Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 17, 2019

Попереду Голівуду. Ялтинській кіностудії виповнилося 100 років

Автор:

|

Січень 26, 2012

|

Рубрика:

Попереду Голівуду. Ялтинській кіностудії виповнилося 100 років

Перший фільм на Ялтинській кіностудії зняли навіть на два роки раніше, ніж з’явилася перша стрічка в Голівуді. Тисячі знаменитих фільмів створили частково або повністю саме в Ялті. «Людина-амфібія», «Соляріс», «Діти капітана Ґранта», «Кавказька полонянка», «Пірати 20 сторіччя» — ці назви знають мільйони людей.

Нині ж із фільмової стрічки — символу Ялтинської кіностудії — облітає фарба. Її вже ніхто не поновить — кіно тут більше не живе. Будівлю продано. А століття тому все й почалося зі стрічки — «Оборона Севастополя» засновника студії Ханжонкова. На плівці для історії залишилися не тільки актори, а й обличчя справжніх захисників міста.

Працівники студії зібрали експонати з власних архівів і за свої гроші водять екскурсії. Ветерани кіно, що піввіку віддали кіностудії, із захватом розповідають про власну працю. Одяг — це те, що створює образ героя, вказує на його життєву позицію, ставлення до світу. Приміром, костюми для фільму «Чингізхан» робили як справжні: метал, шкіряні ремені, усі пластини — рухомі. Для фільму «Сафо» в Балаклаві побудували ціле грецьке містечко. Екскурсанти думали, що справжнє.

Ялтинська кіностудія знімала за рік до п’яти власних картин і надавала послуги у створенні до 50 фільмів. Працювати тут було почесно. Навіть у найтяжчі для кіно часи економічних криз Ялтинська кіностудія не припиняла роботи.

Одинадцять років тому кіностудію перетворили на закрите акціонерне товариство, а через деякий час вона й зовсім перейшла в приватні руки. Землю поділили на окремі шматки. Із 450 працівників не звільнено лише 17. Ялтинська громадськість зібрала цілий пакет документів і в судах намагається довести, що процес роздержавлення пройшов із порушеннями закону. Ялтинці збирають підписи під зверненням до президентів України та Росії — аби ті допомогли відродити студію. Під листом вже підписалися сотні ялтинців та десятки відомих діячів двох країн: Богдан Ступка, Роман Балаян, Ада Роговцева, Лев Дуров, Микола Дроздов і багато інших.

Керівництво сучасного Закритого акціонерного товариства «Ялтинська кіностудія» від коментарів відмовляється. Каже — лишилася тільки назва, фільмів тут не знімають, лише надають послуги із прокату і оренди обладнання і фондів. Головну ж будівлю кіностудії господарі повністю перепрофілювали. Тож кіно в Ялті більше не живе.

Соломія Даць

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...