Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 6, 2020

НТШ-А завершило святкування 200-ліття Шевченка величавим концертом

Автор:

|

Грудень 24, 2014

|

Рубрика:

НТШ-А завершило святкування 200-ліття Шевченка величавим концертом

Соломія Івахів

Для українців Тарас Шевченко (1814-1861) — національний поет, «пророк» й ікона української культури. 200-ліття з дня його народження стало надзвичайною нагодою для української діаспори знову відкрити свої духовні корені та відновити зв’язок із українством — з усімa, за словами поета, живими, мертвими та ненародженими земляками.
7 грудня ц. р. у Merkin Concert Hall був аншлаг і бурхливі оплески багатьох сотень слухачів. Там відбулася, можливо, найзнаменніша подія із числа яскравих заходів ювілейного проекту Наукового товариства імені Шевченка в Америці (НТШ-А) на відзначення в США 200-ліття Кобзаря.
Концерт «Україна, Шевченко, Музика» — це культурна подія, на яку давно чекала не тільки українська громада Нью-Йорка й околиць, але й багато цінителів вокального мистецтва міста. Адже своє мистецтво на сцені натхненно демонстрували українські артисти світової слави: «приголомшливе», за твердженням критиків, сопрано Оксана Дика, віртуози гри на скрипці Соломія Івахів та на форпепіяно — Анґелія Ґаделія. Організаторами концерту виступили НТШ-А й Український інститут Америки за підтримки Української вільної академії наук (УВАН). В ювілейному проекті НТШ-А було заплановано різноманітні заходи наукові конференції, презентації наукових видань, виступи членів товариства на різних форумах, де йшлося про Шевченкове значення та місце в сучасному світі.
Нагадаємо, що 9 листопада 2013-го Наукове товариство імені Шевченка в Америці й Український інститут Америки провели в Нью-Йорку врочистий вечір-презентацію нових публікацій та музичної програми з нагоди святкування 200-літнього ювілею поета – першого в історії факсимільного видання Шевченкової поеми «Гайдамаки» 1841 року, разом із двома супровідними монографіями і першого тому двотомного видання «Шевченко в критиці», що охоплює усю друковану прижиттєву критику разом із вичерпним коментарем і науковим апаратом.
8 березня 2014 ц. р. було організовано 34-ту Шевченкознавчу конференцію. Продовженням цих наукових подій стала Міжнародна шевченкознавча конференція, яка відбулася 28 і 29 березня (доповідачі — Олександр Боронь, Григорій Грабович, Тамара Гундорова, Роман Коропецький, Анна Процик, Михайло Назаренко, Віталій Чернецький). Був Тарас Григорович пошанований виставкою в Українському музеї і як маляр (куратор Григорій Грабович), а ювілейним концертом у Нью-Йорку – віддано належне також музичним уподобанням великого поета.
Самобутній мистець, людина широких духовних запитів, Тарас Шевченко є одним із наймузикальніших поетів світу. Напоєна піснею рідного народу, звернена до людських сердець, його поезія надихає до творчості представників різних музичних шкіл. Він і сам мав гарний голос і полюбляв співати, над усе любив слухати скрипку та віолончель. Зі спогадів сучасників та щоденникових записів знаємо, що він був добре обізнаний із музикою європейських композиторів. Захоплювався, зокрема, операми Дж.-А. Россіні, серед яких особливо виділяв «Вільгельма Телля». Адже головний герой опери піднімав значення національного так високо над особистим, що пожертвував власним сином заради добра народу. Добре знав Шевченко і творчість В.-А. Моцарта, Л. ван Бетховена, Ф. Шопена, Ф. Шуберта, Ф. Ліста, любив творчість В. Белліні та М. Глінки. Композитор М. Мусорґський, із яким Т. Шевченко був знайомий особисто, назвав Кобзаря в переліку тих людей, постійні розмови з котрими надали серйозного спрямування його власній творчості, сприяли створенню музичних композицій із народного життя.
На основі Шевченкових уподобань у музиці й була складена програма недільного концерту в «Меркін-голлі», у першому відділенні серед іншого виконувалися BELLINI Casta Diva from Norma; ROSSINI, Selva opaca, Recitative and Aria from Guglielmo Tell (William Tell); BEETHOVEN Allegro vivace from Sonata in G Major, Op.30, тоді як у другому відділенні домінували твори, у яких поетичні рядки Тараса Шевченка покладено на музику сучасних композиторів А. Штогаренка, В. Сильвестрова, М. Скорика, К. Стеценка та К. Данкевича; прозвучали також окремі арії з опер М. Мусоргського і С. Рахманінова. Особливе місце в концерті було відведено світовій прем’єрі Олександра Щетинського ‘An Episode in the Life of the poet’, an afterword to the opera Interrupted Letter for violin and piano (world premiere) у віртуозному виконанні Соломії Івахів (скрипка) й Анґеліни Ґаделія (фортепіано).
Оксана Дика, випускниця Київської консерваторії імені М. Лисенка, солістка Національного театру опери та балету в Києві (2003-2007), виступала й виступає на найпрестижніших оперних сценах світу — «Ла Скала», «Опера-Бастилія», «Метрополітен-опера» й інших. Поряд із виконанням численних оперних партій, серед яких вирізняються партії Тоски на сцені «Ла Скала», Ярославни («Метрополітен-опера»), Дездемони з опери «Отелло», Леонори з опери «Трубадур» та Єлизавети з опери «Дон Карлос» Верді, мадам Батерфляй з опери Д. Пучіні (Брісбен, Австралія) й інші, Оксана Дика регулярно бере участь у симфонічних та камерних концертах.
За її словами, отримавши запрошення від композитора Вірка Балея, директора Музично-мистецтвознавчої Секції НТШ-А, до участі в ювілейному шевченківському концерті, вона спершу завагалася: чи упорається з такою відповідальною місією? І знову згадала про Соломію Крушельницьку, із якою її часом порівнюють світові музичні критики. Згадала тому, що у творчості С. Крушельницької особливе місце посідали концерти, присвячені пам’яті Тараса Шевченка. Ретельно готуючись до концерту, шукала більше інформації про Шевченка й музику, особливо класичну, і багато що відкрила для себе. Це стало ще одним із важливих чинників, завдяки яким концерт у «Меркін-голлі» пройшов із величезним успіхом і надовго запам’ятається всім, хто був на ньому присутнім.
Пресова група НТШ-А

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply