Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 22, 2021

Чорні квадрати Качі-Кальона. У величезному скельному масиві в Криму розмістився монастир

Автор:

|

Липень 26, 2012

|

Рубрика:

Чорні квадрати Качі-Кальона. У величезному скельному масиві  в Криму розмістився монастир

Скелі, що в Качинській долині в Криму, нависають над запаморочливою прірвою. Одна з них виступає далеко вперед і нагадує ніс гігантського корабля, який перетинають тріщини — хрест, звідси й назва — Качі-Кальон, у перекладі «Хрестовий корабель».

Свідок — виноградна лоза

У глибокій щілині між скелями жебонить джерело, а за сотню кроків — схил гори, усипаної скельними уламками й безліччю каміння, порослої чагарником. Козячі стежки ведуть наверх, до стрімчаків, де видніються чорні квадратні отвори печер Качі-Кальона.

Розріз білокам’яної гори вражає контрастом із лівим лісистим берегом. У масиві прямовисної стіни — два колосальних склепіння, що утворилися, мабуть, тому що гігантські шматки скельної породи колись відокремилися від масиву й розсипалися по схилах. Дорогою трапляються не тільки камені, але й окремі скелі зі штучними печерами. Деякі з печер мають господарське призначення (у них влаштовано «тарапани» — виночавильні, їх улаштовано й у верхніх ярусах печер, у скелі), інші слугували невеличкими церковцями або каплицями, у підлозі яких висічено гробниці. Один із таких храмів — Святої Софії — зустрічається по стежці до багатоярусних печер.

У долині й на схилах Качі-Кальона ліпилося в середньовіччі поселення, яке існувало ще зі VI століття. Археологами знайдено великі піфоси для зберігання вина, безліч тарапанів і навіть здичавілі виноградні лози. Про населення тутешніх місць відомо мало. Де­яке світло проливає лише могильник VI—VIII століть біля села Баштанівки, що має багато спільного з могильником того ж часу під Чуфут-Кале. Життя в селищі завмерло наприкінці XVIII століття.

25 гектарів невідомого

Далі стежка веде до багатоярусних печер, багато з яких сполучаються одна з одною, і нарешті наближається до куполоподібного ґрота, усередині якого — три яруси штучних печер середньовічного монастиря. На майданчику перед ґротом — залишки оборонної стіни, складеної зі штучних каменів. Тепер важко судити, як розміщувався тут монастир, зараз вузький простір углибині ґрота захаращений осипом каменів і нічим не відгороджений від прірви, над якою звисає дика черешня з химерним корінням, що чіпляється за оголені скелі. Вище над цим майданчиком — крутий підйом до джерела, над ним — висічений у скелі великий хрест, що за своєю формою не має аналогів у інших печерних церквах і монастирях Таврії.

Виник монастир не раніше за VIII ст., проіснував шість століть і був зруйнований, як уважають, татаро-монголами. При ньому був цвинтар, розташований нижче на вершині скелі. Гробниці висічено в масиві скелі. Поруч, на рівному невеликому майданчику, — кілька збережених кам’яних надгробків.

Площа Качі-Кальона — не менш ніж 20—25 гектарів. Починаючи від мисової скелі, де природа зобразила хрест, кам’яний масив із його крутим підніжжям і п’ятьма ве­личезними ґротами в обривах тягнеться на південь, повертає на південний схід і йде приблизно метрів на 100 від відгалуження дороги на Баштанівку.

На жаль, Качі-Кальон майже не вивчався, і все те, що вже зроблено археологами, поки що всього лише розвідка. Тому такими спірними є судження дослідників, які ґрунтуються, голов­ним чином, на загальних і досить суб’єктивних враженнях від цієї величезної археологічної пам’ятки.

З оборонною стіною

Майже біля самого північного мису Качі-Кальонської скелі починається повернений на захід перший ґрот. Він сильно завалений уламками скелі, і тому зараз важко судити про характер споруд, що були в ньому. Від мису колись ішла на південний захід стіна, вочевидь, оборонна, складена з великих добре оброблених блоків вапняку, причому будівельниками були використані й окремі скельні брили. Залишки стіни простежуються аж до церкви, висіченої у великому окремому камені.

На мисі, під кручею, були ворота завширшки понад 2 м. Сюди вела дорога, яка вже по той бік воріт огинала згадану вище церкву, а потім, притискаючись до обривів, ішла в південно-східному напрямку.

Під захистом бойової стіни на площі до 1,5 гектара розміщувалися господарські комплекси й церква з усипальницею. Церква, за розмірами — дуже невелика (4х2,5 м), навряд чи вміщала більше за 10—12 молільників. Орієнтована вона не на схід, як більшість християнських храмів, а на південний схід, імовірно, тому що сонячні промені проникали сюди не рано-вранці, а ближче до полудня.

Із південного сходу до церкви — два входи. Над одним із них вирубано жолобки, що відводять дощову воду, а в ніші над самим входом вирізано хрест. Двері відчинялися назовні, про що свідчить розташування пазів для установки дверної коробки. Над другим входом — у вівтар — теж влаштовані водовідвідні жолобки, двері тут відкривалися усередину.

Храм природи

1850 року в Качі-Кальоні був створений скит Святої Анастасії. Джерело в ґроті стало місцем паломництва, сюди з усіх боків Криму люди йшли по зцілення. Після відходу з Криму християн монастир спорожнів. У XIX ст. ці землі належали поміщику Хвіцькому, який відновив церкву Святої Анастасії. Після його смерті храм пере­йшов Успенському монастирю. Зараз уціліла лише частина стіни храму. Скит був ліквідованй і закритий в 1921 році. Від нього залишилася велика кількість штучних печер. Багато з них колись з’єднувалися між собою терасами й сходами, упритул до них приєднувались дерев’яні споруди.

Найяскравіші враження залишає по собі ґрот із джерелом святої Анастасії, який називають храмом природи. Біля ґрота росте стара черешня, на її гілках — безліч кольорових клаптиків тканини, прив’язаних людьми.

Існує леґенда про те, як на чарівну дівчину Анастасію, що випасала худобу в цій місцевості, напали мерзенні чудовиська, і ні­хто з людей не прийшов їй на допомогу. Тільки скелі, що знали Анастасію за її піснями й доброю вдачею, обрушилися на чудовиськ, але камені задушили й дівчину. Наступного ранку жителі села побачили, як скеля плаче — сочиться з неї чиста, немов дівочі сльози, вода.

 Дарина Галицька

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply