Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 20, 2020

Режисер у полоні

Автор:

|

Липень 17, 2014

|

Рубрика:

Режисер у полоні

Олег Сенцов

Кінематограф нині щораз більше виявляється втягнутим у «голу» політику. Замість займатися творчістю, що є їхнім природним станом і потребою, українські кінематографісти змушені відстоювати свої людські права й боротися за життя своїх колег. Кричущий приклад цього – справа Олега Сенцова.

Звинувачений у тероризмі
37-річний кримський режисер Олег Сенцов став відомий завдяки дебютній стрічці «Гамер», що вийшла 2011 року. Фільм про життя сучасної молодої людини, захопленої комп’ютерними іграми, знятий усього за 20 тис. USD, був репрезентований на фестивалі в Роттердамі, де отримав високу оцінку кіноекспертів. 2012-го картина вдостоїлася премії Гільдії кінознавців і кінокритиків на фестивалі «Дух вогню» в російському Ханти-Мансійську. Торік на кінофестивалі в Одесі Олег представив свій новий проект – «Носоріг». Кримінальна драма виграла конкурс проектів і отримала головний приз – 25 тис. грн.
Але творчим планам режисера-самоучки не судилося реалізуватися. У Києві розпочався Майдан. Олег став одним із його активних учасників. Часто їздив до рідного Сімферополя, де допомагав влаштовувати мітинги «За єдність країни», возив продукти в окуповані російською армією українські частини, у тому числі Бельбек, закликав кримчан не вірити російській пропаганді. За таку «підривну» діяльність Олега Сенцова й трьох його знайомих 10 травня заарештували в Сімферополі й оголосили терористами.
Із Сімферополя режисера відправили до Москви, зараз утримують у СІЗО «Лефортово». Згідно з інформацією, оприлюдненою центром громадських зв’язків ФСБ Росії, Олег Сенцов готував теракти в Сімферополі, Ялті й Севастополі. Будучи членом «Правого сектору», хотів підірвати Вічний вогонь і пам’ятник Леніну в Сімферополі, підпалити офіси «Російської громади Криму» та «Єдиної Росії». За твердженням ФСБ, під час обшуків у нього знайшли вибухівку, зброю, каски й протигази. Щодо Олега й ще трьох затриманих порушено справу за ч. 2 ст. 205 (терористичний акт), ч. 2 ст. 205.4 (організація терористичного співтовариства) і ч. 3 ст. 222 (незаконний обіг зброї) Кримінального кодексу Російської Федерації.

Синці й інші сліди побоїв…
Адвокат затриманого Дмитро Дінзе стверджує, що в Сімферополі Олега піддавали тортурам, вибиваючи свідчення. «На нього був надітий поліетиленовий пакет, яким його душили до непритомного стану, йому погрожували зґвалтуванням і вбивством, при цьому змушували зізнатися в організації вибухів, у підпалах офісів, зберіганні зброї і вибухових речовин», – цитує заяви адвоката російське агентство РБК.
Як стверджує адвокат, можливості особисто зустрітися з Сенцовим йому не дали. З 11 травня і до кінця місяця режисер нібито перебував у процесі етапування. Адвокат підозрює, це було зроблено для того, щоби «зійшли всі синці й інші сліди побоїв із боку співробітників УФСБ». На якому етапі зараз справа Сенцова, адвокат коментувати не може, оскільки дав підписку про нерозголошення матеріалів попереднього слідства. Будь-яке слово – і його можуть вивести із справи.
Натомість, арештованого відвідала член московської Громадської спостережної комісії Діляра Тасбулатова, яка заявила, що кінорежисер не скаржився на поводження з ним. «Він сказав, що йому було в Сімферополі погано, страшно», – запевняла вона, маючи, мабуть, на увазі, що в Росії, за ґратами, Сенцов почувається набагато краще.

Робити це треба якомога швидше!
Українського в’язня також відвідала правозахисник і журналіст Зоя Светова. Вона була дуже здивована тим, що вперше в неї зажадали підписку про нерозголошення змісту розмови. Про свої враження Зоя написала в журналі The New Times: «Протягом п’яти років я багато разів бувала в цій в’язниці і багатьох людей там побачила. Але остання зустріч не виходить у мене з голови. Я впевнена, ці люди – невинні. Десять років тому я написала першу статтю про Зару Муртазалієву “Як із чеченки-студентки зробити терористку”. Матеріал про українців я хотіла назвати “Як борці за єдину Україну стали терористами”.
Історія Олега Сенцова – саме про це. Редактор сказав, що назва надто довге, тому назвали по-іншому. Найцікавіше те, що ніяк не вдається дізнатися (про це не поспішають розповідати), як приймаються рішення і ким вони приймаються, щоб такі справи фабрикувати. Сценарій завжди один і той же: знаходиться одна-дві людини, у яких є слабкі місця, то, за що їх можна зачепити. Цих людей ламають, вони дають свідчення, обумовлюють інших – і справа зготована. Адвокати дають підписку про нерозголошення, процес у закритому режимі, і ніхто толком нічого не зрозуміє.
Підсумок: урятувати Олега Сенцова і його “подільників” можуть тільки політики. Нова влада в Україні повинна заступитися за арештованих українців. Робити це треба якомога швидше. Поки їм ще не висунуто звинувачення. Адже саме вони боролися на Майдані за те, щоб країна змінилася, боролися за її свободу. А в підсумку опинилися в “Лефортово” з клеймом терористів».
Під час спілкування з правозахисниками Олег Сенцов був небагатослівним, на утримання в «Лефортово» не скаржився. «Писати додому листа я поки не хочу, – сказав він. – Мені так простіше. Я знаю, що мої друзі та близькі будуть допомагати. Моя країна, за свободу якої я боровся, мене не кине».

Спроби впливу
В умовах неоголошеної війни, коли Росія надсилає своїх диверсантів вбивати наших захисників і мирних громадян, а Путін наполегливо бреше на весь світ, що не причетний до кровопролить на сході України, вести мову про правосуддя з російською каральною машиною вкрай складно. Вірніше сказати, неможливо. У даній ситуації долю Олега Сенцова можна вирішити тільки «на верхах», вважають його близькі. Щоби привернути увагу громадськості, зібрати гроші для сім’ї Олега (у Сімферополі у нього є дружина й маленькі діти), об’єдналися українські і деякі російські кінематографісти.
Українські кінематографісти неодноразово проводили акції протесту на підтримку Олега Сенцова перед посольством РФ у Києві й перед Адміністрацією президента України. На захист режисера виступають Європейська кіноакадемія, Національна спілка кінематографістів України, Конфедерація спілок кінематографістів країн СНД і Балтії, широка українська кіноспільнота й громадські активісти.
Українська кіноспільнота звернулася також до Президента України  Петра Порошенка  із закликом вжити  заходів щодо визволення кінорежисера Олега Сенцова з російського полону.
Рада Європейської кіноакадемії вже двічі виступила з вимогою звільнити Олега Сецова. Першу заяву Ради з вимогою звільнити ув`язненого ФСБ режисера було поширено ще в травні. Цього разу до цієї вимоги за підписом голови Ради Європейської кіноакадемії Агнешки Голланд свої підписи додали такі відомі кінорежисери, як Педро Альмодовар, Вім Вендерс, Кшиштоф Зануссі, Акі Каурісмякі та інші. Алік Шпилюк, програмний директор Одеського міжнародного кінофестивалю, стосовно цієї ініціативи зазначив, що саме подібні заяви світової кіноспільноти свого часу дали змогу визволити кинутого у в`язницю радянського кінорежисера Сергія Параджанова.

«Я – не кріпак»
Тим часом, 7 липня на суді в Москві Олег Сенцов відкинув усі звинувачення і заявив, що під час допиту в приміщенні колишнього Сімферопольського СБУ до нього застосовували тортури, побиття та приниження, що мали на меті отримання свідчень проти керівництва Майдану й України. У відповідь Лефортовський районний суд Москви продовжив арешт Сенцова до 11 жовтня. Понад те, 10 липня йому “автоматично” присвоїли російське громадянство. І через це до арештованого не пускають українського консула. Про це повідомила уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська.
“Згідно з відповіддю, отриманою мною від омбудсмена Росії, консульські послуги від української сторони режисерові Сенцову не було надано. Російська сторона аргументувала це тим, що Сенцову автоматично, не добровільно,  було надано громадянство Росії”, – сказала вона.

Зазначимо, згідно з російським законодавством, прийняття російського громадянства жителями Криму відбувається автоматично в тому разі, якщо громадянин не напише заяви про своє небажання отримати громадянство Росії. “Якщо людина перебувала у слідчому ізоляторі, як це було зі Сенцовим, вона фізично не могла цього зробити”, – сказала п. Лутковська.
Водночас, Міністерство закордонних справ України не отримувало жодного повідомлення про “надання російського громадянства” режисерові Олегу Сенцову. “Ба більше, протягом двох місяців на наші 25 нот і запитів ми не отримали жодної відповіді”, – сказав прес-секретар МЗС України Євген Перебийніс, зазначивши, що Сенцов був і залишається громадянином України.
А в інтернеті з’явився відеозапис виступу Олега Сенцова на суді в Москві. У цій промові він заявляє протест проти спроб позбавлення його громадянства України. “Я був громадянином України, ним і залишаюся… Я – не кріпак, мене не можна передати разом із землею в громадянство”.

Степан Коник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply