Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 23, 2020

Як нашого Володимира Великого перетворюють на їхнього «Владіміра І»

Автор:

|

Липень 03, 2014

|

Рубрика:

Як нашого Володимира Великого перетворюють на їхнього «Владіміра І»
Один із перших оприлюднених кадрів російської стрічки «Вікінг»

Один із перших оприлюднених кадрів російської стрічки «Вікінг»

Пам’ятаєте одіозний російський мультфільм «Князь Володимир»? А от тепер кінематографісти Росії вирішили зняти про цього київського князя художній фільм. Навіть не так: швидше, про час, коли йому довелося княжити. Бо, якщо судити з інформації, якою зарясніли російські сайти, усе, що залишилося від князя Київського Володимира Великого, – це ім’я, та й те – спотворене…

Завдання – не з легких
Але почнімо від початку. Російська компанія “Дирекція кіно” спільно з російським же «Першим каналом» уже чотири роки працює над проектом, який наразі проходить під назвою “Вікінг”. «Наш фільм – довгобуд, але ми намагаємося побудувати його красиво”, – зазначив щодо цього продюсер стрічки Анатолій Максимов. За словами авторів картини, за своєю стилістикою “Вікінг” можна буде порівняти з мегапопулярним сьогодні у світі серіалом “Гра престолів” і знаменитим “Володарем перснів”.
Так, популярність багатосерійного шоу компанії НВО вже ввійшла до анналів історії телебачення. Вигаданий світ неіснуючого континенту Вестерос і жорстокі ігри правителів семи королівств, що борються за Залізний трон, прикували до екранів телеглядачів із різних країн світу. Творці “Гри престолів” довели, що інтриги і баталії з похмурого Середньовіччя, нехай і вигадані, здатні зацікавити сучасного глядача й дати непогані прибутки.
«Сьогодні кінематографісти, – жаліється Анатолій Максимов, – опинилися в тій нелегкій ситуації, коли величезна глядацька аудиторія дивиться «не наше» кіно. Доходить до парадоксів: ти купуєш у касі квиток, а тебе “чесно попереджають», що фільм – наш. Раптом передумаєш? Це свідчить про те, що ринок російського кіно заповнений великою кількістю низькопробних фільмів, які не витримують конкуренції з продукцією закордонного кінематографу. Стоїть завдання переломити тенденцію. Зняти таке вітчизняне кіно, щоби глядач на нього охоче пішов. Завдання треба, сказати, не з легких, але тим цікавіше.»

Горох із капустою…
Й ось на хвилі інтересу до всього “середньовічного” й “страшного” ??російські кінематографісти вирішили зняти власний аналог “Гри престолів”, узявши за першооснову, як вони заявили, «російські історичні літописи». Ось тут і починається найцікавіше.
Тим «російським історичним літописом» і першоосновою, на якій ґрунтуватиметься сюжет, є «Повість минулих літ», що, як відомо, була складена на межі XI-ХІІ століть Нестором-літописцем, ченцем Києво-Печерського монастиря в Києві!
«Наша стрічка дозволить пірнути в глибини власного минулого. Багато кому здається, що Росія починалася з імперії у XVIII столітті, а до цього були тільки билини. Ми хотіли зняти цікаву картину, живу, фактично документальну, ми базуємося на “Повісті минулих літ», – підкреслив пан Максимов, додавши, що «як внутрішній мотив поведінки героїв у фільмі використовуються скандинавські саги, в яких основний мотив – історія вимушеної помсти». Отакої!

«Русь» без «Київської»
Далі – більше. Зі слів російського продюсера стає цілком зрозуміло, що фільм матиме й ідеологічний підтекст: середньовічна Київська Русь – це Росія. І перше, що просто само лізе у вічі, – це цілковита й повсюдна відсутність «Київська» при «Русь» у всьому, що стосується «Вікінга». Хоча, як запевняє Анатолій Макcимов, фільм нестиме в собі історичну достовірність і не розходитиметься з реальними подіями – «тими, які прийнято вважати канонічними»: дія картини розгортається тисячу років тому; у центрі сюжету – життя князя Володимира, сина Святослава та внука «знаменитої російської святої княгині Ольги».
Наразі інформація щодо сюжету майбутньої стрічки не дуже багата на подробиці: відомо, що Володимир, на той час князь Новгородський, переховується, бо не хоче мститися за смерть брата – древлянського князя Олега, старшому братові Ярополку, що правив у Києві, внаслідок нещасного випадку на полюванні. Однак Володимира (у стрічці його здебільшого йменують «Красным Солнышком», так би мовити, билинний варіант) змушують до помсти: по нього приїжджає з Русі старший дружинник загиблого брата. Майбутній хреститель Русі повертається на Батьківщину…
Хоча, згідно з історичними документами, прямої провини київського князя в тому, що сталося, немає, бо ж Олег загинув під купою трупів і копитами коней під час спішного відступу після бою з військом Ярополка.

А чи був вікінг?..
Про якого ж вікінга йдеться в заголовку картини, і зовсім не зрозуміло. Автори проекту цей момент чомусь замовчують. Тож російська преса коментує це сама. Деякі ЗМІ вважають, що вікінг – то Володимир, так як він належить до династії Рюриковичів (якщо йти за цією логікою, то й Данило Галицький – теж вікінг, і більшість наших князів – також, бо і їхнє коріння тягнеться від Рюриковичів!). Приміром, журналіст газети Калузької області “Весть” пише: «Він – цікавий, яскравий і сміливий (про проект «Вікінг» – Авт.). Так само сміливим був вікінг, він же князь Володимир, наш святий рівноапостольний князь, який зумів через жах кривавих міжусобиць, братовбивства, жорстокосердості знайти живу душу в православній вірі й закласти основи російської державності.»
Інші мас-медіа міркують так: Володимир користався з послуг варязьких найманців, у тому числі коли остаточно розправився з Ярополком, тому, можливо, основною дійовою особою цієї історії буде хтось із них. Щось кінці з кінцями ніяк не сходяться…
А от кореспондентка інтернет-ресурсу Алевтина Шаркова, беручи інтерв’ю в режисера майбутньої стрічки Андрія Кравчука, узагалі, Володимира Великого назвала Володимиром І (Першим) – на кшталт російських царів-імператорів. Що режисер їй і підтвердив: «Так, Володимир І. Розумієте, людина, яка займає високе становище в суспільстві, крім державних завдань змушена вирішувати складний комплекс інших проблем… І розплутатися може далеко не кожен! Володимир зміг, а те, як він подолав цей складний шлях, ви побачите у фільмі.»

Усе – «най-най…»!
Скупитися на проект «Вікінг», вочевидь, не будуть – масштаб стрічки вражає вже на рівні бюджету: спочатку її вартість оцінювали сумою 900 млн рублів, тепер – 1 млрд 250 млн. Уже отримали від Федерального фонду соціальної й економічної підтримки кінематографії РФ 232 млн рублів і подали запит іще на 190 млн. А крім того американська кінокомпанія Columbia Pictures надала виробникам фільму позику на 300 млн рублів, які згодом усе ж доведеться повернути.
Високий бюджет, пояснюють автори проекту, обумовлено складністю завдання: необхідно «втілити на екрані світ стародавньої Русі». Географія зйомок – широка: від калузької Таруси до холодних скандинавських фіордів через Новгород, Полоцьк, Київ, навіть Корсунь-Херсонес. Знімальна група планує побудувати декорації двох давньоруських міст – Полоцька і Новгорода. Також зйомки пройдуть в Карелії. У картині буде багато батальних сцен: битви на суші і на морі, рукопашні поєдинки і масштабні побоїща. Суттєвою статтею витрат у бюджеті є комп’ютерні зйомки. Наприклад, тільки на створення зубра, на якого полює князь із дружиною, знадобилося півроку.
Головну роль у російському трактуванні “Повісті минулих літ” виконає нова кінозірка Данило Козловський. Також зніматимуться Сергій Безруков, Світлана Ходченкова, Максим Суханов і Катерина Вілкова. Як бачимо, у проект запросили тих акторів, яких можна назвати одними з найкращих у Росії…
Зйомки фільму триватимуть приблизно ще два роки, тож про точну дату виходу фільму не відомо. Складно сказати й те, що саме чекає на глядача – костюмована історична драма з елементами захоплюючого блокбастера чи комп’ютерний екшн із легким натяком на історичну правду. Судячи з грошей і зусиль (а також пропаганди), що вкладаються в проект, цілком імовірний і третій варіант. І хто знає, може, його творці вирішить, що Вікінг «Красное Солнышко» повинен ще й відкрити Америку?

Степан Коник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply