — через куту металеву браму. Перед головним фасадом — просторий майдан із клумбами. До муру примикає два бічних флігелі.
Цегляна тинькована будівля, двоповерхова, із мансардним дахом, у плані наближена до прямокутника. Головний південний фасад акцентовано двома виступами бічних ризалітів і великим картушем на осі. Яруси членовано широкими тягами. Нижній ярус виділений рустовкою. Вікна прямокутної форми, в обрамленнях, на ризалітах — великі арочні вікна, фланковані пілястрами.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...