Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Королева українського романсу

Автор:

|

Червень 11, 2015

|

Рубрика:

Королева українського романсу

Ганна Колесник

Був час, коли українці Торонто мали нагоду насолоджуватися звучанням голосів співачок Іванки Мигаль, Стефанії Федчук, Роксоляни Росляк, Соні Сахно, Раїси Садової, Лесі Зюбрак, Маркіяни Бубляниці-Гузар. До цієї плеяди співочого сузір’я слід зачислити й ім’я заслуженої артистки України Ганни Колесник, котру на берегах Америки назвали королевою українського романсу.
Вона побачила світ 3 червня 1935 року в с. Стилі Старобешівського району Донецької області. Вищу музичну освіту здобула в Київській консерваторії, по закінченні якої стала солісткою Київського театру опери та балету. Починаючи з 1965-го впродовж семи років дівчина виконувала провідні партії в операх «Запорожець за Дунаєм» (Одарка), «Катерина» (Мати), «Царева наречена» (Любаша), «Пікова дама» (Поліна), «Аїда» (Амнеріс), «Сільська честь» (Лола), «Хованщина» (Марфа).
Улітку 1972 року разом із матір’ю, чоловіком Володимиром, сином Максимом і племінником Володимиром Ратушним Ганна поїхала до Болгарії, а вже звідти добрі люди допомогли їм благополучно дістатися Австрії. Невдовзі родина еміґрувала до Австралії, де майже відразу по приїзді співачка розпочала свої концертні виступи в Аделаїді, Сиднеї, Дрізбеку, Ессендоні та Мельбурні.
Слава про виконавицю з України полетіла Австралією зі швидкістю звуку. А особливо після того, як увесь гонорар від концерту в Сиднеї — 1 650 AUD — вона віддала до фонду оборони політичного переслідування в Україні, що стало найбільшим внеском від однієї особи з-поміж австралійських українців. Але скоро стало зрозуміло, що бажаного результату в Австралії родина Колесників не досягне. Вигідніші умови їм запропонували в Канаді.
Першим у жовтні 1973-го туди виїхав голова сім’ї Володимир, а 17 грудня прибула Ганна з сином Максимом і племінником Володимиром. Родина оселилася в Торонто, й уже в березні наступного року, підготувавши відповідну програму, Ганна розпочала свій концертний тур містами США.
27 січня 1974 року в залі «Гантер Коледжу» відбувся її перший виступ для української громади Нью-Йорка. Рішуча, напориста та смілива співачка почувалася на сцені королевою. У розмові з відомим поетом Леонідом Полтавою вона сказала: «Я відчула на собі якусь високу місію. Коли виходила на сцену й бачила наших людей отут, за океаном, я відчувала в собі якусь неймовірно героїчну силу — силу нашого народу. Мені здавалося, що, коли б моя воля, я б усіх цих людей зібрала в один сніп і перенесла на рідну землю, щоби він не був розділений кордонами й океанами. Але коли здійснити цього не могла, то вирішила об’єднати людей піснею. Я не співала. Я ридала, намагаючись звуками пісні передати свої душевні почуття».
А вже наступного після виступу дня в «Нью-Йорк Таймс» сповіщалося, що співачка відразу заволоділа аудиторією підкреслюючи могутність свого вишколеного голосу, і, як вільна донька України прекрасно представила публіці велич своєї країни й її народу.
Довгих чотири місяці тривали концертні виступи Ганни Колесник й її акомпаніатора Володимира Ратушного містами США та Західної Канади. Її голос лунав на сценах Вашинґтона, Міннеаполіса, Філадельфії, Чикаґо, Пітсбурга, Клівленда, Бостона, Вінніпега, Едмонтона, Ванкувера, Калґарі. Загалом співачка здійснила більше 20 виступів, що стало вагомим здобутком української музичної культури.
Характерною ознакою виступів Ганни Колесник було те, що кожен із них вона закінчувала славнем «Ще не вмерла Україна», який підхоплювали всі присутні в залі.
Удруге до Нью-Йорка співачки прибула з новою програмою, до якої увійшли твори українських класиків Дмитра Бортнянського, Максима Березовського, Артема Веделя й українські народні пісні. Це відбулося 2 лютого 1974-го в престижному «Тавн-голі».
На цей же період припадають виступи співачки в Торонто й Оттаві. Про один із них в оттавському часописі The Citizen писалося: «Пані Колесник має справді великий козир — голос великих оперних пропорцій, якого вистачає щоби досягти найдальших закутків зали. Тим більше, що вона анітрохи не вагається уживати його на повну силу своєї мецо-сопранової шкали, причому в досить привабливому звучанні середнього та високого регістрів. Їй до вподоби грандіозний стиль інтерпретації, а це означає, що не потрібно сидіти в перших рядах залу, щоби відчути висловлені нею почуття радості чи смутку».
