Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 19, 2021

Невідомий нам Параджанов? Автори нової стрічки покажуть драму всієї країни крізь призму особистої історії одного генія

Автор:

|

Липень 19, 2012

|

Рубрика:

Невідомий нам Параджанов? Автори нової стрічки покажуть драму всієї країни крізь призму особистої історії одного генія

Дрогобицька колонія, що на Львівщині, і її в’язні вже 2013 року прославляться на весь світ. Саме там знімають фільм про геніального українського режисера Сергія Параджанова. Режисер Олена Фетисова вирішила познайомити світову громадськість із маловідомими фактами із життя леґенди кінематографа, представивши своє творіння на наступному Каннському кінофестивалі.

У кадрі — колонія-двійник

У стрічці будуть висвітлені роки ув’язнення кіномитця в колонії суворого режиму. Як відомо, Сергій Параджанов переслідувався владою й після арешту в Києві був засуджений до п’яти років в’язниці. На думку продюсерів проекту, Дрогобицька виправна колонія на Львівщині дуже схожа на ту, у якій свого часу утримували Сергія аджанова.

«Ув’язнені мають змогу спостерігати за подіями — ми не приховуємо від них настільки цікаву подію. Дехто з них також знімається у фільмі», — розповідає співробітниця колонії.

Як відомо, Сергій Параджанов разом з іншими діячами культури й мистецтв активно виступав проти політичних арештів в радянській Україні, звертався у вищі партійні та державні органи з вимогою роз’яснити причини переслідувань українських інтелектуалів і виступав за проведення відкритих судових процесів, що мало би забезпечити справедливість розгляду справ. Неодноразово висловлювався за дотримання свободи слова у пресі. За це 1973 року він і був засуджений до п’яти років ув’язнення в колонії суворого режиму. Звільнили митця 1977-го завдяки міжнародній кампанії протесту.

«Фільм розповість про небезпечно вільного для тоталітарного радянського режиму режисера Параджанова, який створює геніальні стрічки, — зазначили автори фільму. — Але любов до краси в усіх її проявах допомагає генію пережити роки ув’язнення, ізоляції та забуття».

У копродукції з Францією

Ідея розповісти про життя знаменитого колеґи Сергія Параджанова народилася в режисера, сценариста й продюсера Олени Фетисової кілька років тому. «Ми довго готувалися (проект репрезентували в грудні 2010-го, а виник він за два роки до цього на українській студії «Інтерфільм». — Авт.), як це зазвичай робиться. Тобто треба готуватися довго, знімати швидко та потім виходити на міжнародні фестивалі, що ми й плануємо: прем’єра фільму повинна відбутися в травні 2013 року в Каннах», — уточнила режисер. У широкий прокат стрічка має вийти на початку 2014 року, до ювілею Сергія Параджанова (нар. 9 січня 1924-го).

Отож на зйомки стрічки виділено всього два місяці, а знімається вона відразу в декількох країнах. «Параджанов» стане першим українським художнім фільмом, створеним у копродукції з Францією. Відповідний договір про спільне кіновиробництво був підписаний міністрами культури двох країн у межах минулорічного Каннського МКФ.

Стрічкою зацікавився відомий німецько-французький телеканал Arte, що створює високоякісні документальні фільми з наголосом на культуру й мистецтво. «Це — перший випадок в історії, коли такий поважний канал приєднується до українського проекту й виділяє достатню суму грошей на виробництво — не менше за 20 % бюджету (бюджет стрічки становить 2 млн євро. — Авт.). Arte — це своєрідний знак якості будь-якого проекту, який виробляється в Європі», — прокоментувала Олена Фетисова . Крім України та Франції, фільм «Параджанов» продюсують Грузія, зйомки в якій завершилися на початку травня, Вірменія й Норвегія.

Актори та ролі

Роль Сергія Параджанова у стрічці грає французький актор вірменського походження Серж Аведікян, який, до речі, був особисто знайомий із Параджановим, а образ дружини режисера втілює молода російська актриса Юлія Пересільд. «До нас на проби приїжджала шведська актриса, але коли ми зустрілися з Юлею,то її знання матеріалу, її чуттєвість, розуміння й бажання працювати перемогли. Ми її затвердили на цю роль», — розповіла Олена.

Крім того, дав згоду зніматися в картині Богдан Ступка, у ролі антагоніста Сергія Параджанова — Івана Петровича, працівника ЦК Компартії України. «У Богдана Сильвестровича, який зіграє партійного ідеолога, дуже важка, драматична роль, одна із центральних у фільмі», — підкреслила режисер.

У фільмі буде також зніматися ще й італійська зірка: роль Марчелло Мастроянні виконає дуже на нього схожий актор і режисер Фердінандо Вінченсіні Оргнані. Роль слідчого КДБ зіграє французький актор російського походження Антон Яковлєв. «Він уже багато років живе у Франції, але володіє російською мовою. Це дуже нове обличчя для кінематографа, зокрема для нашого, українського. Він і типажно, і всіляко нам підходить», — пояснила Олена Фетисова. У картині задіяно також багато молодих українських акторів.

Плюс комедія?

Як автор сценарію Олена Фетисова уточнила, що на сьогодні існує вже сьома, знімальна, його версія. «Ми діємо у співпраці з креативним продюсером проекту Романом Балаяном, який надає неоціненні консультації — як творчі, так і фактичні, етичні. Він — наш бог, який не дає нам робити помилок. Ми його дуже за це любимо й цінуємо», — підкреслила режисерка.

Незважаючи на зайнятість над «Параджановим», Олена Фетисова як креативний продюсер займається також іще одним проектом, зовсім іншого жанру — іронічною комедією. Компанія «Інтерфільм» наприкінці 2011 року виграла конкурс на фінансування фільму «Тепер я буду любити тебе». Автор сценарію і режисер — Роман Ширман. Зйомки розпочнуться в серпні. На головні ролі затверджені дві молоді актриси — Вікторія Варлей і Арина Сінаєва. «Їх ніхто не знає, і це для нашого фільму дуже добре, тому що нам потрібні свіжі обличчя», — зауважила Олена Фетисова.

Підтримувати цих молодих українських «зірочок», за її словами, будуть «дві великі чоловічі російські зірки», але, оскільки контракт іще не підписаний, їхні імена не озвучуються. «Я гадаю, що фільм сподобається глядачам. Це — сучасна історія, у якій дві молоді сестри потрапляють у місто в пошуках своєї долі. Вони помиляються, радіють, сміються, плачуть і люблять», — розповіла пані Фетисова.

Що ж, чекати залишилося не так уже й довго. Сподіватимемося, що наміри українського режисера буде втілено в життя, а ми отримаємо гідний вітчизняний фільм, який справді не соромно показати світові.

Дзвінка Камінь

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply