Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 19, 2019

Про розсіяних світами — від Анатолія Житкевича

Автор:

|

Грудень 08, 2016

|

Рубрика:

Про розсіяних світами — від Анатолія Житкевича

Розсіяні світами

Двотомник із такою назвою видало на початку цього року тернопільське видавництво «Підручники й посібники». Це — надбання Анатолія Житкевича, поета, музикознавця, члена двох Національних спілок: письменників і композиторів України. Загалом сюди увійшло 144 нариси про життя та творчу діяльність відомих діячів музичного мистецтва української діаспори в Америці. Самою долею судилося цим людям жити та творити далеко від Батьківщини, але не вивітрився в них дух рідної землі, не втратили вони спроможності творити, діяти та славити свою Вітчизну.
У цікавій і доступній формі п. Анатолій розповідає про композиторів, дириґентів, балетмейстерів, співаків і піаністів. Є в цих книгах розповіді і про мистців, імена котрих зовсім забулися.
У кожного з них був свій світ, але в контакті з іншими, такими ж талановитими та працьовитими, вони віддавали свої сили та талант для загалу єдності української спільноти. Тож не випадково всі нариси книг пронизані українським духом і національним почуттям.
Шість років упертої праці присвятив автор цьому дослідженню й варто сказати, що хоч далося це не легко, здобуток увінчався успіхом. Автор зумів зробити те, що до нього ніхто інший не зробив, хоч це потрібно було здавна. З появою цих книг ми стали багатшими, бо бачимо, в яких умовах, за яких обставин ці люди опинилися на чужині, чим вони тут займалися, як своїми силами здобували освіту, ставали керівниками хорових колективів, оркестрів, танцювальних гуртів і з допомогою пісні, музики, танцю прививали любов до свого рідного мистецтва, будили в інших національні почуття.
У книжках цікаво розповідається про взаємини мистців, їхню співпрацю, про створення ними нових опер, балетів, хорових концертів, солоспівів. Це матеріали про музичних діячів періоду, який був і якому немає кінця. І хоч шлях до цих здобутків був не легким, але то були люди міцного гарту. Вони гуртували громаду в народних домах, приміщеннях церков, шкіл, концертних залів, створювали хори, театри, музичні школи, вокальні групи. Хай не всім із них дісталися лаври, але їхні здобутки стали вагомим надбанням української музичної культури. Жили ці люди в багатокультурності, а все ж дихали Україною та славили її, чим могли. Майже кожен із них був меценатом, або збирав кошти на допомогу голодуючим, інвалідам, дітям, студентам.
Двотомник «Розсіяні світами» — гарно ілюстроване видання, завдяки чому можемо не тільки чути про наших славетних, але й бачити, як вони виглядали. Тут більше 400 світлин. У книгах використано матеріали з української преси в Америці: журналів «Екран», «Вісті», «Овид», «Наше життя», «Жіночий світ», газет «Свобода», «Український голос», «Новий шлях», «Гомін України», які недоступні для українських дослідників. Немало матеріалів використано з фонду бібліотеки інституту Св. Володимира в Торонто. Ці книги будуть вагомою допомогою краєзнавцям, педагогам і студентам музичних навчальних закладів України. Однак, як висловлюється автор у своїй передмові, він не претендує на повну вичерпаність теми, хоч і це ще не все. За його задумом, на світ з’являться ще два нових томи дослідження. Щоправда, все це дається не легко й вимагає великого терпіння, впертості, а найперше — жертовності. «Чим глибше копнеш, тим більше задоволення отримуєш від знайдених нових матеріалів та імен мистців», — запевняє автор. І це нас тішить. Залишається тільки пошкодувати, що при матеріальній скруті п. Анатолій не має можливості здійснити поїздки до міст, де є українські музеї й архіви.
Книги «Розсіяні світами» викликали жвавий інтерес читачів, шанувальників музичного мистецтва в Україні. Їх із насолодою розглядали на зборах членів письменницької та композиторських спілок, засіданнях кафедр музичних закладів, університетів та інших товариств. Ось один із відгуків: «Із насолодою гортала сторінки вашого двотомника. Ви написали про розсіяних світами українських мистців-подвижників у США та Канаді не просто дуже цікаво, а, як кажуть канадійці, знаменито: справді золотим пером і надзвичайно добірною, соковитою мовою. Видно, що Ви долю кожного зокрема пропустили крізь душу та серце. З глибокою пошаною до Вас, голова культурно-мистецької і просвітницької секції Тернопільського обласного відділення товариства «Україна-світ» Ярослава Павлів».
Хто бажає придбати ці книги, можуть звертатися до автора за тел.: 289-232-7042, або електронною адресою: zhytkevych@hotmail.com

Лілія Добровольська

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...