Другий концертний тур містами США Ганна Колесник здійснила в грудні 1978 року. Цього разу вона виступила з концертами в Лос-Анжелесі, Сан-Франциско, Міннеаполісі, Сієтлі, Сан-Дієґо й інших. Щоправда, з прибуттям на береги Америки співачці довелося різко змінити свій репертуар, позбавивши його російськомовного змісту й терміново вишукувати досконалі українські переклади відомих світові романсів. Можна стверджувати, що, якби не п. Ганна, ми б і сьогодні не мали змоги слухати рідною мовою такі романси світової класики, як «Аве Марія» Ф. Шуберта, «Елегія» Ж. Массне, «Не серджусь» Р. Шумана, «Весняні води» С. Рахманінова, «Всяк час шануючи Вітчизну» О. Бородіна, «Жебрачка» О. Аляб’єва, «Очі чорнії» Є. Гребінки й інші.
На концертах Ганна часто виконувала арію Одарки з опери «Запорожець за Дунаєм» і співала її так зворушливо, що в слухачів на очах з’являлися сльози. Були в її концертному репертуарі й арії з опер «Трубадур», «Аїда», «Тарас Бульба», «Богдан Хмельницький», але основу завжди складали твори світової та української романсової класики. 9 квітня 1978-го в залі «Вест-Парк» відбувся її концерт із програмою музики композитора Кирила Стеценка на тексти поета Олександра Олеся. Вражаючими були в її виконанні його «Порвалися струни», «І ви покинули», «Зустрілися, щоб зразу розійтися», «Ти все любив його», а також пісні на слова Лесі Українки «Стояла я і слухала весну» та «Вечірня пісня» і «Цар Горох» В. Самійленка.
1978-го п. Колесник заснував у Торонто Українсько-канадський оперний хор, основне ядро якого склали професійні співаки, а в їх числі й солістка Ганна Колесник. І вже тоді в подальші плани цих митців входило питання постановки українських опер з метою пропаганди їх серед інтернаціональної публіки Канади. І вже 13 червня наступного року співачка взяла участь у одній із них. П’ять днів представники української громади й інтернаціональної публіки насолоджувалися цією виставою в залі театру «Мак-Міллан». Головні партії виконували Роксоляна Росляк (Одарка), Ганна Колесник (Галя), Богдан Чаплинський (Степан), Леонід Скірко (Максим) та Мирон Гошуляк (Посол). Про це журналістка Надія Климовська в журналі «Жіночий світ» у вересні 1979-го писала: «Ця опера мала оркестр із високою репутацію, знаменитий хор, а ще знаменитішого дириґента Володимира Колесника».
Того ж року в Торонто співачка випустила платівку з назвою Songs For My Son, куди увійшли пісні композиторів Б. Веселовського, Г. Китастого, П. Гайдамаки, П. Майбороди, І. Шамо, І. Марченка, В. Івасюка. Музичний супровід здійснив спеціально організований Володимиром Колесником естрадний оркестр. Загалом було записано 12 пісень. Слід зазначити, що цей проект було втілено в життя за підтримки Українсько-канадської фундації ім. Тараса Шевченка.
1 квітня 1984 року відбувся тріумфальний концерт українського оперного хору під орудою маестро Колесника в знаменитому нью-йоркському «Карнеґі-голлі». Ганна виступала в ранзі солістки хору, який виконував кантату-симфонію «Кавказ» Станіслава Людкевича.
18 і 19 червня 1984-го під орудою п. Колесника відбулися постановки опери «Купало» в Едмонтоні, що стало для міста великою культурно-мистецькою подією. І цього разу співачка виконувала свою улюблену партію Галі.
1991 року Ганна Колесник вперше після довгої розлуки відвідала Україну. Тут вона мала намір реалізувати свою давню мрію — здійснити запис виконуваних нею класичних романсів у перекладі Юрія Отрошенка. На жаль, того разу їй це зробити не вдалося, але за наступних відвідин 1995-го справу було зроблено. Музичний супровід здійснив оркестр Київської опери під орудою Івана Гамкала. Сюди увійшли шедеври світової класики — Ave Maria Шуберта, «Елегія» Ж. Массне, «Полюбила я на печаль свою» С. Рахманінова, «Очі чорнії» Є. Гребінки, «Візник, не жени так коней» та інші. Загалом було записано 16 романсів. Запис було зроблено в Україні, а диск випущено в Канаді 1997 року.
Важливо, що автори цього проекту дали згоду на його використання в Інтернеті, й тепер кожен охочий може їх послухати й відчути красу українського слова та чаруючого голосу Ганни Колесник
Після смерті чоловіка 18 листопада 1997-го й дотепер п. Ганна живе в роздвоєнні між Україною та Канадою. Чоловіка вона поховала на Байковому кладовищі в Києві. І ще донедавна виступала в столиці України з концертами, останній із яких відбувся 15 травня 2013 року в Будинку вчених Національної академії наук України. А в канадському Річмонд-гіллі в неї — люба її серцю родина: син, його дружина й онук.
Цими днями наша шановна співачка відзначила своє 80-ліття. Тож побажаємо їй довголіття при доброму здоров’ї у барвистому квітнику своїх пісень, мрій, надій і світлих сподівань. Їй же, як писалося в одному із часописів, дано багато: «Від Бога — талант, від батьків — щира вдача, від сонця — краса, а від козацького роду — простота й задушевність у взаєминах із людьми».

Анатолій Житкевич

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply