Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 18, 2018

Тріумф українського кіно

Автор:

|

Травень 07, 2015

|

Рубрика:

Тріумф українського кіно
Кадр із фільму Тараса Шаповала «Архімед. Володар чисел» 

Кадр із фільму Тараса Шаповала «Архімед. Володар чисел»

В американському Г’юстоні пройшов 48-й Міжнародний кінофестиваль WorldFest Houston Film Festival — найстаріший форум незалежного кіно в Америці. Фестиваль, засновником якого є продюсер і режиссер Гантер Тодд, відомий своїми масштабами: тут передбачено 12 конкурсних програм у понад 200 підкатегоріях для виробників кіно- та відеофільмів. Нагороди отримують 20% з-поміж робіт-учасників фестивалю. Цьогоріч переможцями WorldFest стали українські стрічки виробництва компанії Film UA та стрічка режисера українського походження. Призи отримали докудрама «Архімед. Володар чисел», серіал «Нюхач», а також стрічка «К’ирим», що брала участь у фестивалі від Об’єднаних Арабських Еміратів.

Миттєвості життя генія
Документальна драма кінорежисера Тараса Шаповала «Архімед. Володар чисел» посіла друге місце в номінації «Документальний фільм» та здобула Gold Remi Award у категорії «Історія та археологія». Стрічка виробництва Film UA та Signal Red побачила світ 2013 року. Це — історія про математика, що є складовою проекту «Великі мрійники».
«Дайте мені точку опори, і я переверну весь світ», — ці слова, що належать Архімедові, знає кожен. Він справді змінив світ навколо нас, змусивши закони фізики працювати для людини, заклавши основи механіки і зробивши безліч математичних відкриттів. Народившись у родині вченого, він із самого дитинства полюбив науку. Цар Гієрон розгледів талант у юному Архімедові й відправив його на навчання до великого Евкліда. Але саме за наказом царя геній був змушений спрямувати свій талант на військову службу…
Загалом, проект «Великі мрійники» мав за мету об’єднати історії великих першопрохідників, чиї життя були підпорядковані ідеям, які сучасникам здавалися божевільними. Використовуючи драматичні реконструкції та новочасну комп’ютерну графіку, творці спробували показати не тільки основні етапи життя великих людей, а й їхні мрії, фантазії, плани та бачення майбутнього людської цивілізації. Нікола Тесла, Жюль Верн, Леонардо да Вінчі, Костянтин Ціолковський, Архімед…

Що може нюх у поєднанні з гострим розумом
Серіал «Нюхач», режисером якого є Артем Литвиненко, виробництва Film UA відзначено в категорії «Телевізійний міні-серіал» (з 3 до 12 епізодів) нагородою  Platinum Remi Award. Цікаво, що компанія Film.UA була єдиним представником з України.
«Нюхач» — український детективний телесеріал, створений у Києві в 2012-2013 рр. Автором ідеї, співавтором сценарію та режисером фільму став Артем Литвиненко. Сюжет кінострічки знайомить глядачів із володарем надзвичайного нюху, що в поєднанні з гострим розумом дає йому змогу розкривати найскладніші злочини. Ця особливість, а також вдача і зовнішній вигляд героя ріднить його з успішними західними серіальними персонажами сучасності: Шерлоком Голмсом, д-м Хаусом, Патриком Джейном («Менталіст»). А особливу схожість знаходять у нюхача з Келом Лайтманом, головним героєм американського серіалу «Теорія брехні».
За словами авторів, ідея серіалу належить Артему Литвиненку. Після того, як вона була схвалена продюсером Віктором Мирський, у співавторстві з Андрієм Бабіков (лікар і телеведучий програми «Справжні лікарі») був написаний сценарій. «Нюхач» став першою роботою Артема Литвиненка в амплуа сценариста і режисера, а кінокомпанія Film.UA розпочала роботу над проектом на власний ризик, навіть не маючи замовника.
В українському суспільстві телесеріал і головний герой завоювали популярність, також ним зацікавилися іноземні телеканали.

“Перше враження” від поїздки в Крим
Фільм кінорежисера українського походження Ксенії Джорно «К’ирим», знятий 2014 року, здобув Bronze Remi Award у категорії «Політика». У стрічці ідеться про історію кримськотатарського народу. Українські глядачі мали змогу переглянути фільм в межах фестивалю Docudays UA.
Фільм «К’ирим» — це жіночий погляд на історію та сьогоднішнє становище кримських татар. Це видно в тому, що наскрізна дія, яка “зв’язує” всі епізоди фільму в одне ціле, – це підготовка до весілля у домі нареченої. Це видно в доборі персонажів: це все — жінки різного віку і лише один чоловік з короткою реплікою про іслам (яка все одно ілюструється кадрами з жінкою, що молиться). Це видно в ліричному й банальному закадровому тексті та образному ряді. Чоловік би так не зняв.
Історія створення фільму пахне детективом і авантюрними романами. Ксенія Джорно – українка за походженням, але живе в Об’єднаних Арабських Еміратах. Вона через Інтернет познайомилася з дівчиною – кримською татаркою. Після анексії Криму Росією режисера напросилася в гості до віртуальної подружки, і та її запросила. У посольстві Ксенію Джорно готували до найрізноманітніших екстремальних ситуацій, жодна з яких в реальності не трапилася. Відзнятий матеріал вона відразу заливала на сервер і виїжджала з Криму із чистими меморі кардс.
Та повернімося до самої стрічки. Розповіді її персонажів “нанизані” на історію підготовки до весілля. Надраматичнішими були літні жінки: одна розказувала про депортацію, друга — згадувала, як власноруч будувала будинок уже після повернення в Крим. Також часом були кадри такої собі “етнографічної розвідки” — зйомки в Ханському палаці в Бахчисараї, народні танці на весіллі тощо.
«К’ирим» — це емоційне “перше враження” від поїздки в Крим і спілкування з кримсько-татарською спільнотою. Режисерка говорила, що планує за допомогою цього фільму розповідати за кордоном про кримських татар. Мабуть, так і треба, бо головне — передати емоції та дати їм слово, а не висвітлювати становище татар в анексованому Криму з усіх боків.
Ксенія Джорно послідовно просуває цей фільм, він буде брати участь у Канському фестивалі в Short Film Corner. Це, безумовно, є позитивом, що тема кримських татар прозвучить на такому рівні.

На межі між життям і смертю
І це — ще не все. На міжнародному тематичному кінофестивалі Uranium Film Festival в канадському Квебеку в категорії «Найкращий ігровий фільм» перемогла драма виробництва Film.UA «Метелики» — їй дістався «Жовтий Оскар».
Головна мета канадського кінофестивалю — інформування про все, що стосується ядерної енергетики та ризиків радіоактивності. Як зазначають організатори кінофоруму, кінематограф є найкращим інструментом для поширення цієї інформації, а фестиваль — вдалою нагодою показати стрічки на цю тему аудиторії.
Чотирсерійну драму “Метелики” присвячено річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Міні-серіал розповідає про долю хлопця і дівчини, життя яких назавжди змінила катастрофа. У головних ролях — Марія Поєзжаева і Юрій Борисов. Також в картині знялися Євгенія Лоза, Юлія Рутберг, Юрій Назаров, Андрій Казаков, Артем Ткаченко й інші актори.
В основі сюжету міні-серіалу — історія кохання випускниці старших класів Алі і солдата строкової служби Паші, яка розгортається на тлі однієї з наймасштабніших техногенних катастроф XX ст. — Чорнобильської аварії. Їм судилося зустрітися наприкінці квітня 1986 року в місті Прип’яті. Немов метелики, які прагнуть до вогню, вони летіли назустріч своїм почуттям, не помічаючи нічого навколо…
«Частково фільм “Метелики” – про жахливу техногенну катастрофу, яка підірвала й так уже слабкі сили “могутнього” Радянського Союзу і навіть у чомусь посприяла подальшому його розпаду. Але більшою мірою це все-таки фільм про кохання, — розповів режисер стрічки Віталій Воробйов. — Це кохання виявилося несправедливо коротким, воно спалахнуло на межі між життям і смертю, але яким дивовижно яскравим і чистим воно було! Цей фільм — про любов, яка сильніша за смерть і яка долучає нас до якихось інших, сяючих істин».
Перед творцями фільму “Метелики” стояло нелегке завдання — правдиво відтворити на екрані подробиці Чорнобильської катастрофи. Колосальна робота, виконана художником-постановником, була органічно доповнена великою кількістю спецефектів, створених завдяки новітнім технологіям. За допомогою комп’ютерної графіки й архівних креслень були відтворені Чорнобиль, ЧАЕС і прилеглі території. Так само, використовуючи архівні фото- та відеоматеріали, команда художників відтворила фатальний вибух, рятувальні та ліквідаційні роботи, які проходили на території станції.

Степан Коник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...