Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Неоднозначна прем’єра

Автор:

|

Квітень 23, 2015

|

Рубрика:

Неоднозначна прем’єра
Кадр із «Останнього москаля»

Кадр із «Останнього москаля»

Мало яка країна у світі може запропонувати своїм громадянам стільки безкоштовних телеканалів, як Україна. З одного боку, це — просто чудово. З іншого ж — якщо ви спробуєте знайти на них справжній український продукт у вигляді вітчизняного україномовного фільму чи серіалу, то просто спіймаєте облизня. Бо таких, знятих за весь час незалежності України, не набереться й двох десятків. Однак певний оптимізм викликала поява на телеекранах українців із доволі викличною, погодьтеся, назвою “Останній москаль”.

Рекордні показники
Гучна прем’єра “Останнього москаля” відбулась 14 квітня в ефірі каналу “1+1”. І слово «гучна» тут аж ніяк не буде перебільшенням, бо ця патріотична україномовна комедія виробництва “1+1 продакшн”  зібрала справді рекордні показники телеперегляду: за аудиторією 18-54 років (вся Україна) рейтинг першої серії становив 10,6%, частка — 27,7 %, на другій серії рейтинг збільшився до 14,1 %, частка — до 36,4 %. Починаючи з 2009 року (тоді це був вітчизняний російськомовний ситком «Свати») жоден серіал не збирав такої великої глядацької аудиторії.
“Ми дуже раді, що серіал “Останній москаль” спричинив фурор в українському ефірі. І нам дуже приємно, що глядачів зацікавила не лише концепція й назва серіалу… Рівень розуміння глядачами того, що ми закладали в цей серіал, — дуже високий, про що свідчить і безліч коментарів у мережі. Ми хотіли показати добру комедію про людські відносини, де об’єктом сатири є культурні стереотипи, і подарувати глядачам легкий позитивний настрій “, — каже Олена Васильєва, головний продюсер фільмів і серіалів “1+1”.

Про село Великі Вуйки
Автори серіалу “Останній москаль” стверджують, що це — добра, іскрометна та колоритна комедія про людські стосунки, великий і непростий за сатиричною складовою проект. За сюжетом, батько головного героя – мажорного хлопця з Москви Валери Дмитрука, прихопивши «чужі» гроші, зник у Туманному Альбіоні, і тепер хлопець змушений самотужки рятуватись від працівників ФСБ і мафії.
Випадково Валера дізнається про існування дядька Івана, рідного батькового брата, що мешкає в західній Україні. Валері залишається тільки одне — без закордонного паспорта і з сотнею доларів у кишені знайти дядька й сховатися в нього, доки батько не «залагодить справу». Однак через давній конфлікт між братами Іван зовсім не радіє появі племінника, та під тиском односельців дозволяє тому залишитися.
Так юнак оселяється в гуцульському селі Великі Вуйки, жителі якого живуть за старими традиціями і не користуються досягненнями сучасної цивілізації. Тепер у нього два виходи: змінитися самому або змінити гуцулів.
Роль Валери виконав російський актор з українським корінням Ігор Скрипко, а дядька Івана — киянин Юрій Горбунов. Також у серіалі знялися вітчизняні артисти Володимир Горянський, Назар Задніпровський і Галина Безрук.

Ідея — з анекдоту
Режисером комедійного серіалу є Семен Горов. Оператором-постановником картини став Володимир Гуєвський, працівник “1+1  продакшн”, автором сценарію — Микола Куцик, теж з “1+1 продакшн”. Музику до серіалу написав фолк-рок гурт Kozak System. Музикантам так сподобалася назва серіалу, що супровід до нього вони написали безкоштовно.
Щодо назви та ще дечого. Ідея народилась у Миколи Куцика 2012 року з анекдоту «москаль приїжджає в Україну». Вона перемогла у «Творчій лабораторії авторів», яку «1+1» провів за участю режисерів британського суспільного мовника ВВС. Проект отримав назву «Останній москаль». 2013 року почалися зйомки пілотного епізоду, режисером і оператором якого були британці Кріс Коттем і Клайв Тікнер, відповідно.
У серпні 2014 року прес-служба каналу повідомила, що назву проекту змінено на «Московський родич», пояснишви це тим, що попередня назва була робочою. Режисером і оператором стали Семен Горов і Володимир Гуєвський.
Однак на початку 2015 року «1+1 продакшн» все ж вирішила залишити оригінальну назву. Коментуючи це, генеральний директор «1+1 медіа» Олександр Ткаченко зазначив: «Коли цей проект починався два роки тому, ми нічого поганого в цю назву не вкладали. Це — просто концепція стренжера, який потрапив в інше середовище. Серіал, однак, має символічне значення: це — ще й сміх над нашими комплексами».

Про прибацаних НАС?
Цікаво, що ще до виходу на телеканалі 1+1 стрічка наробила галасу в… Росії. У вечірніх новинах «Першого російського каналу» був великий сюжет про те, що росіян показують у ганебному світлі. А що кажуть самі українці, подивившись перші серії “Останнього москаля?” Відомі й пересічні люди по-різному сприйняли серіал, враження були як позитивні, так і негативні. Почнемо з політиків. Зазначимо, що висловлювання респондентів подаємо в оригіналі.
Ольга Червакова, нардеп від Блоку Петра Порошенка: «Мені дуже сподобалося. Особливо сподобалася велика кількість самоіронії, у тому числі над українськими архетипами свідомості. Мені сподобалося, що там присутній живий вокабуляр новітнього словника українця, наприклад, такі слова як “титушка” й інші загальновживані у політичному лексиконі речі, які безперечно надають йому актуальності та злободенності. Я сподіваюся, що цей серіал матиме успіх. Зрозуміло, що він не претендує на якесь високоінтелектуальне кіно, але це є відповідь на те запитання, яке ставили телевізійники та медійники — що показувати після того, як зникнуть з екранів російські серіали. І я думаю, що це дуже непоганий і якісний крок у цьому напрямку.»
Олександр Сочка, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: «Багато не бачив, але, по-моєму, хватить. Він, москаль, високий блондін, образований. Його любить дівчина. Квіти дарує, знаки уваги. Масквіч. Опинився на гуцульщині. Місцеві традиції і звичаї називає дикими. Його конкурент в любовному трикутнику – український хлопець невеличкого зросту, недотьопа і дурачок. Наївний, но душевний. Українці у фільмі всі такі, з чуством юмора, прибацаним правда (згоріла хата, а тут один каже: «О, картоплю спік!»). Це, вроді, смішно повинно бути. А москаль – той ні, він критично дивиться на все довкола, хіба непрактичний, не призвичаєний. Бо ми пам’ятаємо, що традиції дикі. І коли романтично від свічки спалює хату, українці збираються, і замість того щоб дати йому пі-юлєй, сперечаються, хто ж москаля тепер візьме до себе жити. Так десь воно і в житті. Я вот раніше вважав, що то тільки москалі можуть знімати кіно про красивих НИХ і про прибацаних НАС. А нє, наші теж вміють».

І колорит відчувається…
Оцінили український серіал і діячі культури. Актриса Ольга Сумська: «Я вважаю, що це таке найсучасніше прочитання. І колорит відчувається, і прекрасно працюють наші зірки, українські актори, яких фактично більшість. Найбільше мені сподобався Юрій Горбунов. Я дуже радію, що у нього такий акторський злет. Також мені сподобалася мова. Дуже колоритна. Але мені все ж трошки не вистачило цього діалекту, на якому говорять на Гуцульщині от саме такі вуйки. Я розумію, що це більше “збірний образ” і творці серіалу хотіли донести це так, щоб універсально звучало, щоб усі це розуміли».
Екс-міністр культури, актор Євген Нищук: «Я неодноразово говорив про те, що головне зараз – почати масове виробництво власного продукту, а якість… Знаєте, як у таких випадках усі накидаються і кажуть: “А ви подивіться, який це — жах”. То я би в цьому руслі утримався від коментарів. Ясно, що якість прийде в процесі і, насправді, через кількість. До того ж, можливо, що у серіалі присутній такий свідомий кітч, певний треш є у цьому. Але я, наприклад, почув там гарний саундтрек — це Kozak System, і це мені дуже сподобалося».
Вахтанг Кіпіані, історик: «Трьох хвилин вистачило, щоби вимкнути “Останнього москаля”. Фільм про хохлів і для хохлів. Я таке не люблю».

Ознака ментального здоров’я
Розкритикував серіал і радник голови СБУ Маркіян Лубківський: «Серіал “Останній москаль” виявився, як на мене, вкрай невдалою спробою створити… навіть не знаю що… Це не комедія, бо не смішно… Це не фільм про єднання “москалів” з українцями, бо єднатися після побаченого чомусь не дуже хочеться… Може треба подивитися наступні серії? Я вже не кажу про те, що автори пішли ризикованою стежкою глузування над братами-гуцулами, поняття зеленого не маючи про їхні традиції, звички, історію і, зрештою, сьогодення… Порожня робота, даремно витрачені кошти…»
Генеральний директор “1+1 медіа” Олександр Ткаченко відповів п. Лубківському у «Фейсбуку»: «Звичайно, в СБУ немає більш нагальної проблеми, ніж дивитися серіали… Це ж не фейкових диверсантів ловити… Але, Маркіяне, радий, що знайшов час) По-перше, сміятися над собою — це ознака ментального здоров’я, по-друге, заперечувати це – навпаки( Перемога буде за нами лише в тому випадку, коли ми будемо визнавати свої комплекси та сильні боки. Інакше – ми подібні до тих самих “москалів”.

Степан Коник

P.S. Серіал подивилося близько 8 млн українців, при тому що другу серію — більше, ніж першу. 
Що ж, байдужим серіал не залишив нікого).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply