Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 16, 2019

Українцям покажуть документальні фільми про шокуючий і справжній Майдан

Автор:

|

Квітень 10, 2014

|

Рубрика:

Українцям покажуть документальні фільми про шокуючий і справжній Майдан

Галерея «Небесної сотні»

Чули новину? Міністерство культури Росії готове профінансувати «правдивий документальний фільм про український Майдан», про це акурат у Всесвітній день сміху 1 квітня заявив заступник міністра культури РФ Григорій Івлієв. «Нехай, – запропонував цей урядовий муж на брифінгу в російському мінкультури, – наприклад, Манський (режисер-документаліст Віталій Манський) або хто-небудь інший зніме, як все було насправді на Майдані, як спалювали хлопця в підвалі, – ми дамо йому грошей. Але тільки нехай знімають правду”. Ото вже обрегочешся, аж до сліз… і що ж то вони зібралися знімати, коли все зазнято й задокументовано прямо на місці та прямо під час протистояння на Майдані? Чи, по-їхньому, усе це – брехня?!

Щоб і самим усвідомити…
Мабуть, що так. Останні часом Росія тільки так робить: біле називає чорним, а чорне – білим. Тож тільки такої реакції від неї можна очікувати й на серію документальних фільмів про Євромайдан “Зима, що нас змінила”, яку показуватимуть на українському телебаченні щотижня.
Режисерську роботу взяв на себе проект “Вавилон’13”. “Українські кінематографісти, миттєво зреагувавши на події, які відбулися після нічного силового розгону мирної маніфестації 30 листопада, почали задокументовувати подальший перебіг громадянського протесту, – зазначають у “Вавилоні’13”. – Ми згуртувалися для того, щоб і самим чіткіше зрозуміти й усвідомити, що відбувається навколо”.
“Вавилон’13” – це творче об’єднання українських кінематографістів, котрі працювали разом від першого дня Євромайдану. Вони перебували в найгарячіших точках, фільмували настрої людей, а також події, котрі лишалися поза кадром журналістів. Проект одразу став відомим у Інтернеті, а його відео часто ставали вірусними.

Як сталося так?
Першою показали “Небесну сотню”, спільну роботу режисерів Юлії Гонтарук та Романа Любого. Вона вийшла 3 квітня, до сороковин за вбитими у боях на вулиці Інститутській, на каналі “1+1” (зараз стрічку можна подивитися онлайн). Про останні й найкривавіші дні протистояння розказували очевидці тих подій, їх учасники та родичі загиблих.
“Досі не відомо, скільки людей входить до «Небесної сотні», адже це – не тільки ті, кого вбили в центрі Києва наприкінці лютого, – розповідає редактор проекту Акім Галімов. – Від початку Євромайдану багато людей зникло безвісти чи було замордовано в різних куточках України. Але термін «Небесна сотня» з’явився після найзапекліших боїв на майдані Незалежності. І ми покажемо, як сталося так, що всього за три дні в центрі Києва було вбито майже 100 людей”.

«Почали забувати, як усе було»
Наступними документалками будуть “Перша смерть” режисера Володимира Тихого про загибель Сергія Нігояна та “Коктейлі Грушевського” Олександра Стеколенка про радикалізацію протесту.
“Працювати з режисерами «Вавилону’13» – велика професійна удача, бо маємо справу з дуже талановитими людьми й надзвичайними зйомками, – розповідає продюсер “1+1 Продакшн” Наталка Якимович. –  Деякі кадри настільки вражають, що більше скидаються на постановку в художніх фільмах. Багатьох із цих подій я бачила на власні очі, але все одно, монтуючи цю хронічку, не можу повірити в її реальність. Думаю, що цикл виходить дуже вчасно, бо ми вже почали забувати, як усе було насправді: що змусило людей вийти, чому вони взялися розливати «коктейлі Молотова», і що саме змусило втекти Януковича? Зараз багато з’являється неоднозначних версій цих подій,  багато сумнівів, але насправді все дуже – однозначно. “Небесна сотня” – фільм і про тих, хто загинув, і про те, що пережили ті, хто вижив, про те, що не можна забувати й піддавати сумнівам”.

Попри біль, на адреналіні
Фільм “Перша смерть” зафіксував точку неповернення в протистоянні між владою та народом. 22 січня на Грушевського кульове поранення отримав оператор «Вавилону’13» Юрій Грузинов. Він потрапив у медпункт, організований протестувальниками в приміщенні Академії наук. Там уже лежало тіло застреленого Сергія Нігояна. Попри біль, на адреналіні, Влад  почав знімати все, що відбувалося далі. Саме ці зйомки, які зафіксували страх, розгубленість і неготовність усіх сторін до смерті, і є основою стрічки. Загибель Сергія Нігояна та  Михайла Жизневського стали поворотними моментами в історії Майдану. Юрій Грузинов поряд з іншими свідками став одним із героїв фільму.
У стрічці Олександра Стеколенка “Коктейлі Грушевського”  добре видно швидкий темп радикалізації суспільства. Після побиття студентів, коли на їх захист вийшло чимало киян, мало хто й уявити міг, що влада знову вдасться до насилля. Проте саме ігнорування людей на вулицях, спроби придушити протести хитрими та прямими способами й призвело до появи в центрі столиці «коктейлів Молотова».
У фільмі використано лише архівні матеріали операторів і режисерів творчого об’єднання “Вавилон’13”, які почали знімати протести з їх першого дня. За 23 хвилини фільму чітко простежується загострення ситуації на вулицях столиці. І якщо на перших кадрах ми бачимо мирних людей у стрічках, що обурюються побиттям дітей, то на останніх кадрах, це вже люди, що готові йти на смерть заради кращого майбутнього. “Коктейлі Грушевського” – це не дослідження, а нариси, які концентрують увагу на атмосфері тих днів, на емоціях і почуттях людей.

Соломія Даць

До слова
Як і прогнозувалося, український фільм про депортацію кримських татар “Хайтарма” режисера Ахтема Сеїтаблаєва отримав російську “Ніку”, ставши “Найкращим фільмом країн СНД та Прибалтики”. Престижну в Росії нагороду “Ніка” режисерові вручили на 27-й урочистій церемонії кінопремії в Москві.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...