Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 25, 2020

Давній артефакт. Найцікавіша в Україні дерев’яна дзвіниця — у Ясениці-Замковій

Автор:

|

Лютий 09, 2012

|

Рубрика:

Давній артефакт. Найцікавіша в Україні дерев’яна дзвіниця — у Ясениці-Замковій

Ясениця-Замкова хоч територіально й належить до Старосамбірського району, проте стрімка гірська річка й, хай і не дуже високі в цих місцях, Карпати кажуть нам, що це — найбільш гірський район Львівщини. Зупинитися в Ясениці варто хоча б на півгодини, щоби побачити дзвіницю, рівної якій немає серед усіх дерев’яних (і не лише дерев’яних) дзвіниць України.

Про це село відомо з 1538 року, проживає в ньому 1,5 тис. населення. Парафіяльна церква тут існувала вже в 1507-му. Попередником сучасної церкви також був дерев’яний храм. Він мав три зруби й три верхи. Над вівтарем і навою вони були тризаломні, а над бабинцем мали один залом, у якому була влаштована дзвіниця. Ця церква простояла до початку ХХ століття.

1903 року за проектом відомого архітектора українських церков Василя Нагірного було зведено нову дерев’яну споруду собору Св. архістратига Михаїла. На відміну від попередньої «бойківської» церкви, храм збудовано хрещатим у плані. Великий світловий восьмерик її нави вкритий грушастою банею з ліхтарем і маківкою.

Але повернімося до найцікавішого — дзвіниці. Вірте чи ні, але дзвіниця в Ясениці-Замковій — це дерев’яний шедевр, на тлі якого будь-яка карпатська церква буде лише додатком до неї. Повністю дерев’яних (без бляхи) церков на Бойківщині взагалі не залишилося, а от ця дзвіниця — чудом вижила. Хочеться лише побажати всім нам, щоб це чудо невідомих, але геніальних майстрів іще довго милувало наші очі й серця.

Якщо вірити писемним джерелам, дзвіницю звели в 1767—1779 роках. І будував дзвіницю талановитий майстер, наділений багатою творчою фантазією. За переказами, її перенесли до Ясениці зі села Ісаї, де, до речі, теж збереглася ориґінальна дерев’яна церква. Дзвіниця здається масивною й високою, хоча висота її насправді не така і велика — усього 14 метрів. У плані вона складає квадрат розмірами 6 х 6 метрів. Має три яруси, де кожен вищий є меншим за попередній. Перших два яруси виконано в зрубі й оточено аркадами-галереями. На першому була комора, де зберігалося церковне начиння, старі ікони та мед із церковної пасіки. На другому розташовувалася каплиця Покрови Пресвятої Богородиці. Та третьому ярусі невеликі арочні отвори нагадують бійниці замкових башт. Тут, власне, і була дзвіниця. Укритий верхній ярус низьким восьмибічним шатром. 1970 року дзвіницю було відреставровано зусиллями архітекторів Ігоря Старосольського й Івана Могитича. Сьогодні в дзвіниці розташовано невеличкий музей народного побуту. Колекція, зібрана місцевим священиком, складається зі селянського реманенту, посуду, ткацьких станків, одягу, меблів.

На другому поверсі — виставка ікон і вишитих хоругв.

Віталій Стечишин

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply