Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

Львівські учні вивчатимуть рідну історію за допомогою документальних стрічок

Автор:

|

Лютий 21, 2013

|

Рубрика:

Львівські учні вивчатимуть рідну історію за допомогою документальних стрічок

У межах проекту «Уроки пам’яті» у Львові розпочали серію альтернативних уроків з історії для десятикласників: школярам у кінотеатрах показують документальний фільм «Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919–1939».

Залишити відгомін у серцях
Організовують урок історії «Карпатська Україна» управління освіти ЛМР і меморіальний музей «Територія Терору».
«Проект «Урок пам’яті» – це спроба «оживити» новітню історію України для учнів та студентів. Зазвичай, інформація у підручниках з історії викладена сухо й не викликає особливого зацікавлення серед молоді. Ми хочемо показати альтернативний спосіб засвоєння інформації – через документальні фільми, зустрічі зі свідками тогочасних подій, обговорення. Нам важливо, який відгомін залишить фільм у серцях молоді. Тому школярам буде запропоновано написати відгуки, твори-роздуми на запропоновану тематику. Спільно з управлінням освіти Львівської міської ради після визначення найкращих робіт ми організуємо творчий вечір і відзначимо авторів найкращих робіт грамотами та подарунками», – розповіла координатор проекту «Урок пам’яті» Людмила Левченюк.

На основі розповідей очевидців
Документальний фільм кіностудії Invert Pictures і ГО «Західно-український центр історичних Досліджень» є ґрунтовним дослідженням історії Закарпаття періоду 1919–1939 років. «Срібна Земля» знята на основі розповідей очевидців, маловідомих документів, а також майстерно відзнятих краєвидів і художніх сцен.
«На жаль, декого з тих, хто долучився до створення фільму, уже немає в живих. Відійшли на вічну ватру очевидці й учасники тогочасних подій на Закарпатті Михайло Петричко, Панько Попович, Богдан Пришлякевич, Євген Гладишевський, загинув повітряний оператор Руслан Грицайло, завдяки якому були отримані прекрасні кадри Карпат для фільму «Срібна Земля». Усі ці люди стали частинкою живої історії, яку передали глядачам. У минулому ми вже організовували спорадично у школах міста перегляд фільму «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941». Цього разу вирішили проводити захід у кінотеатрах порайонно для всіх десятикласників. Діти зможуть побачити фільм у гарній якості на великому екрані, відчути важливість такої культурної події як похід в кінотеатр, поставити запитання після фільму. Віримо, що у такий спосіб можна зацікавити молодь вивчати історію України і допомогти молодим людям бути більш свідомими цієї історії», – розповів директор меморіального музею «Територія Терору» Тарас Чолій.

Документалістика має бути аполітична
На думку продюсера, діти мають сприймати історію через образи й закріплювати їх, прочитавши підручник. “Люди краще сприймають інформацію в образах. Крім того, вивчення історії у школах базується на шкільних підручниках, які, як ми знаємо, за останні роки зазнали чимало трансформацій. Наша ідея – знімати документальні фільми, які є аполітичними, де викладено історію з максимальним поданням для дітей”, – додав історик.
«У сучасному освітньому просторі Львова значна увага приділяється новим формам і методам організації навчальних занять зі школярами. До проведення уроків дедалі більше залучають музеї, виставкові зали, культурно-історичні центри, архітектурні пам’ятки, а також кінотеатри міста. Жваве зацікавлення у школярів викликають бінарні уроки, коли тема охоплює два предмети, наприклад – історію та українську літературу. 6 грудня  2011  року ми проводили для учнів 10-11 класів Галицького та Сихівського районів бінарний урок з навчальних предметів «захист Вітчизни» й «історія України». Від дітей надійшло багато схвальних відгуків і побажань щодо проведення саме таких «цікавих, захоплюючих, повчальних» уроків. Після перегляду фільму учні активно вели дискусію і обговорення, що свідчить про інтерес до тематики історичних фільмів, до історії рідного краю», – розповіла Леся Васюта, завідувач сектора освітньої політики управління освіти ЛМР.

Покази будуть щорічними
Перший нестандартний урок історії «Карпатська Україна» відбувся в кінопалаці імені О. Довженка для 739 учнів 10-х класів Сихівського району. Тарас Чолій пояснює, що фільм “Срібна Земля” є складним для сприйняття, позаяк у ньому викладено історію Закарпаття за 20 років (міжвоєнний період). Тому перед показом для школярів проводять короткий інструктаж. “Фільм – не мультик, а складний інформаційний продукт, тому при перегляді слід зосередитись, – звернувся до учнів продюсер серії документальних фільмів Тарас Чолій, директор меморіального музею «Територія Терору». – Ви не зрозумієте всього, що є в цьому фільмі, із першого разу. Я й сам багатьох речей не розумію, хоча цей фільм і створював. Але пізніше на уроках ви пригадаєте образи, які побачите в кінофільмі”.
Також від дітей вимагали терплячості, адже фільм триває 75 хвилин. А для того, аби інформаційний матеріал запам’ятався, після перегляду дітям роздали листівки з основними датами, що згадані в стрічці. “Стрічка є настільки складною в силу геополітичних інтересів, що з першого разу ви сприймаєте більше образи. Коли ж почитаєте підручники, тоді будуть і асоціації”, – наголосив пан Чолій.
Загалом, усі львівські десятикласники побачать “Срібну землю” до кінця березня. “Час для показу вибрали не даремно – у березні відбулось проголошення незалежності Карпатської України. І покази фільму саме в цю пору року в майбутньому мають стати щорічними”, – наголосив Тарас Чолій.

На черзі – фільм про УПА
У межах проекту “Уроки пам’яті” у Львові до кінця травня знімуть іще один документальний фільм – про історію УПА – і вже восени його покажуть десятикласникам.
Як розповів Тарас Чолій, фільм триватиме 60 хвилин і буде менш інформаційно насиченим за свого попередника – «Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919–1939».
“Ми зняли “Срібну землю” й зрозуміли, що потрібно подавати простішу інформацію. Фільм є дуже якісним з точки зору викладу та кількості інформації. Викладач може подивитись фільм і матиме, про що говорити дітям. Є відповіді на основні запитання, можна скласти повну картину про той період і всі історичні процеси, які відбувались. Наступний фільм ми будемо більше спрощувати в часовому та в інформаційному аспектах”, – розповів пан Чолій.
Тож у фільмі для школярів про історію УПА автори будуть акцентувати увагу на художніх образах, формі, екранізаціях. “Ми подамо спогади очевидців і коментарі оповідача, щоби глядач не втрачав логічної лінії. Але тексту буде набагато менше,. Фільм буде динамічнішим і більш схожим на художній”, – зазначив пан Чолій.
Проте й на цьому група не збирається завершувати проект. “Якщо вдасться залучити ті ресурси, які потрібно, то знімемо другу частину про УПА. Ця тема є достатньо широкою й цікавою, мабуть, будемо знімати фільм на цю тематику, бо розкрити все в одній стрічці – нереально”, – підсумував історик.

Соломія Даць

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply