Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Український режисер-документаліст дебютував у ігровому кінематографі

Автор:

|

Листопад 22, 2012

|

Рубрика:

Український режисер-документаліст дебютував у ігровому кінематографі

Раніше Валентин Васянович знімав лише документальні фільми. Його короткометражні роботи “На згадку”, “Старі люди”, “Лінія”, “Проти сонця” отримали високу оцінку на міжнародних кінофестивалях. А нещодавно він закінчив роботу над дебютною ігровою картиною “Звичайна справа”. Фільм уже й відзначили нагородою “Дон Кіхот” на цьогорічному Одеському кінофестивалі.

Бажання вчитися
Та, хоча прем’єра на широких екранах мала відбутися цьогоріч, у жовтні, український глядач побачить її лише в січні 2013. «Узгоджували юридичні моменти, – розповідає Валентин Васянович. – Попередньо запланували вийти в широкий прокат після Різдвяних свят. Цим займається Володя Філіпов. Він був продюсером стрічки “ТойЩоПройшовКрізьВогонь”. Мені сподобалося, як він “прокатав” цей фільм, тому довірив йому займатися своєю стрічкою.»
Своє зварення до ігрового кіно режисер пояснює «нормальним бажанням учитися чогось нового. «Для мене тут усе було нове. Я жодного разу не працював з акторами та ігровим сценарієм, – зізнається він. – Але все було організовано, жодної істерики на знімальному майданчику. Головну роль виконує Тарас Денисенко. До нього було кілька претендентів. Але він вирізнявся саме кіношною манерою подачі героя. Бо коли приходили театральні актори – вся енергія йшла на те, щоби вимкнути в них цю функцію.»

У чому сенс життя?
Цей фільм – трагікомедія про кризу середнього віку. У ній розповідається історія про людину, яка тікає від реальності, обираючи шлях поета замість кар’єри успішного лікаря в Києві. «У 40 років головний герой вирішує почати життя заново, і протягом фільму бачимо, що із цього вийшло, – каже режисер картини. –  Загалом, ідея стрічки належить мені. Спершу я написав сценарій для 30-хвилинного фільму. Потім розширив.»
Отже, головного героя, спадкового лікаря Толика, виганяють із роботи за бійку з пацієнтами. Він сприймає цю подію за добрий знак, щоби розпочати нове життя. Нарешті здійсниться його мрія стати «вільним» поетом, а як пощастить, то навіть відомим, бо вірші він пише справді непогані. Добре, що в цей момент поруч буде давній друг Славко, котрий знає все: у чому сенс життя, як заробити гроші, як стати відомим. Він втягує героя в низку абсурдних ситуацій, у котрих Толик утрачає майже все, що мав. Імовірно, що саме драматичні ситуації з родиною та пригоди зі Славком стають поштовхом до написання дійсно гарних віршів, які згодом увійдуть до збірки.

Сподівання на роздратування
Про те, якому глядачеві буде найближчою ця стрічка, і сам режисер не може стверджувати однозначно. «Важко сказати, – розмірковує він. – Приміром, на Одеському фестивалі публіка була різна. Але всі сміялися, де потрібно, і добре сприйняли фільм. Ще показували стрічку на кінофестивалі в Тернополі. Глядачі казали, що вийшло європейське кіно, але про Україну.»
Валентин Васянович сподівається, що після перегляду стрічки глядачі матимуть про що подумати. «У кожного будуть різні думки. Хоча настрій у кінці досить песимістичний. І одна з головних ідей – місць нема в цьому світі людям, які мріють бути поетами. Це – світ людей компромісних, які на все згодні заради грошей. У фільмі пропоную на цю тему подумати. Можливо, люди після перегляду будуть незгодні або роздратовані цим, а інші зрозуміють, що все-таки не потрібно відступатися від своїх бажань і мети.»

Про все що завгодно
І хоча “Звичайна справа” ще не розпочала свого екранного життя, Валентин Васянович уже готується до зйомок свого другого ігрового фільму – про львівського віолончеліста. На минулорічній “Коронації слова” сценарій Васяновича “Креденс” став переможцем конкурсу Держкіно. Половину грошей для зйомки фільму складають державні кошти.
“Це – різдвяна історія, тому зніматиму її на новорічні свята у Львові, – розказує про свій задум режисер. – Це знову буде повнометражний фільм українського виробництва. Я налаштований знімати прокатне кіно. Хочу, щоб українська публіка його відзначала”.
Головний герой стрічки – віолончеліст, який працює у Львівській опері. “Він сидить у оркестровій ямі, але має амбіції соліста. Протягом фільму відстоює свою мрію. Це – кіно для кожного. Тут піднімаються універсальні питання. Узагалі, “Креденс” – це столовий буфет, де є багато шухлядок і дверцят. Вони зачинені. Що там усередині – ми не знаємо. Незважаючи на те, що зовні він гарний — усередині може бути все що завгодно. Таким і є життя,” – підсумовує режисер.

Дзвінка Камінь

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply