Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Знали, чого їхали!

Автор:

|

Липень 10, 2014

|

Рубрика:

Знали, чого їхали!

Кадр із фільму «Брати. Остання сповідь»: на передньому плані – Наталка Половинка

Як писав  «Міст», цьогоріч міжнародна кіноспільнота бойкотувала російський кінофорум. На проведення 36-го Московського міжнародного кінофестивалю (ММКФ) вплинули політичні санкції проти Росії. І правовласники відразу 700 фільмів зняли свої картини з показу.

Роздача призів
Після того як від подання заявок на участь у Московському міжнародному кінофестивалі відмовилось майже дві третини претендентів, на кіноогляді фестивалю залишилися представленими 397 художніх фільмів від 61 країни, зокрема з України. Вони й боролися за головні нагороди, які було вручено на церемонії закриття 28 червня.
Отже, головний приз «Золотий Георгій» виборола японська стрічка «Мій чоловік» (режисер Кадзуесі Кумакірі). Спеціальний приз журі «Срібний Георгій» вручили стрічці «Світло моїх очей» (Мелік Сарачоглу, Хакк Куртулуш, Туреччина). «Срібного Георгія» за найкращу режисерську роботу одержала Валерія Гай Германіка («Так і так»). Приз «Срібний Георгій» за найкраще виконання чоловічої ролі дістався Таданобу Асано («Мій чоловік», Японія)
«Срібний Георгій» за найкращий фільм документального конкурсу «Глибока любов» Яна Матушинського поїхав до Польщі. А от «Срібний Георгій» за найкраще виконання жіночої ролі – в Україну, але про це трохи далі.
Призом за найкращий короткометражний фільм нагородили стрічку «14 кроків» (Максим Шавкін, Росія).

Показати, що ми є!
Також у переліку перших переможців ММКФ – екранізація твору шведського письменника Торґні Ліндґрена «Брати. Остання сповідь» українського режисера Вікторії Трофіменко. Фільм  здобув Приз російської кінокритики Московського міжнародного кінофестивалю.
Вручаючи приз, кінокритики зазначили, що він – абсолютно не політичний, а нагороджено картину за спробу відродити українське поетичне кіно. А сама Вікторія Трофіменко дещо раніше в коментарі ЗМІ  зізналася: «Рішення про участь у російському фестивалі було складним, але треба їхати і налагоджувати діалог. У тому і полягає основне завдання культури. Щоби ні в кого не виникало сумнівів щодо існування народу України, треба показувати, що ми є. І ми сьогодні маємо власних, світового класу акторів, композиторів, як Святослав Луньов, художників, як Влад Одуденко й Ірина Гергель, операторів, як Слава Пілунський».
Нагадаємо, фільм «Брати» є «міжкультурним експериментом»: реалії шведської сім’ї перенесено у високогір’я стародавніх Карпат. На перший погляд, ця природа і високі почуття – рай. Однак це – і не одне десятиліття страждань двох немічних нині братів, серця яких крають не так хвороби, як непримиренний двобій. Виробництво стрічки здійснював продакшн «Пронто Фільм» за підтримки Держкіно України. Бюджет – близько 16 млн грн. Окрім державного фінансування кошти на картину було знайдено шляхом краудфандінгу (близько 3 тис грн) і завдяки компанії «Пронто фільм» (майже 4 млн грн).

Суперечливе рішення
Найкращою актрисою на 36-му Московському міжнародному кінофестивалі було визнано львівську співачку й актрису Наталку Половинку.  Вона зіграла головну роль у фільмі Вікторії Трофименко “Брати. Остання сповідь”. Наталка виступила в ролі письменниці, що опинилася на карпатському хуторі між двох ворогуючих братів.
Нагороду замість Половинки отримував голова Спілки кінематографістів України Сергій Тримбач, так як сама актриса зараз перебуває на гастролях. Він подякував журі за високу оцінку й зазначив, що саме рішення включити фільм “Брати. Остання сповідь” до основного конкурсу ММКФ викликало багато суперечок.
“З огляду на політичний контекст, це рішення не було безперечним. Але культура повинна протистояти політичному божевіллю. Політичні безумці не повинні диктувати нам правила життя, діячі культури повинні бути разом”, – пояснив п. Тримбач. Крім того, він висловив російським кінематографістам подяку за розуміння й додав, що сподівається, що все закінчиться благополучно.
Зазначимо також, що голова Спілки кінематографістів України Сергій Тримбач, виступаючи на фестивалі, закликав президента Росії Володимира Путіна звільнити ув`язненого кінорежисера кримчанина Олега Сенцова. Після цього президентові Міжнародного московського кінофестивалю Нікіті Міхалкову не залишалося нічого іншого, як заявити, що він приєднується до прохання українських кінематографістів щодо кінорежисера.

Степан Коник

Довідка
Наталка Половинка навчалася у Львівській державній консерваторії імені Миколи Лисенка, стажувалась у Центрі Єжи Гротовського (Понтедера, Італія), була актрисою та музичним керівником у театру імені Леся Курбаса. Від 2001 року є художнім керівником мистецького центру “Майстерня пісні”.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply