Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 25, 2020

«Оскар-2012»: назад у минуле. Розв’язка «оскарівської» інтриґи була хоч і очікуваною, та все ж сенсаційною

Автор:

|

Березень 08, 2012

|

Рубрика:

«Оскар-2012»: назад у минуле. Розв’язка «оскарівської» інтриґи була хоч і очікуваною, та все ж сенсаційною

Уже 84-й раз поспіль Американська академія кінематографічних мистецтв і наук, відома як «Оскар», вручила головну щорічну національну кінонагороду США. Парадоксальна ситуація: чорно-біла німа стрічка «Артист» обійшла картину «Зберігач часу», зняту в 3D. «Артист» став першим німим фільмом, який отримав цю нагороду за 85 останніх років. До цього «Оскар» здобула тільки 1927-го німа стрічка «Крила» — про пілотів Першої світової війни. Це,узагалі, була перша картина, яка одержала «Оскар» у номінації «Найкращий фільм». І знову — повернення в минуле.

Французький прорив

Ба більше, «Артист» став першою французькою стрічкою, номінованою в цій категорії, за всю історію премії. Чорно-біле німе кіно ХХI століття «Артист» французького режисера Мішеля Хазанавічуса підтвердило свій статус головного фільму року, отримавши п’ять статуеток «Оскар» у головних номінаціях — «Найкращий фільм року», «Найкращий режисер», «Найкращий актор» (француз Жан Дюжарден), «Найкращий дизайн костюмів» і «Найкраща музика до фільму» (Людовик Бурсе).

«Я отримав «Оскар». Я забув свою промову. Зараз я — найщасливіший режисер на світі. Я хочу подякувати людям, які допомогли мені створити цей фільм, я хочу подякувати й фільмові, бо його зйомки подарували нам задоволення й щастя. Бувають дні, коли відчуваєш, що життя справді прекрасне. І сьогодні один із таких днів», — сказав зі сцени режисер Мішель Хазанавічус.

Чорно-білий фільм «Артист» розповідає про долю актора німого кіно на ім’я Джордж Валентайн, чия зоря заходить із початком ери кіно звукового. Натомість його коханій — танцівниці Пеппі Міллер — поява звукової доріжки на кіноплівці приносить великий успіх.

Кому ще пощастило?

Золота статуетка за найкращу жіночу роль ді­сталася американці Меріл Стріп, яка перевтілилась у британську прем’єрку Маргарет Тетчер у фільмі «Залізна леді». Для акторки це — уже третій «Оскар».

«Я… Коли назвали моє ім’я, мені здалося, що я почула, як уся Америка каже: «О, ні… За що?! Знову…» Та байдуже… Хочу подякувати всім моїм колеґам, усім моїм друзям. Знаєте, я озираюся — і перед очима постає все моє життя», — розчулено заявила Меріл Стріп, одержавши свою нагороду.

Ролі другого плану найкраще виконали: 39-річна афро-американка Вікторія Спенсер у стрічці «Прислуга» та 82-річний кіноветеран Крістофер Пламмер у фільмі «Початківці». Він отримав «Оскар» у найповажнішому віці за історію кінопремії.

Серед іноземних фільмів перемога дісталась іранській стрічці «Розлучення Надіра та Сімін» режисера Асгара Фархаді. Серед анімаційних стрічок відзначили «Ранґо», мультик про хамелеона, якого озвучує Джонні Депп.

А от стрічка Мартіна Скорсезе «Зберігач часу», яка була головним фаворитом (найбільше номінацій — одинадцять) завоювала тільки так звані технічні «Оскари»: за звук, декорації, спец­ефекти, а також за роботу оператора — Роберта Річардсона.

Одеса ж бо знала…

В Україні прем’єра «Артиста» відбулась улітку минулого року — він став фільмом відкриття Одеського кінофестивалю. Про те, як він потрапив на український кінофорум, розповідає Вікторія Тігіпко, президент ОМКФ: «Ідея зробити «Артиста» фільмом відкриття прийшла до нас одразу ж, щойно ми побачили його на Каннському кінофестивалі, де відбулася прем’єра цієї стрічки. Ми одразу ж зайнялися тим, щоб отримати права на її показ, хоча це було дуже складно зробити: настільки цей фільм був незвичним, а його прокатні перспективи — туманними. Відповідно, дистриб’ютора на нашу територію в нього на той момент іще не було, і добитися «права першої ночі» було фактично нереально. Утім, ми були впевнені у великому потенціалі цього фільму й готові йти на ризик, тому вже за два тижні картина була в нас. Так на Одеському кінофестивалі відбулася українська прем’єра «Артиста». Фільм задав чудову атмосферу всього фестивалю. Ми не помилилися зі своїми прогнозами: «Артист» став найбільш титулованим фільмом року».

До слова, інші фільми, які ОМКФ відкрив для українських глядачів, також мають успішну долю. Наприклад, Ґран-прі фестивалю — стрічка «Дівчисько»: Міністерство освіти Франції включило її в обов’язкову для вивчення спеціальну шкільну програму. Рішенням Європейської кіноакадемії фільм «Піна» Віма Вендерса визнано найкращим європейським документальним фільмом. «Меланхолія» Ларса фон Трієра отримала три нагороди Європейської кіноакадемії, зокрема за найкращий фільм року.

Прокат покаже

«Сучасний кінематограф — це час кіноатракціонів. «Артиста» зроблено на противагу йому, у класичному жанрі драми. П‘ять ключових нагород у творчих номінаціях «Артиста» — це ностальгійний жест кіноакадеміків у бік традиційного кінематографа. Більшість академіків провела пік своєї творчої кар’єри саме за його часів. Стрічка абсолютно достойна й ще раз засвідчила, що драма буде актуальна завжди», — зазначив український кінокритик Володимир Войтенко.

Підтвердження або ж спростування цієї думки український глядач надасть незабаром, адже стрічка «Артист» уже вийшла в прокат в Україні.

«Найголовніше, що є в цьому фільмі — любов до кінематографа й відверте зізнання у глибоких і справжніх почуттях. До того ж, дуже цікаво, коли відроджуються чудові традиції кінематографа. І це цікаво й захопливо для глядача, — каже кінокритик, програмний директор Одеського кінофестивалю Алік Шпилюк. — Фільм задумувався як експеримент — перенесення німого кінематографа на сучасний екран, а в результаті має комерційний успіх. Кількість нагород, яку отримує фільм по всьому світу, говорить сама за себе».

Утім, за словами п. Шпилюка, світове визнання не дуже впливає на український прокат: «Досвід підтверджує, що всілякі призи не дуже впливають на успіх фільму у нас. Але, оскільки стрічка весь час щось отримує і постійно привертає увагу, це так чи інакше підігріває інтерес у глядача. У фільму є гарні перспективи стати успішним в українському прокаті».

А в кінематографістів попереду новий рік роботи в надії здобути наступний «Оскар», ну а в глядачів — новий рік очікувань і прем’єр.

Дзвінка Камінь

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply