Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Антонієві печери. Це — один із найдавніших печерних монастирів у Східній Європі

Автор:

|

Лютий 23, 2012

|

Рубрика:

Антонієві печери. Це — один із найдавніших печерних монастирів у Східній Європі

Антонієві печери — унікальний підземний архітектурний комплекс, закладений на початку ХІ ст. батьком руського чернецтва Антонієм Печерським — одним із засновників Києво-Печерської лаври… Літописець написав:

«… Антоний же пришед к Чернигову и взлюби Болдину гору и ископав пещеру, и ту вселися, и есть монастырь святое Богородицы на Болдиных горах и до сих дни».

Завдяки багаторічним археологічним дослідженням відомо, що в стародавні часи монастир складався з порівняно невеликих підземних споруд. Це — печери, які використовувалися ченцями для відправлення релігійних обрядів і проживання, печерні некрополі (кимітирії) і підземні церкви. До речі, вони й сьогодні вражають відвідувачів печер і науковців своїми розмірами й архітектурними формами. Так, розташована біля входу до Антонієвих печер церква пр. Антонія Печерського має розміри 11,7 м х 4 м, а храм пр. Феодосія Тотемського заввишки сягає 8 м 40 см, що майже дорівнює висоті триповерхового будинку (і це — під землею!). Приміщення має форму восьмигранника, стіни прикрашені напівциркульними та квадратними нішами, над ними багатопрофільний карниз і завершує церковну споруду — купол.

На території печерного комплексу збереглась одна із наземних споруд того часу — Іллінська церква, котра використовувалась як хрещальня. Крім того, тут діяло, очевидно, декілька плінфовипалювальних печей, які могли виробляти за один цикл понад шість тисяч цеглин. Таким чином, монастир не тільки забезпечував свої потреби в будівельному матеріалі, а, можливо, і виготовляв їх на продаж.

У період монголо-татарської навали, у наступні століття печерний монастир, імовірно, був закритий і не діяв. І лише в середині ХVІІ ст., коли розпочинається відродження України, на кошти старшого сотника Чернігівського полку Степана Подобайла та зусиллями ієромонаха Зосима Тишевича відновлюється древній Богородичний монастир, ремонтується Іллінська церква. Та й сам печерний комплекс зазнав значних змін. Приміром, на сусідній горі в ХVІІ—ХVІІІ ст. споруджено унікальний монастир, який згодом отримав назву Троїцько-Іллінського. Його голов­ними спорудами є величний Троїцький собор і 58-метрова п’ятиярусна дзвіниця, із верхнього поверху якої видно майже все місто.

З 1967 року Антонієві печери й інші споруди Троїцько-Іллінського монастиря входять до складу архітектурно-історичного заповідника. Сьогодні підземний комплекс загальною протяжністю 350 метрів складається із галерей, об’єднаних між собою.

 Віталій Стечишин

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply