Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 19, 2020

Про Євромайдан уже знімають документальні фільми

Автор:

|

Грудень 11, 2013

|

Рубрика:

Про Євромайдан уже знімають документальні фільми

Молоді українські режисери аж ніяк не стоять осторонь подій, що відбуваються Україні: «озброївшись» камерами, вони вийшли на майдан Незалежності, у Київську міську державну адміністрацію (КМДА), під стіни Верховної Ради, Адміністрації президента та Кабмін. Вони знімають документальний фільм про Євромайдан.

Будні повсталої столиці
Кілька десятків провідних представників молодого українського кіно, зокрема кінознавець і керівник проекту “Сценарна майстерня” Володимир Войтенко, режисер і натхненник альманахів “Мудаки. Арабески” й “Україна гудбай” Володимир Тихий, режисер і володарка “Золотої пальмової гілки за найкращий короткометражний фільм” Марина Врода, об’єдналися в групу BABYLON’13 для створення та поширення відеосюжетів про будні повсталої української столиці.
“Вавилон’13” – так назвали свій документальний проект українські режисери. Відео, яке знімають протягом кількох останніх тижнів, – викладають на своїй офіційній сторінці в соціальній мережі, а також на You Tube.
Таким чином фіксуються події українського громадського протесту. Ролики можна переглянути у вільному доступі в мережі. Серед них є кількахвилинне життя Київської мерії, яка стала притулком для людей, що протестують в Києві. Або ж відео, на якому на Майдані Аділь із Криму готує щодня 100 кілограм плову.
“Вавилон’13” – це територія документального кіна. Територія фіксації подій українського громадянського протесту, – ідеться у звернені авторів документального проекту. – Тут ми будемо викладати своє відео, титрувати його англійською мовою, щоб не тільки українці, а й світова спільнота змогла побачити і дати оцінку тому, що відбувається зараз на вулицях нашої столиці й по всій країні”.

Основа для повноцінного фільму
Деякі роботи, на зразок стрічки про штурм КМДА, мають публіцистичний характер, звертаються до глядача з прямими закликами, але більшість роликів позбавлені очевидного меседжу, – вони просто представляють зняті фрагменти реальності. Багато сюжетів не несе політичного навантаження, революційні події в них є ніби тлом простих людських взаємин.
Як показують автори, саме протестні акції парадоксальним чином стали можливістю для наших співгромадян повною мірою виявити безкорисливу взаємну підтримку, теплоту, душевну стійкість і готовність до самопожертви, які ми не дуже часто демонструємо у звичайний час. Ці стрічки переконують у дієвості мирного протесту, що, не залежно від досягнення основної мети, не тільки вчить нас чинити опір свавіллю влади, а й дає змогу відчути себе єдиним народом.
«Вавилон’13» – вельми нечастий приклад доступності творчості вітчизняних кінематографістів. Як обіцяють члени групи, ці ролики стануть згодом основою для повноцінного фільму, покликаного стати важливим кінодокументом епохи. «Закликаємо всіх небайдужих підтримати нашу ініціативу й на безкоштовній основі поширювати це відео всіма можливими засобами, не змінюючи його змісту й форми» , – сказано у зверненні режисерів.
Раніше Гільдія режисерів Національної спілки кінематографістів України закликала кінематографістів за будь-яких обставин дотримуватися європейських професійних стандартів, проявляти непохитну громадянську позицію, але не спотворювати інформації про євромайдани. Об’єднання режисерів пропонує також кінематографістам, що фіксують події євромайданів, юридичну підтримку.

«Дайте нам знати!»
А тим часом на YouTube уже з’явився тайванський мультфільм про президента України Віктора Януковича та Євромайдан. Українського президента зображено в ролі царя, який живе в палаці в Межигір’ї. У нього є страус і кенгуру в боксерських рукавичках.
Автори ролика розповідають про те, що українці ” хочуть позбутися царя Януковича”. У мультику йдеться про те, що країну розкрадають бандити, олігархи експлуатують робітників за копійки. Потім мова заходить про підписання угоди з ЄС: мультиплікаційний герой стрибає на Україну, яку люди тягнули до Євросоюзу, і розколює її навпіл. Далі “царю” повідомляють, що на вулицях почалися заворушення, і він наказує їх припинити. У цей момент у кадрі з’являється блондин, який, як ляльковод, керує ” Януковичем”. Намальовані кадри чергуються з фрагментами реальних відео розгону демонстрантів спец загоном «Беркут».
Після цього на вулиці виходить іще більше людей, а “Янукович” летить у Китай, де його закидають яйцями. “Що ви думаєте про Януковича? Дайте нам знати”, – такими словами закінчується мультик.

Майстерклас на харківському Євромайдані
«Революція – це тільки початок». У п’ятницю на харківському Евромайдане біля пам’ятника Шевченку.
Євромайдан не тільки пише власну історію. Він вчиться на досвіді інших революцій. Так, організатори харківського євромайдану, який проходить вечорами по буднях біля пам’ятника Тарасу Шевченку, показали кіно про протести 1968 року в Парижі, улаштувавши кіносеанс просто неба.
Близько трьох сотень людей, за підрахунками організаторів, стояло під хуртовиною, яка перейшла у мокрий сніг, в очікуванні фільму під назвою «Революція – це тільки початок. Боротьба триває», який зняв французький актор, режисер, оператор, продюсер, композитор і письменник П’єр Клеманті.
Фільм-трактат розповідає про події травня-червня 1968 року – студентської революції у Франції. Соціальна криза, що вилився в демонстрації, масові заворушення й загальний страйк, призвела тоді до зміни уряду, відставки президента Шарля де Голля та до величезних змін у французькому суспільстві.
Найзнаменитіший гасло молодіжного протесту – «Забороняти забороняється». Коли почалися травневі події, п. Клеманті перебував у Італії, де знімався у Бернардо Бертолуччі у фільмі «Партнер». Актор терміново повернувся в Париж і встиг зняти те, що там відбувалося, на кіноплівку. Його фільм виявився на 30 років забутим у підвалі паризького будинку, де Клеманті колись винаймав кімнату, і був випадково виявлений лише 1999 року, уже після смерті актора.
За словами одного з організаторів харківського Євромайдану журналіста Володимира Чистіліна, ця короткометражна стрічка є дуже актуальною зараз.

Степан Коник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply