Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 5, 2020

«Окрадена земля»: оголений нерв правди

Автор:

|

Жовтень 17, 2013

|

Рубрика:

«Окрадена земля»: оголений нерв правди

Жанр: документальний, історичний, трагедія. Країна: Канада, Україна. Режисер: Юрій Луговий. Продюсери: Юрій Луговий, Зорянна Гриценко. Оператори: Адріяна Лугова, Істан Розумний. Композитор і зведення звуку: Роман Луговий. Диктор: Богдан Бенюк. Редактор сценарію: Оксана Розумна. Дорадник: Ярослав Розумний.

Цьогоріч виповнюється 80 літ від часу скоєння найстрашнішого з ґеноцидів людства — Голодомору в Україні 1932-1933 рр. Чи не найбільше правдивої інформації про Голодомор світ дізнався з документального фільму «Окрадена земля» режисера Юрія Лугового та продюсера Зорянни Гриценко-Лугової. Відзнятий частково за сприяння українських організацій діаспори, фільм «Окрадена земля» отримав 12 міжнародних премій у категорії «Найкращий документальний і історичний фільм», у тому числі престижну нагороду на Міжнародному кінофестивалі Indie Fest, що пройшов у місті Ла Голла (Каліфорнія, США), і премію «Ремі» на 44-му Міжнародному г’юстонському кінофестивалі.
Докладніше про роботу над фільмом «Окрадена земля» тижневику «Міст» розповіла Зорянна Гриценко-Лугова, голова Конґресу українців Монреалю та продюсер фільму.
— Пані Зорянно, знаю, що є кілька версій фільму. Розкажіть, чому й для кого було знято окремі версії «Окраденої землі»?
— «Окрадену землю» Юрій Луговий знімав на основі найновіших архівних даних. Так ми намагалися осучаснити знання світу про Голодомор, аби через цей фільм поширити інформацію про трагедію. Важливо також, що є кілька версій стрічки: україномовна, англомовна, завдяки якій, власне, світ дізнається цю жахливу правду, і ще є шкільна англомовна версія, зроблена на прохання самих учителів Канади й Америки. По всьому Північноамериканському континенту Голодомор-Ґеноцид внесено до шкільної програми серед найстрашніших ґеноцидів ХХ ст.
— Із позиції глядача, «Окрадена земля» є оголеним нервом правди не лише про Голодомор, а про жахіття, які влада цілеспрямовано проводила проти українців: це – руйнування церков, масові розстріли інтелігенції, нищення сільського господаря. Тобто, штучний голод був лише однією зі складових планомірного винищення нації?
— Так, Ґеноцид варто розглядати як багатоступеневе винищення українців. А Голодомор — кульмінація Ґеноциду. Адже фактично цілеспрямоване знищення українців розпочалося з приходом до влади Сталіна — з 1924 року.
— Фільм шокує відвертими розповідями очевидців — людей 1907, 1911 років народження, які дуже добре пам’ятають опухлих від голоду, напівживих односельців, своїх родичів. Найбільш вражаючими є розповіді про канібалізм. Страшно уявити, що це відбувалося в країні, яку вважали житницею Європи…
— Зйомки фільму проходили на сході України — у Дніпропетровській, Харківській, Донецькій областях, де було найбільше жертв голоду. Особливого значення Юрій Луговий надає свідченням людей, які пережили Голодомор. За вісім днів червня знімальна група записала з ними 22 інтерв’ю. Люди розповідали, як їм удалося пережити ті страхіття, не ховаючи сліз.
Вражає правда про закон «про п’ять колосків», через порушення якого розстрілювали голодних дітей просто в полі, посеред жита. Страшно те, що й досі є певна частина суспільства, яка заперечує факт Ґеноциду. Адже факт замовчування чи заперечення злочинів теж є злочином.
У фільмі трактування трагедії Голодомору подають провідні громадські діячі України та діаспори: професори історії Роман Сербин (Канада), Василь Морочко, Владислав Верстюк, Володимир Сергійчук, Юрій Шаповал (з Києва) й інші. Голод був штучно створений на територіях, населених винятково українцями: окрім УРСР постраждали Кубань, Нижнє й Середнє Поволжя (де були виселені українці ще за царських часів) і північний Казахстан, де, за переписом 1926 року, нараховувалося 850 тис. українців.
Велика кількість документальних матеріалів дає відповідь на запитання, чому терор голодом був спрямований проти українців, викриває механізм Голодомору та чому його слід кваліфікувати, згідно з Конвенцією ООН 1948 року, як ґеноцид. У вимерлі від голоду села переселили колгоспників із Росії, для цього їм виділено 20 тис. хат у Одеській, Дніпропетровській областях. Вимерлі господарства українців Кубані були заселені червоноармійцями. Сучасні російськомовні Луганщина, Донеччина — результат спланованого ґеноциду українців. За переписом 1956 року, в Україні було 56 тис. сіл і хуторів, а зараз маємо лише 20 тис. І дотепер неможливо встановити їх точне місцезнаходження, як і факт загибелі людей. Дослідники називають страшне число жертв Ґеноциду — від п’яти до 12 млн.
Розмовляла Оксана Нагірна
P. S. Автори фільму висловлюють щиру подяку всім, хто посприяв у його створенні: Українській народній касі «Дежарден» (Монреаль), Українській канадській фундації імені Тараса Шевченка (Вінніпеґ) і Фундації українського ґеноциду (Чикаґо, США).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply