Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 18, 2018

Інсталяція «Дім на сході» — в УІА

Автор:

|

Травень 07, 2015

|

Рубрика:

Інсталяція «Дім на сході» — в УІА
Вікна УІА будуть покриті червоними і білими стрічками для інсталяції «Дім на сході» Володимира Клюзька

Вікна УІА будуть покриті червоними і білими стрічками для інсталяції «Дім на сході» Володимира Клюзька

«Дім на сході» — масштабна інсталяція київського митця Володимира Клюзька, репрезентована Українським інститутом Америки (УІА) та Мистецькою групою «Яра», — відкриється в Нью-Йорку 9 травня ц. р., у час, коли Європа святкуватиме чергову річницю закінчення Другої світової війни.

Для цієї інсталяції усі вікна чотириповерхової будівлі УІА будуть закриті пластинами, зробленими із червоної та білої стрічок. Мета цієї інсталяції — привернути увагу мешканців Нью-Йорка до війни на сході України й до тих 1,2 млн людей, котрі були змушені покинути свої домівки.
«Дім — там, де живе наше серце. Це — мрія, яку ми будуємо впродовж усього життя. Червоне та біле означає надзвичайну ситуацію й кризу. Наші доми на сході України стали небезпечними; люди покинули їх через кризу, через війну», — пояснює митець.
Володимир Клюзько зробив перепліт із червоної та білої стрічок власноручно, змайструвавши великі пластини, які символізують тисячі окремих українців, котрі творили Майдан, а згодом – продовжили свою волонтерську діяльність на сході України. Червоне та біле — це кольори, які мають глибинне значення в українській культурі й часто використовуються у вишитті та народному мистецтві.
Протягом дня мешканці Нью-Йорка, які проходитимуть повз Український інститут, бачитимуть вікна, закриті червоно-білими кольорами й схожі на візерунки вишиття. Увечері в будівлі вмикатимуть світло з 21-ї до 23-ї год., щоби підсвітити вікна й створити ефект вітражу. Світло символізуватиме промінь надії, що війна завершиться і люди матимуть змогу повернутися до своїх домівок.
«Дім на сході» також є частиною вистави, яка відбудеться 7-8 травня, коли встановлюватимуть накриття на вікна, починаючи з партеру та продовжуючи поверх за поверхом аж до верхівки історичної будівлі. Митець приїде з Києва, щоби наглядати за процесом інсталяції та зробити відеозапис.
Відкриття «Дому на сході» відбудеться у суботу 9 травня, о сьомій годині вечора, в УІА, що на перетині 79-ї вулиці та 5-ї авеню. 9 травня є також днем відкриття Венеційського бієнале 2015, однієї з найважливіших мистецьких подій у світі. Відкриття «Дому на сході» того ж дня сигналізує підтримку України, українського мистецтва та Українського павільйону на цьому бієнале.
Інсталяція залишиться за місці до 11 травня, коли, за збігом обставин, святкуватиме свій день народження Надія Савченко, український пілот і політичний в’язень у Росії. За час свого ув’язнення вона стала знаковою постаттю, котра мобілізує людей. Її прихильники організували акцію, щоби надіслати їй вітальні листівки з усіх куточків світу.
Володимир Клюзько — митець, фотограф і відеограф із Києва, а також постійний дизайнер для Мистецької групи «Яра». Він розробив дизайн вистави «Підземні мрії», яка була поставлена в Донецьку (2013) та Києві (2014). 2014-го, в Українському музеї Нью-Йорка відбулася його виставка «Ми всі — Україна», яка складалася з протестних плакатів, котрі він створив на підтримку Майдану, і фотографій подій в Україні.
Мистецька група «Яра» є однією з постійних компаній визнаного експериментального театру «Ля Мама» в Нью-Йорку. З 1990-го «Яра» реалізувала 32 театральні постановки на основі досліджень у Східній Європі, Сибіру й Азії. За час свого існування мистецька група організувала 20 масштабних подій в УІА.
«Яра» працює з Володимиром Клюзьком від 2010 року, а її найбільша нещодавня співпраця відбулася над театральною постановкою про кризу в Донецьку за участю Сергія Жадана. Його поезії, перекладені Вірляною Ткач і Вандою Фіпс із «Яри», є частиною Українського павільйону на цьогорічному Венеційському бієнале.
Український інститут Америки є неприбутковою організацією, яка сприяє мистецтву, музиці та літературі України й української діаспори. Він служить водночас центром для українсько-американської громади та «вікном в Україну» для Америки, постійно проводячи мистецькі виставки, концерти, покази фільмів, поетичні читання, літературні вечори, програми для дітей та освітні програми. Усі вони є відкриті для громадськості. Заснований 1948-го винахідником Вільямом Джусом, Український інститут незмінно займає простір історичної будівлі Флетчера-Сінклера.

Марія Калина

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...