Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 23, 2018

Олександр Семененко — письменник-обербурґомістр

Автор:

|

Червень 02, 2016

|

Рубрика:

Олександр Семененко — письменник-обербурґомістр

Олександр Семененко

Олександр Платонович Семененко (в еміґрації — Oleksander Semenenko) — український адвокат і громадський діяч, письменник-мемуарист, другий за ліком бурґомістр окупованого німцями Харкова у роки Другої світової війни. Свого часу, він обирався головою Фундації Української вільної академії наук.
Олександр Семененко народився 27 серпня 1898 року в Єлисаветграді в родині державного урядовця. 1915-го закінчив класичну гімназію Єлисаветграда та вступив на юридичний факультет Одеського університету. В 1917-1922 рр. співпрацював із Центральною Радою, навчався в Одеському університеті та працював редактором в одній із єлисаветградських газет.
1922 року він оселяється в Харкові, а в травні 1925-го стає членом Харківської колегії адвокатів.
У вересні 1937 року був заарештований на три місяці як активний діячі української інтелігенції. 27 січня 1938-го був удруге заарештований НКВС, амністований 7 листопада 1939 року як жертва «єжовщини». Під час німецької окупації Харкова був спочатку заступником обербурґомістра Крамаренка з юридичних питань, а у 1942-1943 рр. сам займав посаду міського голови.
Після того, як радянські війська зайняли Харків, Олександр Семененко виїхав до Німеччини, де в 1944-1945 рр. був керівником Української установи для обслуговування робітників, вивезених до Німеччини на примусову працю. Був членом Українського національного комітету, 1945 року брав участь у формуванні Української національної армії.
Після війни під чужим прізвищем (Олексій Змененко) еміґрував до Бразилії. Працював у Ріо-де-Жанейро представником фірми продажу канцелярського приладдя. 1960-го завдяки зусиллям Михайла Вєтухова, президента Української академії наук у США, письменник переїхав до Сполкених Штатів, де працював клерком правничої фірми. Він помер 1 червня 1978 року в Нью-Йорку і похований на українському православному цвинтарі в Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...