Новини для українців всього свту

Wednesday, Jun. 3, 2020

Капела бандуристів — у Монреалі

Автор:

|

Липень 10, 2014

|

Рубрика:

Капела бандуристів — у Монреалі

Капела бандуристів Канади

7 червня ц. р., о сьомій годині вечора, в Українському національному об’єднанні за адресою: 405 Fairmont у Монреалі, відбувся концерт Капели бандуристів Канади з Торонто. Цей концерт Капели бандуристів став немов звітом і підбив підсумки бурхливої діяльності капели за 2013-2014 рр. Бо ж за цей період Капела бандуристів Канади брала активну участь у підготовці та проведенні великого гала-концерту в Koerner Hall у Торонто, присвяченому 200-річчю від дня народження нашого Генія, Поета і Пророка Тараса Шевченка. Невдовзі після цього величавого концерту капела була задіяна у благодійному концерті в Mississauga Living Arts Centre, присвяченому пам’яті «Небесної сотні» — нашим новітнім борцям за волю України, котрі були вбиті та закатовані у зв’язку з останніми подіями на Майдані. А потім був благочинний концерт на підтримку народу України в St. Piux Church на українському Блюрі. А тепер — Монреаль. Хоча задум щодо виступу в Монреалі вже давно витав у повітрі, але завжди щось ставало на перешкоді.

Ось і зараз початок подорожі до Монреалю виявився непростим і, на жаль, не дуже втішним. Нам довелося добряче похвилюватися, бо через запізнення автобуса та подальшу його поломку ми вийшли за межі нашого часового графіку й виїхали з Торонто зі запізненням. Не дай, Боже, ще затримки в дорозі – ми могли би приїхати в Монреаль пізно ввечері, коли всі любителі та прихильники капели могли розійтися по своїх домівках, так і не дочекавшись обіцяного концерту. Але, дякувати Богу, все обійшлося, устигли на час. Щойно ми під’їхали до призначеного місця та вийшли з автобуса, а перші наші шанувальники вже зустрічали нас назовні та всередині концертного залу. Приготування до концерту проходило досить оперативно, бо не було достатньо часу на налаштування звукової апаратури та настроювання бандур. А головне — на розігрів і розспівування хору та обов’язковий для нас sound check, аби звикнути до зали, до нової акустики й щоб підлаштувати свій голос до ансамблю інших голосів.
Швиденько розспівавшись, прогнавши втому від затяжної мандрівки, вдягнувши концертні строї та надавши собі сценічного вигляду й упевненості, ми вийшли на сцену… О-о…Тільки де-не-де у залі виднілися порожні місця. Видно, що на нас тут і справді чекали. Це — добре!
Андрій Дмитрович, наш художній керівник і дириґент, виразним і чітким жестом розпочав концерт. Зала притихла. І полилася пісня-молитва за нашу неньку Україну «Боже Великий Єдиний». У залі — абсолютна тиша, бо кожен, слухаючи спів, ніби сам лине до свого Бога в щирій молитві. Але вже наступна пісня «Заграй, бандуро, заспівай», здається, знову повернула всіх до звичного земного життя. У залі всі повеселіли, і ми це відразу відчули з гучних оплесків.
Протягом концерту змінювалися пісні, характери, динаміка, темпи, і, відповідно змінювався настрій наших глядачів. Далі, даючи хористам на якийсь час перепочити, ініціативу перебрали на себе бандуристи, чудово виконавши «Запорізький марш». Під умілим проводом Юрія Петлюри бандуристи так завели публіку, що вона плескала та пританцьовувала в ритмі маршу. Ще трохи – і вже всі були готові марширувати та вирушати в похід. Так закінчилося перше відділення концерту.
Після перерви у виконанні бандуристів віртуозно прозвучав інструментальний твір — віночок із українських пісень «Чайка». А потім — знову українські пісні: веселі та жартівливі, сумні й ліричні, і, звісно, пісні на слова Шевченка. Пісні, які капела виконувала раніше, і пісні, які нещодавно ввійшли до репертуару колективу.
Серед нових слід відзначити пісню «В пам’ять про загиблих на Майдані» на слова О. Максимишин і музику А. Дмитровича. Це — своєрідний реквієм, підчас виконання якого у багатьох капелян і слухачів з очей котилися сльози. У виконанні нашої солістки Віри Зміївської ця пісня пролунала дуже емоційно й запала глибоко в душу кожному, хто був присутній цього вечора в залі.
Концерт закінчився виконанням Гімну України, коли в єдиному емоційному пориві стоячи співали всі присутні — як капеляни, так і глядачі. А далі під бурхливі та гучні оплески й вигуки «Браво» та «Біс» капела ще заспівала «Реве та стогне Дніпр широкий» — твір, який підвів присутніх до найвищої точки концерту.
Після концерту було гарне прийняття, під час якого капеляни, слухачі та гості ще довго-довго обмінювалися своїми враженнями, думками та переживаннями.
Одним словом, капела мала великий успіх у Монреалі. І за це — наша велика вдячність Степану Дацькові та Юрію Тарновецькому, котрі спричинилися до організації цього свята української пісні в такому чудовому місці. А також – нашому художньому керівникові та дириґентові А. Дмитровичу й заступнику дириґента Ю. Петлюрі, концертмейстерові Б. Остапієнку, О. Петлюрі й І. Дусановському – за технічну підтримку, усім нашим віртуозним бандуристам і нашим солістам — Вірі Зміївській, Валерію Галацану, Миколі Маскулці та, звісно, всім учасникам Капели бандуристів Канади. Щиру подяку хочемо висловити Олі Геращенко, ведучій нашого концерту, котра так чудово його провела. Щиро дякуємо Євгену Осідачу з Монреалю, котрий все фактично організував на місці та нас запросив. Дякуємо всім нашим слухачам і прихильникам за їхні оплески й підтримку. А також дякуємо Григорію Кавризі з Монреалю, котрий наступного дня зумів показати нам Монреаль у всій його красі.
У неділю, перед вечором, ми поверталися додому, в Торонто. Хтось — умостившись зручно в автобусі, заплющивши очі, полинув далеко-далеко у своїх мріях та думках, хтось — просто милувався чудовими краєвидами, хтось — бурхливо розповідав про свої враження від усього побаченого та почутого. А хтось — просто співав ще досі недоспіване. Тепер — можна. І не тривожишся, що не там візьмеш дихання чи не ту ноту в акорді. Співаєш, бо душа співає від добрих емоцій і проситься назовні через звуки пісні. Співаєш, бо радієш кожній миті в гарному та щирому товаристві, коли після доброї справи ми всі разом, такі різні, але водночас такі близькі, вважаємо себе українськими культурними місіонерами — Капелою бандуристів Канади.
Коли бачиш, як радіє та переживає на наших концертах старше покоління, коли бачиш молодь, яка приходить на наші концерти радіє та підтримує нас, то знову й знову хочеться співати, шукати і творити на благо людей, на Славу Божу та для добра нашої оновленої і Вільної України.
І на закінчення. Капела бандуристів Канади з великою радістю приймає до своїх лав нових співаків і бандуристів. Усіх, хто відчуває, що хоче і може, вміє і знає, — ласкаво просимо! Наші контакти: 905-738-0326, 416-232-2514 або info@banduristy.com

Богдан Луців

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply