Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 28, 2021

До 70-річчя від смерті Федора Кричевського

Автор:

|

Жовтень 12, 2017

|

Рубрика:

До 70-річчя від смерті Федора Кричевського

Образотворче мистецтво — це духовні цінності, які людина створила власним розумом, а не одержала від природи, і культурні надбання освічених верств народу, що передаються з покоління в покоління. Образотворче мистецтво відображає дійсність у наочних образах, відтворює об’єктивно наявні властивості реального світу: об’єм, колір, просторовість, матеріальну форму предметів тощо. Національна академія образотворчого мистецтва й архітектури України було засновано 18 грудня 1917 року за ініціативи видатних діячів культури, науки і мистецтва: академіка М. Грушевського, вчених Д. Антонича, Г. Павлуцького, художників Федора та Василя Кричевських, Вадима Малера, М. Бойчука, О. Марушка, Г. Нарбута, М. Чека й інших. Статут академії Українська Центральна Рада затвердила 5 (18) листопада 1917-го. Затвердили й керівництво Ради академії у складі Д. Антоновича, П. Зайцева, Д. Чербаківського й інших.
Ректором академії призначили Федора Кричевського. Саме перші визначні українські імпресіоністи — львів’яни Іван Труш (1869-1940) та Олекса Новаківський (1872-1935), а також киянин Микола Бурачек (1871-1942) — посприяли становленню цієї наукової установи. 1921 року до професорського складу увійшли: Л. Крамаренко (монументально-декоративне малярство), В. Меллер (театральне оформлення) й інші мистецтвознавці. 1922-го розпорядженням Губернського відділу професійної освіти при Наркоматі освіти академію трансформували в Київський інститут пластичних мистецтв, який 1924 року, після об’єднання з Київським архітектурним інститутом, отримав назву Українська академія мистецтв. На момент захоплення влади в Україні більшовиками до організації входили тисячу членів. Вони організовували виставки художніх творів і розвивали свої таланти згідно з покликанням. Та більшовицька система накинула свої рамки праці. Мистецтво мало служити партійно-політичним і комуністичним цілям. Малярам наказували, що мають малювати і в якій формі подавати.
Федір Кричевський народився 10 (22) травня 1879-го в Лебедині Харківської губернії (тепер — Сумська область) у сім’ї фельдшера Григорія Кричевського. Дитинство Федька проходило в селі Ворожба неподалік від Лебедина, де його батько працював земським фельдшером. У родині було восьмеро дітей, сім’я не була достатньо заможною, тому вони самі пробивалися у житті.
Федір на відмінно закінчив чотирирічну школу у Ворожбі. Хотів учитися малярства, його підтримав граф Капніст, нащадок поета Василя Капніста. У маєтку графа Федір міг бачити галерею козацьких портретів, колекцію живопису та графіки, користуватися багатою бібліотекою. Там почав копіювати українські портрети. Якось юнак показав свої малюнки своєму приятелю Шапошникову, а той своєму приятелю художнику К. Савицькому. Останній високо оцінив талант початківця та допоміг вступити 1896 року на малярський відділ Московського училища.
Тут він потоваришував із Іваном М’ясоєдовим, сином відомого художника Григорія М’ясоєдова. У М’ясоєдових познайомився з Панасом Мирним і Володимиром Короленком, котрі також посприяли його подальшій малярській кар’єрі. Підчас вакацій Федір подорожував Україною: побував у Полтаві, Ворожбі та Лебедині, відвідав шевченківські місця, Сорочинці, Яготин, Михайлівку, Харків, Миргород, Переяслав, Київ і Чернігів. Ця мандрівка збагатила уяву майбутнього маляра.
1901-го, після закінчивши московського училища, йому вдається в складі делегації від російського царського дому побувати на коронації Едварда ХVІІ у Лондоні. Мистець замалював церемонію коронації, а також відвідав тамтешні музеї. 1903 року Кричевський вступив до Петербурзької академії мистецтв і працював в майстерні славетного Іллі Рєпіна. Однак був змушений покинути навчання через хворобу печінки та матеріальні нестатки. Повернувся на Батьківщину й опановував живопис самотужки, багато працював в натурі. 1907-го відновив навчання в академії, яку закінчив 1910 року. Тоді ж створив конкурсну картину «Наречена», яка мала великий успіх, що дало художникові право на закордонне відрядження коштом академії до Західної Європи.
Побував у Франції, Італії, Австрії, Німеччині, навчався у Відні в Ґустова Климта, вплив котрого помітний як у філософії, так і в технічній манері Кричевського. Творчим звітом про річне відрядження стала картина «Весільний обряд в Україні». Російська критика відзначила, що він «проявив слабкість любити все рідне». Через таку «предерзость» Федорові відмовили в утриманні.
З 1913 року Кричевський викладав у художньому училищі, а 1914-го став його директором. У цей період написав відому картину «Три покоління». Дівоча стрічка, вишита золотом і сріблом, парчевий очіпок молодиці та темна хустка старої жінки створюють декоративне тло, яке підкреслює поетично-символічний зміст створених художником реальних образів в яких є щось рідне. Маляр залишався вірним реалістичній манері, вбачаючи головну вартість мистця не у частій зміні мистецьких орієнтацій і стилів, а в постійній вимогливості до удосконалення живописної майстерності, в основі якої він вбачав у незмінних для художника вартостях. 1917 року взяв участь у створенні Української академії мистецтва й був обраний її першим ректором. Всю енергію, весь організаційний хист він віддав справі налагодження праці Академії, яка спочатку містилася в приміщенні при Центральній Раді. Коли в січні 1918-го більшовики захопили Київ, вони закрили академію. Тож Кричевський пробув ректором академії лише рік.
Коли 1919 року більшовики організували штучний голод, частина професорів академії, в т. ч. Федір Кричевський, поїхали на села, щоб якось вижити. Художник жив у с. Шашики, де колись придбав невелику хатинку та перебудував її за проектом брата. Ця оселя згодом стала філією академії на час літньої практики студентів. Кричевський зібрав у Шишаках велику колекцію народного мистецтва — килимів, вишивок, кераміки, іконопису, багато часу працював на пленері, малюючи навколишні краєвиди.
Згодом йому вдалося отримати посаду викладача у Київському художньому інституті. На початку 1930-х рр. Кричевський перебрався до Харківського художнього інституту. 1927 написав славетний триптих «Життя», в якому показав зовнішню красу людей із народу, їхнє душевне благородство, моральну силу та велич, стриманість і стійкість людських характерів. Цей триптих експонувався на багатьох виставках в Україні й за кордоном: 1928-го мав надзвичайний успіх на Міжнародному конкурсі у Венеції, 1933-го частина триптиху «Повернення» експонувалася у складі виставки радянського мистецтва у Копенґаґені та Варшаві. Цінною картиною художника є «Автопортрет у білому кожусі» (1932).
У червні 1939 року Федорові Кричевському одночасно з братом присвоїли ступінь доктора мистецтвознавчих наук, а 1940-го — звання заслуженого діяча мистецтв УРСР. Вони були першими в Україні, хто одержав цей вчений ступінь і звання.
Цікаво, що у творчості Кричевського не було картин на радянську тематику, з цього приводу на нього тиснули, вимагала возвеличувати вождів більшовицького режиму. Під час Другої світової війни художник фактично ухилився від евакуації до Уфи і залишився разом із дружиною на окупованій території. Перебував у зруйнованому більшовиками Києві, а в літні місяці жив у Шишаках. Був головою Спілки митців України. Починаючи з 1943 року маляр занедужав. Після повернення більшовиків його заарештували агенти НКВС і майже рік протримав у казематі. 1946-го важкохворий мистець звернувся з листом до Уряду з проханням дозволити йому повернутися до Києва. Київська квартира була зруйнована внаслідок бомбардування. Дача в Шишаках згоріла, згоріло й багато його картин. Влада позбавила художника наукового звання і звання заслуженого діяча мистецтв.
Комітет у справах мистецтва допоміг Кричевським винайняти житло в Ірпені. Тут художник проживав з літа 1946 року у будинку № 1 на вул. Пролетарської революції в крайній нужді. Помер 30 липня 1947-го в Ірпені, там і був похоронений. 1965 року тіло мистця перепоховали на Лук’янівському цвинтарі Києва. На його честь назвали вулиці в Києві й Ірпені.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply