Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 24, 2020

Від гумору — до арт-мейнстриму Одеський кінофестиваль оголосив конкурсну програму

Автор:

|

Червень 21, 2012

|

Рубрика:

Від гумору —  до арт-мейнстриму Одеський кінофестиваль оголосив конкурсну програму

Менш ніж місяць залишилося до початку ІІІ Одеського міжнародного кінофестивалю (ОМКФ). Уже оголошена його конкурсна програма. Позаяк організатори кінофоруму заявляють, що їхня мета — зробити ОМФК головною кінофестивальною подією України, варто, мабуть, поцікавитися, що ж вони запропонують своїм гостям і глядачам.

Простір для маневру

Нагадаємо, що Одеський кінофестиваль цього року пройде з 13 до 21 липня. Очікується, що його відвідає понад сто тисяч глядачів. Кіноогляд буде проходити в Театрі музичної комедії. У програмі — приїзд голівудського кінорежисера та сценариста Тодда Солондза, показ фільму Чарлі Чапліна «Вогні великого міста», який особисто представить його онук Чарлі Сістоваріс, ретроспектива забутого українського кіно початку 1990-х і багато іншого.

Реґламентом ОМКФ 2012 року затверджені дві офіційні конкурсні програми фестивалю: міжнародний конкурс повнометражних художніх фільмів і українська конкурсна програма, що включає повнометражні та короткометражні картини.

«Фестиваль розвивається, розвивається і його програмна концепція, — розповіла президент ОМКФ Вікторія Тігіпко. — Нам надсилають усе більше заявок. Цьогоріч ми їх отримали більш ніж триста в міжнародний конкурс і майже 90 — в український. Перехід від фестивалю фільмів із почуттям гумору до арт-мейнстриму дав нам більший простір для маневру та дозволив істотно підняти якісний рівень фестивальної програми».

За словами організаторів, наскрізні теми фільмів конкурсу відображають проблеми, що найбільше хвилюють сучасний світ: влада засобів масової інформації, критика суспільства споживання, питання нетерпимості та толерантності. Більшість представлених у програмі режисерів перебувають на підйомі своєї кар’єри та є аванґардом світового арт-мейнстриму.

Світова прем’єра від українця

Отже, на міжнародному конкурсі свій новий фільм «Остання іскра життя» із Сальмою Хайєк у головній ролі представить іспанський режисер, багаторазовий володар найвищої іспанської кінонагороди Гойя Алекс де ла Іглесіа. Американець Філіп Волькен дебютує з повнометражною стрічкою «Голівудське сміття» (у ролях — Майкл Медсен і Деріл Ханна). Буде також показана воєнна історія «В тумані» Сергія Лозниці, що вже отримала приз ФІПРЕССІ на Каннському кінофестивалі, а сам автор упевнено зайняв своє місце в еліті світового кіно.

У режисерському амплуа постануть відомі й успішні актори — Рената Литвинова з «Останньою казкою Рити», а також угорський актор Ендре Хулеш зі своїм повнометражним дебютом «Діва танцює до смерті».

Викликають інтерес перспективні європейські кінематографії — Румунія (режисер Раду Юде зі сімейною історією «Усе в нашій сім’ї»), Ірландія (Кірстен Шерідан, володарка номінацій на «Оскар» і «Золотий ґлобус», із тінейджерською історією «Ляльковий дім») і копродукція балканських країн — «Парад» Серджана Драгоєвичa (уже отримала Приз глядацьких симпатій на Берлінському МКФ).

Україна представлена в міжнародному конкурсі ОМКФ фільмом «Звичайна справа» відомого документаліста Валентина Васяновича. Для цієї стрічки показ на ОМКФ стане світовою прем’єрою.

Переможця визначить глядач!

Оргкомітет фестивалю ухвалив рішення, що цьогорічного володаря Ґран-прі ОМКФ «Золотий Дюк» обиратимуть глядачі. Про це розповіла президент фестивалю Вікторія Тігіпко.

«Одне з головних нововведень полягає в тому, що Ґран-прі фестивалю визначатимуть самі глядачі. Відповідно, починаючи із цього року переможець міжнародного конкурсу, володар Ґран-прі — статуетки «Золотий Дюк» і грошової премії розміром 15 тисяч доларів США — буде визначатися шляхом глядацького голосування», — сказала п. Тігіпко.

Прозорість глядацького голосування буде підтверджена сертифікатом міжнародної аудиторської компанії. Міжнародне журі вручить призи в категоріях «Найкращий фільм», «Найкращий режисер» і «Найкраща акторська робота».

Цього року журі очолить відомий кінознавець, почесний президент ФІПРЕССІ (Міжнародної асоціації кінопреси) Андрій Плахов (Росія). Також до журі ввійшли: німецький актор Олександр Фелінґ («Безславні виродки», «Гете!»); ізраїльсько-французька режисерка Міхаль Боганім («Одеса… Одеса!», «Земля забуття»); генеральний директор МКФ «Молодість» Андрій Халпахчі (Україна), а також британський режисер і сценарист, володар премії Британської кіноакадемії (BAFTA) Шейн Медоуз.

Національний конкурс

В українському конкурсі ОМКФ-2012 представлено 18 фільмів, серед яких — повнометражні ігрові, документальні та короткометражні роботи, зняті в Україні за останніх півтора року. Переможець отримає приз «Золотий Дюк» за найкращий український фільм і премію розміром 50 тис. грн.

У журі національного конкурсу — директор найбільшої німецької кінофундації Medienboard Berlin-Brandenburg Кірстен Ніхуус, український режисер Андрій Дончик, відомий європейський кінознавець і найбільший західний фахівець з українського кіно Любомир Госейко, а також французький продюсер та дистриб’ютор Лоран Даніелу. Загалом у процесі відбору міжнародного конкурсу селективна комісія Одеського кінофестивалю продивилася більш як 600 фільмів.

Крім того, на Одеському кінофестивалі в програмі «Фестиваль фестивалів» покажуть стрічки, які завоювали нагороди на великих міжнародних кінофестивалях: два лауреати каннської конкурсної програми — «Любов» Міхаеля Ханеке («Золота пальмова гілка») і «Полювання» Томаса Вінтеберґа (приз за найкращу чоловічу роль, нагорода Екуменічного журі), переможець «Берлінале» — «Цезар повинен померти» братів Тавіані («Золотий ведмідь»), а також володар Ґран-прі «Санденса» — «Звірі дикого півдня» Бена Зайтліна та головний призер фестивалю в Роттердамі — «Кліп» Майї Мілош.

І, звісно, класика…

На гостей кінофоруму чекає ще один приємний сюрприз. Раніше організатори заявили, що 20 липня на Ланжеронівському узвозі в межах ОМКФ відбудеться великий опен-ейр показ фільму «Земля» Олександра Довженка. Демонстрація стрічки відбудеться в живому супроводі гурту «ДахаБраха», що дасть глядачам змогу повністю зануритися в атмосферу великого кіно.

Німий фільм 1930-го року «Земля» вважається найкращою картиною Олександра Довженка й перлиною українського кіно. Крім того, стрічку зазвичай згадують як один із найважливіших українських фільмів радянської епохи нарівні з «Броненосцем Потьомкіним» Сергія Ейзенштейна та «Людиною з кіноапаратом» Дзиги Вертова.

У рамках програми реставрації української кінокласики та створення колекції «Українське німе» (організатор — Національний центр Олександра Довженка) квартет «ДахаБраха»записав саундтрек для класичного фільму Довженка. За словами вокаліста групи Марка Галаневича, музика з етнічним посилом зробила епохальне кінополотно Довженка «монументально-автентично українським».

Що ж, програма кінофестивалю обіцяє бути насиченою та вельми цікавою. То, може, до зустрічі на ОМФК?

Дзвінка Камінь

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply