Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 26, 2018

Валерій Балаян: «Хочу, аби замість «Іронії долі» Росія подивилася «Хуізмістерпутін» і протверезіла»

Автор:

|

Січень 14, 2016

|

Рубрика:

Валерій Балаян: «Хочу, аби замість «Іронії долі» Росія подивилася «Хуізмістерпутін» і протверезіла»

Валерій Балаян

Відразу ж після прем’єри документального фільму кінорежисера Валерія Балаяна «Хуізмістерпутін» про махінації російського диктатора стрічка стала гітом Інтернету.
— Валерію Вазгеновичу, як довго ви працювали над фільмом, і що головне було в роботі?
— Ми відпрацювали вісім дуже напружених місяців, починаючи з квітня 2015 року. Для нас було головне, аби про фільм заздалегідь ніхто нічого не дізнався, інакше б нам не дали закінчити. Тому ніхто нічого не знав аж до презентації.
— Кому належить ідея його створення?
— Мені й Анастасії Кириленко.
— У титрах значиться, що фільм базується на журналістських розслідуваннях Анастасії Кириленко й Володимира Іванідзе. Як довго вони проводилися, та чи достовірні документи, які вони використовують?
— Розслідування вели п. Кириленко та п. Іванідзе. Вони займаються цією темою багато років і відповідають за кожен факт. Через це були вимушені покинути Росію. Більшість фактів, викладених у фільмі, є у відкритих джерелах, потрібно тільки докласти зусиль і пошукати. Ми просто зібрали всі ці дані в один фільм. Довелося навіть кілька епізодів пропустити, тому що фільм і так став надто великим. Всі документи — справжні і ніхто нічого не зміг спростувати у жодному суді.
— Чи нагодував Путін Петербурґ після того, як за кордон за бартерними контрактами в обмін на продовольство було вивезено рідкоземельні метали, нафтопродукти й інша дорога сировина на суму більш як 100 млн USD?
— «Нагодував». Фільм детально розслідує всі деталі, як саме це відбувалося.
— За цим фактом була проведена депутатська перевірка, яка могла змінити хід історії, якщо б Путіна притягли до відповідальності. Але його тоді «відмазав» Антатолій Собчак, мер Петербурґа…
— Собчак покривав Путіна на ранніх етапах, він знав його справжню роль. А Путін безсумнівно, мав великий компромат на Собчака і вміло маніпулював ним.
— Ваш фільм розкриває не тільки темні сторони біографії Путіна, а й показує справжню сутність Собчака. Однак після смерті його позиціонували як борця з корупцією. Кому і навіщо це було потрібно?
— Собчак був демагогом і корупціонером. Всі документи свідчать про те, що він привласнював нерухомість у Петербурзі. І, безсумнівно, що Путін і ті, хто за ним стояв, використовували його фігуру для дискредитації демократів і демократії взагалі.
— Як гадаєте, Єгор Гайдар, реформатор та автор монографії «Загибель імперії», був у курсі? Він був співучасником чи стороннім спостерігачем?
— Марина Сальє вважає, що, найвірогідніше, його підписи підроблялися, а Володимир Іванідзе — що його вводили в оману.
— У фільмі прозвучала фраза про начальника Путіна у великому будинку на Литейному. Хто цей чоловік?
— Його начальником був генерал Олег Калугін, котрий у цьому фільмі теж дав інтерв’ю.
— Чи не перебільшується роль Путіна як головного мафіозі світу? Надто вже всемогутнім він виходить…
— Ніде не сказано, що він — головний мафіозі. Путін зайняв своє унікальне місце — коронованого злодія в законі, котрого коронували КДБ СРСР разом із елітою злочинного світу.
— Що буде з безпекою учасників фільму? Одкровення та матеріали, які вони надали, роблять їх перебування в Росії небезпечним…
— Усі автори розслідувань уже давно живуть за межами Росії.
— А запитання «Хто містер Пу?» — риторичне?
— Я Путіна ніколи не бачив, і він мені не цікавий як людина. Наприкінці фільму я поставив це запитання тим, хто його знав особисто. І саме вони дають відповідь. Чому я поспішав випустити свій фільм до Нового року? Хочу, щоб замість вічної «Іронії долі» Росія подивилася «Хуізмістерпутін» і протверезіла.
— В яких країнах планується презентація фільму?
— Фільм викладений у відкритому доступі. Але пропозиції від кількох відомих людей уже надійшли. Запропонували зробити переклад для Німеччини та Грузії. Було б дуже непогано, щоб фільм показали у Німеччині, позаяк ця тема зачіпає і Шредера, і князя Монако Альбера, і Марін Ле Пен. Йдеться про те, що їхня демократія не може встояти перед грошима зі Сходу. Якщо ви звернули увагу, у фінальному епізоді Путіну аплодують і зірки Голлівуду, й Ален Делон. Зрозуміло, що він виписує їх собі за гроші. Тому нехай подивляться, кому вони аплодують і з ким вони не гребують пити.
— Як сприйняли фільм ваші друзі та користувачі соціальних мереж?
— Більше півмільйона переглядів, реакція глядачів — дуже позитивна. Пишуть із різних країн і просять зробити титри.
— Чи буде він представлений на міжнародних кінофестивалях?
— Якщо будуть надходити такі пропозиції від організаторів фестивалів, або телеканалів, я, звісно, не відмовлюся. Наразі виклав фільм у вільне користування, це — абсолютно некомерційний проект, і я на цьому не заробив жодної копійки. Моя позиція — чим більше людей побачать фільм, тим краще.
— Чи готові ви до звинувачень, що працюєте на Державний департамент США й отримуєте за це гроші?
— Нехай надішлють мені відомості по зарплаті або якісь інші фінансові документи.
— Скільки, на ваш погляд залишилося Росії в тому форматі, в якому вона існує?
— Я — не Нострадамус, передбачення не роблю. Але всі прогнози щодо Росії — невтішні. Все сходиться до того, що спіраль історії, яка закручується у вир, тягне у цей вир і Росію. Мені здається, що в умовах такої кризи цей рік буде вирішальним. Криза грецькою — суд. І цей суд, як і прозріння, для Росії буде важким. Приклад тому — Німеччина, коли висококультурна нація, вихована на Гете, Шиллері та Бетховені, раптом опинилася засліпленою фашизмом.
— В яких країнах знімався фільм і проводилося розслідування?
— Зйомки проводилися в Німеччині, Швейцарії та князівстві Ліхтенштейн, де дуже ліберальні умови в банках, де відмиваються російські, а також українські та казахстанські гроші. Туди можна приїхати з повними валізами готівки, і банки не поцікавляться їхнім походженням. Ліхтенштейн — це місце, куди олігархи та бандити звозять гроші. Потім гроші проходять через якісь офшори, уявні фірми, договори, і врешті-решт виходять відмитими. Після цього їхнє походження відстежити неможливо.
— Після виходу фільму, який обіцяє бути не тільки скандальним, а й популярним, не боїтеся переслідувань із боку російської влади, адже йдеться не тільки про господаря країни, але й про його найближче оточення?
— Як каже народна приказка: Путіна боятися — в туалет не ходити.
Розмовляла Лілія Клименко, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...