Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 18, 2019

Діамантовий кратер

Автор:

|

Вересень 05, 2013

|

Рубрика:

Діамантовий кратер

Іллінецький кратер, що вважається найдавнішим у Європі, – це місце падіння метеорита, яке трапилося понад 400 млн років тому, але удар був такої сили, що наслідки видно й сьогодні. Розташований цей нерукотворний пам’ятник біля містечка Іллінців, що за 40 км від Вінниці, між селами Луговою й Іваньками. Звідси – і назва кратера.
Отже, що ж сталося? Іллінецький кратер виник внаслідок зіткнення космічного тіла масою 40 млн тонн і діаметром приблизно 230 – 300 м із Землею. Така «зустріч» залишила по собі гігантську вирву. За підрахунками вчених, спочатку кратер був завглибшки майже 800 м і в мав діаметр близько 7 км. При падінні він розколовся на три уламки. Один із них потрапив у село Іваньки, решта – у село Лугове. У кратері було зафіксовано підвищений вміст нікелю, кобальту й іридію в співвідношеннях, характерних для порід, забруднених метеоритним речовиною, що й підтвердило теорії науковців про неземне походження цього об’єкта. Ця місцевість несе на собі відбиток подій унікального міжпланетарного масштабу, подібних до якого не так уже й багато в усьому світі.
Протягом кількох десятиліть учені провадять дослідження кристалічних утворень, виявлених на цій території. 1974 року тут вперше були знайдені алмази. Це – другий кратер на Землі, де виявили ці дорогоцінні камені. Тут було знайдено й найбільший у світі агат, який зараз зберігається в Берлінському музеї. У Вінниці тільки за останні роки відбулося кілька міжнародних конференцій, присвячених проблемам взаємодії малих космічних тіл із планетами Сонячної системи. Містом проведення конференції Вінниця була обрана саме у зв’язку з тим, що вона розташована в безпосередній близькості до наслідків зіткнення космічних тіл.
І все ж попри таку увагу наукової спільноти зараз кратер руйнується через мінливі погодні умови. Його обриси все важче розпізнати. Розпізнавальними знаками слугує пара кар’єрів і кілька каменів химерної форми. На самому дні кратера розташувалося озеро, у якому, до речі, водиться чимало риби. Облаштуванням кар’єра, із туристичної точки зору, ніхто не займається, а найчастішими гостями є невеликі дослідницькі групи.
Зараз через кратер прокладено кілька туристичних маршрутів, і люди, яких цікавить космічна тематика, можуть спробувати знайти осколки стародавнього метеорита. А озеро може послужити прекрасним місцем для пікніка та рибної ловлі.
Місцеві ж жителі знайшли своє застосування кратеру – вони використовують тутешні камені і глину при будівництві будинків. Люди запевняють, що такі стіни не пропускають ні холоду, ні спеки. Також селяни шанують чай із трав, зібраних у районі Іллінецького метеоритного кратера, запевняючи, що напій є надзвичайно корисний і помічний при багатьох захворюваннях.

Дарина Галицька

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...