Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

До США приїхав оркестр Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України

Автор:

|

Лютий 23, 2017

|

Рубрика:

До США приїхав оркестр Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України

Теодор Кучар із шанувальниками

У США триває серія концертів Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України. Дириґенти — Теодор Кучар і Володимир Сіренко. Концерти почалися 18 січня на Флориді і закінчаться 22 березня у Каліфорнії. Програма виступів оркестру в Штатах — різноманітна. У Нью-Джерзі й інших штатах звучать твори Дмитра Шостаковича, Сергія Прокоф’єва, Антоніна Дворжака, Сергія Рахманінова, Джузеппе Верді, Петра Чайковського, Ігоря Стравінського, Євгена Станковича, Роберта Шумана.
Теодор Кучар народився 30 травня 1960 року в Нью-Йорку, зростав у Клівленді (штат Огайо), й є сином вчительки музики Ганни Придаткевич та онуком скрипаля і композитора Романа Придаткевича, організатора Української консерваторії в Нью-Йорку, співорганізатора Товариства прихильників української музики. Маестро Кухар виступав як скрипаль та альтист у складі провідних оркестрів Клівленда та Гельсінки, був дириґентом оркестрів в Південній Африці, Фінляндії, Австралії, Естонії, Чехо-Словаччині.
Володимир Сіренко також народився 1960-го на Полтавщині. Він — лауреат Національної премії ім. Шевченка, народний артист України, професор Національної музичної академії України ім. Чайковського.
Концерт у Нью-Брансвіку 19 лютого оркестр розпочав «Карнавальною увертюрою» Антоніна Дворжака, однією з п’яти увертюр відомого чеського композитора, засновника чеської національної музичної школи. Музиканти виконали «Концерт ч. 3 для фортепіано з оркестром до мажор» Сергія Прокоф’єва, який композитор написав 1921 року у Франції. А вперше цей концерт було виконано 16 грудня 1921-го в Чикаґо. Сам композитор народився в Україні, на Донеччині. 1918 року виїхав до США, але 1936-го повернувся в СРСР, де зазнав переслідувань, а його дружину Кароліну Кодину засудили на 20 років позбавлення волі в таборах суворого режиму.
З оркестром приїхав і Олексій Гринюк, випускник Королівської академії музики у Лондоні, лауреат престижних фортепіанних конкурсів, котрий зараз проживає у Великій Британії. Його концерти відбулися в Європі, США, Мексиці, Марокко й Японії. Саме він був солістом на концерті у Нью-Брансвіку і виконав концерт С. Прокоф’єва.
Ще один соліст, Дмитро Ткаченко, — сучасний український музикант-скрипаль, викладач, громадський діяч. Народився в Києві. Почав грати на скрипці й фортепіано в шість років. Навчався в Києві та Лондоні. Він — лауреат міжнародних конкурсів у Варшаві, Києві та в Оденсе (Данія).
Особливо визначним було виконання «П’ятої симфонії» Дмитра Шостаковича, написаної 1937-го, коли шаленіли сталінські репресії. 1936 року влада розпочала переслідування композитора. Його твори, як вважали критики, не відповідали засадам соціалістичного реалізму, були занадто складними для робітничо-селянської маси. При тому був страчений покровитель композитора маршал Тухачевський.
30-річний композитор назвав нову симфонію «відповіддю радянського композитора на справедливу критику партії». Перше виконання відбулося 21 листопада 1937 року в Ленінграді. Грав філармонічний оркестр під управлінням Євгенія Мравинського. Зала зустріла твір захоплено, а критики промовчали: талант виявися для них недосяжним. Відтоді ця симфонія стала одним із найпопулярніших творів Шостаковича. Але недруги зачаїлися. 1946-го Дмитра Шостаковича, Сергія Прокоф’єва й Арама Хачатуряна звинуватили у «формалізмі», «буржуазному декадентстві» та «приниженні перед заходом». Шостаковича звільнили з роботи в Московській консерваторії. Його твори вилучали з репертуарів, від них відмовлялися театри. А він написав гостросатиричний твір «Антиформалістичний райок», який вперше виконали через 50 років. Багато років не писав музики і Хачатурян.
Теодор Кучар звернувся до публіки (зала була вщерть повна і дуже доброзичлива до гостей з України) з розповіддю про історію та традиції української класичної музики. Оркестр виконав увертюру з опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка. Додатково до програми Олексій Гринюк грав один із полонезів Фредерика Шопена, а оркестр — «Слов’янський танець» Дворжака. Численні українські гості театру висловили подяку виконавцям і з ними сфотографувалися дириґент Теодор Кухар і Галина Горностай, котра очолює групу других скрипок.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply