Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Еліта відроджує традицію «Шевченкових читань»

Автор:

|

Червень 07, 2012

|

Рубрика:

Еліта відроджує традицію «Шевченкових читань»

Теплого вечора 22 травня сотні людей зібралися в центрі Києва, перед величним пам’ятником Кобзарю України, щоби відродити давню традицію. Цього дня 1861 року Тараса Шевченка, який помер і був похований у Санкт-Петербурзі (Росія), перепоховали в Каневі (Україна) за його «Заповітом». Того дня Михайло Драгоманов, закликавши українців бути вірними ідеалам поета, заявив: «Кожний, хто йде служити народу, тим самим надіває на себе терновий вінець». Це твердження виявилося пророчим, адже 1861 року історична подія стала об’єднуючим чинником на подальші роки: цього дня українські патріоти збиралися, щоби вшанувати честь великого Кобзаря Тараса Шевченка.

Ця традиція тривала протягом 1960-х і 1970-х рр., коли патріотична молодь України кинула виклик тодішній радянській владі, читаючи вірші Шевченка й виступаючи з промовами про великого Кобзаря. Через це багатьох із цих сміливих патріотів було заарештовано й ув’язнено. У річницю 2012-го народний депутат Олесь Доній, голова об’єднання «Остання барикада», стоячи перед пам’ятником Шевченкові, зазначив: «Настав час відродити давню й гарну традицію». При цьому він запросив чимало відомих письменників, політиків, музикантів, журналістів і громадських активістів, аби вони прочитали свої улюблені вірші Шевченка — не тільки на честь великого Кобзаря, а й на честь усіх тих, хто боровся за незалежну Україну. Він закінчив своє вступне слово, заявивши: «На жаль, сьогодні говорити й читати українською мовою досі є позицією». Парадоксально, що на цьому тижні українофоби у Верховній Раді України ухвалили в першому читанні закон, який фактично запроваджує російську мову як другу державну в Україні. «Напади на українську мову та культуру не закінчилися», — сказав політик на завершення.

Виступаючи в ролі ведучого, п. Доній пізніше запросив гостей читати вірші, які надихнули їх відзначити цей ювілей. Згадуючи свої студентські дні, нинішня літературна еліта України, політики, музиканти, журналісти та громадські діячі один по одному виходили на сцену: Євген Сверстюк, громадський діяч і колишній політв’язень; Василь Овсієнко, колишній політв’язень, журналіст і історик дисидентського руху; Йосип Зісельс, громадський діяч і дисидент; Марія Бурмака, співачка й телеведуча; Тарас Федюк, поет, лауреат Національної премії України імені Т. Шевченка; Василь Шкляр, письменник, автор бестселера «Чорний Ворон» і громадський діяч; Іван Малкович, письменник, директор видавництва «Абабагаламага»; Микола Княжицький, генеральний директор каналу ТVІ; Юрій Стець, народний депутат, генеральний продюсер «5-го каналу»; Фагот (Олег Михайлюта), музикант із гурту «Танок на Майдані Конґо»; Соломія Вітвицька, телеведуча каналу «1+1»; Роман Чайка, музикант і журналіст «5-го каналу»; Олександр Ірванець, поет і драматург; Сашко Лірник (Олександр Власюк), казкар, музикант і мультиплікатор; Олександр Бригинець, поет і депутат Київської міської ради; Анжеліка Рудницька, співачка й заслужена артистка України; Світлана Поваляєва, поетеса та письменниця; Артем Полежака, поет, співак і шоумен.

Читання відбувалося в різних формах, у тому числі в мелодійному виконанні а-капела Марійкою Бурмакою. Вийшовши на сцену, співачка розповіла, що пам’ятає, як стояла перед цим пам’ятником 1988 року, коли була ще підлітком, під час з’їзду Товариства української мови, і мала змогу читати вірші та співати: «Багато років минуло відтоді, і все ж здається, що ми все ще на барикадах». Вона закінчила свій виступ, попросивши всіх залишатися об’єднаними й заспівала свою улюблену поему Шевченка. Захід організували Мистецьке об’єднання «Остання барикада», об’єднання «Своя правда», фонд «Моя Україна» та Всеукраїнська асоціація фестивалів.

 Тамара Олексій

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply